Susma, haykır

Kürdistan’da antik bir masal

Raylar arasında geçen hayatlar: Locman

Rê / Yol hayatın kendisi

Ey Hawar, isyanım

Bir ayrımcılık hikâyesi: Marina

‘Kürt deryasında bir damlayız’

Kültür-Sanat

Devlet terörüne dur deyin!

22.03.2018
Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Efrîn'de devlet terörü uyguladığını vurgulayan Alman sanatçılar, Berlin yönetiminden tank satışını durdurmasını ve Türk devletinin saldırgan politikalarına karşı yaptırım uygulamasını istedi.

Yek caran agir dibe mirov

22.03.2018
“Kürt anasını görmesin”in en ağır anlamı; Kürt Newrozu’nu görmesin, Newroz olmasın, umutla dirilecek baharın gelişiyle mutlu olmasın ve sairedir. Ama Kürdün tam da en kurşungeçirmez, en vurulamaz, en hırpalanamaz özü, yüreğidir Newroz.

Lizbon’da Kürt günleri

22.03.2018
Portekiz'in başkenti Lizbon'da 21-26 Mart tarihleri arasında 1. Kürt Film ve Sanat Festivali düzenlenecek. Fikri ortaya atan ve büyük emek veren ressam ve fotoğraf sanatçısı İlyas Kirkan, festivali Kürt annelerine adadıklarını söyledi.

Hasankeyf için eylem zamanı

22.03.2018
12 bin yıllık geçmişe sahip Hasankeyf'in yıkımını konu alan 'Suyun Ölüm Tarihi' belgeselinin gösterimi yapıldı. Belgeselin yönetmeni Ali Ergül, Hasankeyf için Avrupa’da eylemlerin başlayacağını belirtti.

Arkeologlar Hóp’un peşinde

22.03.2018
Yüzlerce yıldır nesilden nesile aktarılan destanlarda bahsedilen ve “Hóp” olarak bilinen kayıp Viking yerleşimi Kanada’da bulunmuş olabilir.

‘Kürt deryasında bir damlayız’

21.03.2018
İki aylık Kürtçe-Türkçe kültür, sanat ve politika dergisi ‘Dilop’ yayın hayatına başladı. Derginin Amed Temsilcisi Reşo Ronahi, ‘’Amacımız Kürt kültürü, sanatı, edebiyatına dair çalışmalara katkıda bulunmak olacak. Kürt kültürünün deryasına eklenecek bir damlayız’’ diyor.

İnsanlığın başlangıcına Türk betonu!

21.03.2018
Urfa’da dünyanın en eski anıtsal tapınağı olarak kabul edilen Göbeklitepe’ye beton döküldüğü ortaya çıktı. Olayı duyuran eski kazı başkanı Klaus Schmidt’in eşi arkeolog Çiğdem Köksal Schmidt, “Benden başka kimsenin canı acımıyor mu?” diye sordu.

Cenevre’de insan hakları filmleri

21.03.2018
Film ve insan haklarına adanmış Avrupa’nın önde gelen etkinliklerinden Uluslararası Film Festivali ve İnsan Hakları Forumu İsviçre’nin Cenevre kentinde başladı. Festivalde mülteciler, göç ve insan hakları alanında film ve belgeselere yer veriliyor.

Edebiyat müzesi

21.03.2018
Türkiye edebiyatının unutulmaz yazarlarına ait pek çok el yazması ve kişisel eşyanın yer aldığı ‘Edebiyat Müzesi’ Bursa’da açıldı. Alanında ilk ve tek olan ‘Nilüfer Belediyesi Edebiyat Müzesi’nde Nazım Hikmet, Yaşar Kemal, Behçet Necatigil, Orhan Pamuk gibi önemli yazarların el yazması mektuplarından gözlüklerine, şapkalarından kalemlerine kadar çok sayıda eşya ziyaretçilerle buluşuyor.

Kürdistan’da antik bir masal

20.03.2018
Kürdistan’ın en görkemli kentlerinden biri olan Ani kenti, geçen zamana rağmen hala büyüsünü koruyor. Yüzyıllar boyunca birçok medeniyetin merkezi olan Ani, bugün harabe bir hayalet şehir. Ani’nin kültürel zenginliği geçtiğimiz hafta İstanbul’da yapılan sergiyle bir kez daha tanıtıldı.