‘Git Kürtçe öğren gel’ dedikten sonra

Kürt sineması sınırları aşıyor

Cephenin gün batımı renkleri

Trieste’de Kürdistan sineması

Zehra’nın özgür eserleri

Bir Dersim Hikayesi: Mısır Koçanlarını Kızartan Koku

Kitaplar raflarda kaldı

Kültür-Sanat

Bir Dersim Hikayesi: Mısır Koçanlarını Kızartan Koku

17.01.2018
Çeyrek asırdır cezaevinde olan Nibel Genç’in ilk romanı raflardaki yerini aldı. Okuyucuyla buluşan ”Mısır Koçanlarını Kızartan Koku”, 90’lı yıllarda Dersim’de yakılan bir köydeki eşyaların farklı zaman ve mekânlara uzanan hikâyeleriyle örülen bir roman.

Kürt edebiyatının çıkışa ihtiyacı var

17.01.2018
OHAL’in ilan edilmesi ardından çıkarılan birçok kurum ve kuruluş kapatıldı. Kültür, sanat ve edebiyat dergisi Tiroj da kapatılan kurumlardan biri. Derginin Amed Temsilcisi Reşo Ronahî, OHAL’nin Kürt edebiyatını da etkilediği görüşünde.

Efrin’de müzik akademisi açıldı

17.01.2018
Efrîn’de Kürt kültür ve müziğinin geliştirilmesi için bir dizi çalışma yürütülüyor. Bu çalışmalardan biri de Efrîn bölgesindeki akademisyenler ve müzisyenler tarafından yürütülüyor.

Zehra’nın özgür eserleri

16.01.2018
Gazeteci ve sanatçı Zehra Doğan’ın 50’den fazla hiç görülmemiş eseri Avrupa turnesine Fransa’nın iki ayrı kentinde eş zamanlı olarak düzenlenen sergiyle başladı. Zehra’nın resimleri ve metinlerini içeren ve Fransa’da Editions Fage tarafından hazırlanan ”Les yeux grands ouverts (Gözler dört açık) isimli kitap da sergilerle aynı anda kitapçılarda okuyucularla buluştu.

Asimilasyona şarkılarla direniyor

16.01.2018
Amed’de ”Kürt Kadınları Süreci Tartışıyor” başlığıyla gerçekleşen buluşmasına Adıyaman’dan katılan Gülistan Tokdemir, giydiği ulusal kıyafet ve yaptığı çağrıyla katılımcıların ilgi odağı oldu.

John Wick diziye uyarlanıyor

16.01.2018
Emekliye ayrılmış bir kiralık katilin köpeğinin öldürülmesinin ardından almaya başladığı intikam zincirini konu edinen John Wick film serisi dizi oluyor. ‘The Continental’ isimli yeni dizinin prodüksiyonu Starz ve Lionsgate tarafından yürütülüyor.

Kitaplar raflarda kaldı

15.01.2018
11’inci Çukurova Kitap Fuarı sona erdi. KOR Kitap Yayınevi çalışanı Burhan Coşar, OHAL ve ekonomik kriz havasının kitaplara ilgiyi etkilediğini söylerken, Aram Yayınevi editörü Ulaş Güldiken, okurların en çok yasaklı kitapları sorduğunu belirtti.

Köyünde çektiği 5 filmle 17 ödül aldı

15.01.2018
İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Sinema Bölümü'nden mezun olduktan sonra memleketi Erzurum'un Horasan ilçesine bağlı Aliçeyrek köyüne dönen Rıdvan Yavuz, burada çektiği 5 kısa filmle Boston, Frankfurt ve Kanada'daki uluslararası film festivallerinin yanı sıra Türkiye'de düzenlenen festivallerde birincilikten mansiyona kadar 17 ödül aldı.

Rengarenk Serê Salê

15.01.2018
Kürtlerin önemli geleneklerinden biri olan “Serê Salê” rengarenk kıyafetler giyen çocuklar ve gençler tarafından Batman’da kutlandı.

Müebbet yazara 3 yıl Roboskî cezası

15.01.2018
Şakran Cezaevi’nde müebbet hapis cezasıyla tutuklu Mehmet Ali Yaşa’ya Roboskî Katliamı’nı konu alan kitabından dolayı 3 yıl hapis, yayınevine ise 33 bin para cezası verildi.