Erivan’ın son mohikanı

Bir Kürt western’i: Tatlı Biber Diyarım

‘Çıplak İnfaz’a ödül

Kürtlerin Nobel hayali

Mehmet Akbaş: Köklerimden besleniyorum

Zehra Doğan için Fransa’da kitap

Bir Saldırı: Manifesto

Kültür-Sanat

Mehmet Akbaş: Köklerimden besleniyorum

25.09.2017
‘’Babaannem ve annemden emanet aldığım şarkılar da oldukça fazla. Onun dışında çevre köylerden imkan buldukça derleyebildim. Şimdi de bu şarkıları kendi müzikal anlayışımla dış dünyaya ulaştırmanın heyecanını taşıyorum.’’

Elo Dîno Kasrı tehdit altında

25.09.2017
Şırnak ve ilçelerinde doğaya büyük zarar veren ve dere yataklarını kurutan barajlardan dolayı çok sayıda tarihi yapı sular altında kalacak.

Dengbejlik ağır bir yük

25.09.2017
Wan’ın Erdîş (Erciş) ilçesinde 30 yıldır dengbêjlik yapan Dengbêj Ethem Bedevi, Kürtlerin kültürlerinin, direnişlerinin, mücadele geleneklerinin dengbêjlerin seslendirdiği kilamlarda saklı olduğunu belirtiyor.

Ursula K. Le Guin'den ‘Anlatış’

25.09.2017
Ursula K. Le Guin’in politik bir bilim kurgu romanı olan ‘Anlatış’, İthaki Yayınları’ndan çıktı.

Tekdüzeliğe masalsı karşı çıkış

25.09.2017
Çocuk ve gençlik edebiyatının ödüllü ismi yazar ve karikatürist Behiç Ak’ın kaleme aldığı son çocuk kitabı ‘Bulutlara Şiir Yazan Çocuk’, yayımlandı.

Erivan’ın son mohikanı

23.09.2017
‘’Şimdilerde Kürtçe yazan, çizen azaldı. Bir Kurdoloji bölümü var ama eskisiyle karşılaştırınca hiç bir şey. Eskiden sadece tiyatro alanında yüzlerce Kürt sanatçı vardı, şimdi yok. Çok üzgünüm tek ben kaldım Kürtçe yazan şair olarak buralarda…’’

Kürt Film Festivali sona erdi

23.09.2017
Frankfurt 2. Kürt Film Festivali sona erdi. Festival filmleri 14-20 Eylül arasında Filmforum sinema salonunda gösterildi.

Toronto’da bir çirkin efsane!

23.09.2017
Bu yıl kırk ikincisi düzenlenen Toronto Uluslararası Film Festivali, 7-17 Eylül 2017 tarihleri arasında onlarca filme ev sahipliği yaptı.

Çocuklar gelin olmasın, şarkı söylesin

23.09.2017
Sokak sanatçılarının bir araya gelerek oluşturduğu Özgün Sanat Atölyesi, çocukların erken yaşta evlendirilmelerine karşı, ”Çocuklar çocuk kalsın, şarkı söylesin” şiarıyla her sokak ve mahallede çocuklara ulaşmaya çalışıyor.

Bir Kürt western’i: Tatlı Biber Diyarım

22.09.2017
Kürtlerin ilk “Vahşi Batı” tarzında çekilen filmi addedilen “Tatlı Biber Diyarım” Güney Kürdistanlı yönetmen Hiner Saalem tarafından çekildi. Bugüne dek izlediğimiz Kürt yapımlarından biraz farklı bir film. İdealist bir peşmerge olan ve Zazaca konuşan Baran, Saddam’ın devrilmesinden sonra evine dönüyor.