PolitikART

Çîrok hebûn li Kurdistanê ku kesî ew nedigotin

13.09.2017
Min timî hewl da helbestê binivîsim, wekî din jî metnên teorîk ên felsefî yan jî siyasî binivîsînim. Lê li wir ez gihiştim deverekê, yan jî êdî menzîleke wisa hat ku min nekarî behsa her tiştî bikim, her tiştî vebêjim.

Ji Kurmancan re Bextiyar Elî

13.09.2017
Bextiyar Elî yek ji serketîtirîn serhatîbêjê cûreyê vegotinê romanê ye di Kurdiyê de. Romana wî ya bi Soranî ne tenê vegotineke edebî ye ji bo Kurdî, lê ew bêhtir şahidekî serdemekê ye.

Ferat KEVIR: Welatê evînên wenda

13.09.2017
Evîn hesteke dijwar e, mirov mîna agir dişewitîne. Îcar welat û nexasim civak jî dijwar be, encam her gav wê Zîn be yan jî Sewsen be! Wê her gav Mem û Kameran wenda bin!

İsmet KAYHAN: Qurana di stûyê te de

13.09.2017
Dema hûn weke nîşaneya pêşketina çandî gulekê didinêvîndara(ê) xwe, an eger hûn hunermendek bin gotinên weke “ez çiqasî bêriya te dikim ey azadî” dikin, an dema hûn dibêjin “Ronakbûna Kurd heq e û zarûrî ye” divê hûn vê dîrokê bi tevahî baş fêm bikin û peywenda wê ya çandî û têgihiştinî baş bizanin.

Berî Kuştinê

13.09.2017
Berî ku min bikuje pirsî: Tu bi ser kîjan netewe yî?

Perwer YAŞ: Kreuzberg'in neresindensin?

30.08.2017
1990'larda duvarın yıkılması ve iki Almanya'nın birleşmesinden sonra Kreuzberg sadece yabancılar için değil Almanlar için de bir fenomen haline geldi. Başkente yolu düşmüş memleketin Alman taşra insanı ise "hele bir bakayım, bu yabancılar neye benziyor?" dercesine Kreuzberg'i turluyordu.

Gülsen GÜNER: Duvar ve Berlin

30.08.2017
Kentsel dönüşüm ya da daha doğru bir tanımlamayla yoksul ve Alman olmayanların yaşadığı semtleri “mutenalaştırma-soylulaştırma” projesi, Berlin’de özellikle 1989’da duvarın yıkılmasıyla kendini ortaya koydu. Batı Berlin’in duvar dönemindeki ahalisi olan göçmenler, duvarın en çok da kendi yaşam alanlarının üzerine yıkıldığı fikrinde.

Dîlan KARACADAĞ: İnanna'nın Berlin'deki kapısı

30.08.2017
Rehber eşliğinde dolaştığımız müzede en çok dikkatimizi Mezopotamya arkeolojik eserleri oluyor. Örneğin Yeni Babil İmparatorluğu Kralı Nabukadnazar tarafından Aşk Tanrıçası İnanna adına yaptırdığı kentin giriş kapısı olan İştar Kapısı…

Sinan ACAR: Berlin'in özgürlük mücadelesindeki yeri

30.08.2017
Avrupa'daki Kürt özgürlük mücadelesinin tarihinde Berlin’in önemli yeri var. Birçok ilkle anılan Berlin, Kürtlerin katline de tanıklık yaptı. Sadık Şerefkendi ve arkadaşlarının katledilmesinin ardından, Gülnaz Bagistani, Eser Altınok ve 15 Şubat komplosu protestosunda İsrail Konsolosluğu’ndan açılan ateşle yaşamını yitiren Sema Alp, Ahmet Acar, Mustafa Kurt, Sinan Karakuş Berlin’in tarihine geçti.

Yeko ARDIL: Kürtlerin Avrupa’daki başkenti Berlin

30.08.2017
Berlin’in Kürtlerle, Kürtlerin de Berlin’le tanışması eskiye dayanıyor ancak Kürtlerin Berlin’de yürüttüğü kurumlaşma çalışmaları 70’li yıllarda başlıyor. Günümüzde ise dil, kültür, sosyal ve siyasi çalışmalar yürüten çok sayıda Kürt kurumunun, Almanya’nın gerçek kimliklerini tanıması için verdiği mücadele devam ediyor.