Halkların adayı DEMİRTAŞ

HDP’nin 24 Haziran’da yapılacak seçimlerdeki adayı, AKP-MHP koalisyonu tarafından Edirne Cezaevi’nde rehin tutulan HDP’in önceki Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş oldu.

05 Mayıs 2018 Cumartesi | Haber


HDP, Cumhurbaşkanlığı adayı olarak eski Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ı göstereceğini açıkladı. Demirtaş, seçim kararıyla birlikte yaptığı açıklamada, "İnanın yapabiliriz; inanın ve yapalım" demişti.

HDP, Eşbaşkanları, PM, MYK ve Kadın Meclisi üyelerinin katılımıyla Cumhurbaşkanı adayları ve seçim kampanyalarına ilişkin Amed’de Demir Otel'de ve İstanbul'da ise Beşiktaş Abbasağa Parkı'nda eş zamanlı basın toplantısı gerçekleştirdi. HDP’nin Cumhurbaşkanı adayı, hala Edirne Cezaevi’nde rehin tutulan Selahattin Demirtaş oldu.

Demirtaş’ın, Cumhurbaşkanlığı maratonunda ana sloganı “Senle değişir” şeklinde olacak. “Yurttaş, Yoldaş, Arkadaş Demirtaş” sloganlı fotoğraflarının kullanılacağı kampanyada Kürtçe sloganları da olacak. Yine Demirtaş’ın fotoğraflarının yer aldığı afişlerde “Tu Dikarî” (Yapabilirsin) ve “Mirovekî Baş Demirtaş” (İyi İnsan Demirtaş) ifadeleri var. 


İnanın ve yapalım

Demirtaş, baskın seçim kararıyla birlikte yaptığı açıklamada, şunları söylemişti:

* Sokakta, okulda, otobüste tanımadığınız insanların yüzüne bakın. Sizden olmadığını düşünüyorsanız nefret mi ediyorsunuz? Ya da korkuyor musunuz onlardan? Bu işte bir tuhaflık yok mu?

* Gelin el ele verelim, bu korkunç kutuplaşmayı ortadan kaldıralım. Önümüzdeki seçimleri demokrasinin ve kardeşliğin düğününe dönüştürelim. İnanın yapabiliriz; inanın ve yapalım.

* Güçlü Türkiye, güçlü demokrasi ile olur. Bütün sorunlarımızı ülkenin birliği içinde, adaletle çözebilecek ferasetimiz de cesaretimiz de samimiyetimiz de var. İnanın yapabiliriz; inanın ve yapalım.

* Yoksulluğa, işsizliğe, açlığa mecbur değiliz. Dünyanın en büyük hazinesinin üzerinde yaşıyoruz. Hep birlikte üretip adilce paylaşarak fukaralığımıza son verebiliriz. İnanın yapabiliriz; inanın ve yapalım.

* Siyasetçilerin her söylediğine inanmayın. Benimkine de. 24 Haziran’a kadar, hayatınızda duyduğunuzdan daha fazla yalan duyacaksınız. Ve de hakaret ve de iftira, tehdit, vaat, kibir, kompleks…

* Bu tipleri gözünüzde fazla da büyütmeyin. Bir mühürlük canları vardır. İnanın yapabiliriz; inanın ve yapalım.

* Karamsarlığa, korkuya, yılgınlığa yer açmayın yüreğinizde. Hep beraber daha çok çalışıp umudu gerçeğe dönüştüreceğiz. Haziran daha güzel olacak bu yaz. İnanın olacak. Hadi yapalım! 


 AMED


2959

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA