Kimberley’den Zîlan’a

Atılım ve çıkış zamanı

Jineoloji büyüyor

HDK-Almanya kadın meclislerini oluşturuyor

Zan Tv tabuları yıkacak

Tiyatro baskı tanımaz

Kızının cenazesi yok

Kadın

Kimberley’den Zîlan’a

27.05.2017
Kürt kadınların direniş tarihinden çok etkilendiğini belirten Kimberley Taylor, direnişiyle adını tarihe kazıyan Zeynep Kınacı’dan güç almak için Zîlan adını aldığını söylüyor. Taylor’un hayali ise devrimden sonra Afrikalı kadınlar için mücadele etmek.

Boşanma Komisyonu kurulduktan sonra bin 162 kadın öldürüldü

27.05.2017
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu İzmir Temsilcisi Sanem Deniz Kural, Meclis Boşanmaları Önleme Komisyonu'nun kurulduğu 14 Ocak 2016 tarihinden bu yana bin 162 kadın cinayetinin işlendiğini belirtti.

Êlîh’teki cinsel istismar için Meclis Araştırması talebi

27.05.2017
HDP Êlîh Milletvekili Ayşe Acar Başaran, Êlîh’e yerleşen fuhuş-uyuşturucu çetelerinin ve bağlantılarının ortaya çıkarılması amacıyla Meclis Araştırması yapılmasını istedi.

'Koço'nun kurtuluşu iyiliğin zaferi’

27.05.2017
BM İyi Niyet Elçisi Nadya Murad, kendi köyü olan Koço’nun DAİŞ işgalinden kurtuluşunu ‘kötülüğe karşı iyiliğin zaferi’ olarak değerlendirdi.

Kızının cenazesi yok

26.05.2017
Hızne Aslan, Cizîra Botan’da bodrumlarda iki çocuğunu ve bir kardeşini kaybetti. Bir gün önüne bir tabut koyup ‘bu senin kızın’ dediler. Açtığında tabuttaki kızı değil oğlu Mehmet Sait’ti. “Cizre bodrumlarının hesabını er ya da geç verecekler” diyen Aslan, bir buçuk yıldır kızı Hacer’in mezarını yaptırmak için kemiklerini arıyor.

Şiddete direndi, hayatını kurdu

26.05.2017
Amed'de yaşayan Dilber Barut, eşinin ikinci evliliğini kabul etmediği ve 5 yıllık evliliği boyunca sistematik şiddete maruz kaldığı için boşandı. Toplum ve erkek baskısına rağmen ayaklarının üzerinde durmayı başaran Barut, “Hiçbir kadın, erkeğin baskısı ve şiddeti altında yaşamak zorunda değil” diyor.

Tiyatro baskı tanımaz

24.05.2017
Urmiye’nin tek Kürt kadın oyuncusu Şebnem Yusufî, kadınların büyük baskılar altında yaşadığı kentte mesleğine özgürlük perspektifinden bakarak, engellere karşı duruyor.

Kadın her işi yapabilmeli

24.05.2017
Mersin'de gündüz tarlada çalışan akşam da balığa çıkan Zehra Sayar, her kadının kendi ayakları üstünde durabilmesi gerektiğini belirtiyor.

Zan Tv tabuları yıkacak

24.05.2017
Kadına karşı baskı ve hak ihlalleri ile bilinen Afganistan’da dünyanın ilk kadın televizyonu ‘Zan TV’ (Kadın TV) adıyla kuruldu.

RJAK üyesinden haber alınamıyor

24.05.2017
KDP asayiş güçleri pazartesi sabahı Duhok’ta bir eve baskın düzenleyerek RJAK üyesi Hêvîdar Hesen Alî’yi gözaltına aldı.