Mamoste DEŞT΅

Kobanê gazisi Garzan

Savaş alanında sağlık hizmetinin adresi Heyva Sor a Kurd

Hasankeyf için alanlara!

Kita Piya’nın çocukları şimdi daha şen

Buzullarda korkutan erime!

Gol düellosunda galip FC Roj oldu: 2-3

Toplum-Yaşam

Dicle özgür akacak

25.09.2017
2. Dünya Hasankeyf Günü kapsamında “Su olduk akıyoruz, Hasankeyf’te buluşuyoruz” sloganıyla Hasankeyf’te biraraya gelen sanatçı, sivil toplum örgütü üyesi, siyasetçi ve 56 çevre derneği üyesi, binlerce yıllık tarihin yok olmasına izin vermeyeceklerini haykırdı.

Beyaz altın hasadı başladı

25.09.2017
Tebqalı çiftçiler kadın emekçilerin aktif katılımıyla beyaz altın olarak adlandırılan pamuk hasadına başladı. Pamuk ekimi DAİŞ döneminde tükenme noktasındaydı.

‘Süper Sıtma’ ALARMI

25.09.2017
Bilim insanları, Güney Doğu Asya’da hızla artan “süper sıtma” vakalarının küresel bir tehdide dönüştüğü uyarısında bulundu.

Mamoste DEŞT΅

23.09.2017
90’lı yılların başkaldırı yıllarında Amed’de kendini adım adım örer. 2000’lerde siyasi, kültürel çalışmalara öncü düzeyinde katılır. Kürtçe yayının yasak olduğu yıllarda Amed’de Azadiya Welat gazetesinin sorumluluğunu yürütür.

Hasankeyf için alanlara!

22.09.2017
Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi (HYG) yayımladığı mesaj ile 23 Eylül 2017 tarihini (yarın),Kuzey Kürdistan’da bulunan Hasankeyf ve Dicle Vadisi’nin savunması için ve Ilısu Barajı’nın yapımına karşı sokaklarda olacağını vurguladı.

Buzullarda korkutan erime!

22.09.2017
ABD Ulusal Kar ve Buz Verileri Merkezi’nden (NSIDC) bilim insanları, 38 yıldır olduğu üzere bu yıl da Kuzey Kutbu’ndaki buzul kütlelerine dair uydudan elde edilen verileri paylaştı.

Tüm aşılar tek bir iğnede

22.09.2017
Araştırmacılar, çocukluk boyunca yapılması gereken tüm aşıların tek bir iğnede yapılmasına yönelik çalışmalarında önemli bir yol kat etti.

Kita Piya’nın çocukları şimdi daha şen

21.09.2017
Almanya’nın başkenti Berlin’de bulunan Kürt Veliler Birliği’inin (YEKMAL) kreşi Kita Piya’nın düzenlenen oyun bahçesi hizmete girdi.

Savaş alanında sağlık hizmetinin adresi Heyva Sor a Kurd

20.09.2017
Rojava’daki savaşın şüphesiz en büyük yükü onların omuzunda: Hayatta tutmak! Ancak Reqa’daki Heyva Sor gönüllüleri ülke dışındaki Kürt doktor ve sağlıkçılara sitemli: “Avrupa’da yaşıyoruz, ülkeden koptuk demesinler. Yapacakları çok şey var!”

Kobanê gazisi Garzan

19.09.2017
Garzan kara gözlü, heyecandan yerinde duramayan bir genç. Öfkesi ve heyecanı gözlerinde okunuyor. İki dakikada bir soruyor yanındaki arkadaşlarına ‘Ne zaman yola çıkacağız, Kobanê çok uzak mı, arkadaşlar zorda mıdır?’ Taburdaki gençler, artık Garzan’ı ikna etmek için, yeminler edip duruyor...