Hazinelerimize sahip çıkalım

Kiel’de bir Alman Xezal

Yaşamın kaynağı ölümün nedeni: OKSİJEN

Anadilde ders ve Kürtçe ilkokul

Stuttgart’ta Kültürlerarası Yaz Festivali

Yorgunluğun demidir kaçak çay

75 yıl sonra bulundular

Toplum-Yaşam

Yorgunluğun demidir kaçak çay

24.07.2017
”Dağlarda çok yorulduğumuz da oluyor. Şikâyetçi değiliz, çünkü anlamının bilincindeyiz. İşte bu yorgunluğumuza anlam katan bir diğer arkadaşımız da kaçak çayımızdır.”

Amazon Ormanları yağmurunu kendisi üretiyor

24.07.2017
Kaliforniya Üniversitesi’nden bilim insanlarının yaptığı çalışma, Amazon Ormanları’nın ağaçların yapraklarından terleme yoluyla çıkardığı su buharını kullanarak ‘kendi yağmurunu kendi ürettiğini’ ortaya koydu.

Fukuşima’da erimiş nükleer yakıt bulundu

24.07.2017
Japonya’nın doğusunda bulunan Fukuşima Nükleer Santrali’ni 2011 yılında depremin ve tsunaminin yok etmesinin ardından ilk defa erimiş haldeki nükleer yakıta rastlandı. Görüntüler, yıkımıyla doğaya sayısız zarar veren santralin onlarca yıl sürecek tahliyesinin önünde daha birçok zorluk olduğunu gösterir nitelikte.

Yaşamın kaynağı ölümün nedeni: OKSİJEN

22.07.2017
Oksijen bizi öldürüyor. Bu kadar basit bir şey. Her sene sadece oksijen soluyarak 1000 defa röntgen filmi çektirmiş kadar DNAlarımızda tahribata neden oluyoruz.

Yanardağ, kaplıca ve buzullar ülkesi İZLANDA

22.07.2017
Sis bulutları içinde kaybolan kayalıkları, masmavi göletlerde yüzen buzulları, toprağın içinden kaynayıp çıkan ve fırın niyetine kullanılan kaplıcaları ile ilginç bir topografik yapıya sahip İzlanda.

Kiel’de bir Alman Xezal

21.07.2017
Almanya’nın Kiel kentindeki Koma Nûdem folklor ekibinden Alman Xezal: “Folklor sadece folklordan ibaret değil. Folklor çok zengin kültürün bir parçası. Aynı zamanda politik bir eylemdir” diyor.

Çift kol nakli olan ilk çocuk artık beyzbol oynuyor

21.07.2017
2 yaşında bir enfeksiyon nedeniyle elleri ve ayakları kesilen Zion, ABD’nin Philadelphia kentindeki bir çocuk hastanesinde ameliyat oldu.

Anadilde ders ve Kürtçe ilkokul

20.07.2017
İlk Kürtçe-Almanca kreş ‘Kita Piya’ ile 3 yıldır Kürt çocuklarının anadiliyle büyümesini sağlayan YEKMAL, daha önceki hedefleri Kürtçe ilkokul ve seçmeli ders için adımlarını hızlandırdı.

75 yıl sonra bulundular

19.07.2017
Alpler’de bir buzulun erimesi sonucu, 75 yıl önce kaybolan İsviçreli çiftin donmuş bedenlerine ulaşıldı.

Stuttgart’ta Kültürlerarası Yaz Festivali

18.07.2017
Almanya’nın Stuttgart kentinde Kültür Dairesine bağlı ‘Forum der Kulturen’ (Kültürler Forumu) tarafından bu yıl, 11-16 Temmuz arasında 16’ıncı Kültürlerarası Yaz Festivali organize edildi.