Kuzey’de geniş ittifak arayışı

Seçim ittifakı kuran PSK, PAK, KDP, PDK-T ve Azadî Hareketi, HDP’yi ziyaret etti. Olum geçen görüşmeden sonra açıklama yapan PAK Genel Başkanı Mustafa Özçelik, "Seçim ittifakının yanı sıra geniş bir ittifak kurulmasını istiyoruz” dedi.

05 Mayıs 2018 Cumartesi | Haber

Seçim ittifakı kuran PSK, PAK, KDP, PDK-T ve Azadî Hareketi, HDP’yi ziyaret etti. Olum geçen görüşmeden sonra açıklama yapan PAK Genel Başkanı Mustafa Özçelik, "Seçim ittifakının yanı sıra geniş bir ittifak kurulmasını istiyoruz” dedi.

Kürdistan Sosyalist Partisi Genel Başkanı (PSK) Mesut Tek, Azadi Hareketi Sözcüsü Ayetullah Aşiti, Kürdistan Özgürlük Hareketi (PAK) Genel Başkanı Mustafa Özçelik, Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi (PDK-T) Genel Başkanı Mehmet Emin Kardeş ve Kürdistan Demokratlar Platformu (KDP) Başkanı Sertaç Bucak ile beraberindeki heyet, dün HDP’yi ziyaret etti. HDP Amed İl Örgütü’nde yapılan görüşmede, Eşbaşkan Pervin Buldan, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk, Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Türk, HDP milletvekilleri İmam Taşçıer, Nihat Akdoğan ve parti yöneticileri hazır bulundu. 

 

Birliktelik için önemli bir adım

Heyeti karşıladıktan sonra kısa bir konuşma yapan HDP Eşbaşkanı Pervin Buldan, Kürtlerin tüm kazanımlarına yönelik ciddi saldırıların olduğu bir dönemde böyle bir görüşmenin çok önemli olduğunu dile getirdi. Buldan, “Kürtlerin kaderini belirleyecek bir süreçten geçiyoruz. Ziyaretin bu açıdan çok anlamlı olduğunu, özellikle belirtmek isterim. Kürt halkının siyasetin dışına atılmaya çalışıldığı bir dönemde böylesi birlikteliği, Kürt halkının gelecekteki yaşamına ve kazanımlarına ilişkin önemli bir adım olarak görüyoruz. 24 Haziran seçimleri başta Kürtlerin ve Türkiye halklarının kaderini değiştirecek bir seçimdir. Dolayısıyla bu anlamda burada olmak çok önemli. Elbette ki Kürt halkının yüzyıllardır yaşamış olduğu acıların ödemiş olduğu bedellerin bir anlamı var. Kürt halkı, bu coğrafyada çok büyük acılar çekti. Ancak bundan sonrası açısından acıların son bulması için bu görüşmenin buna vesile olacağı inancını taşıyorum” diye konuştu. 

 

Sonuç alana kadar

Ardında söz alan PSK Genel Başkanı Mesut Tek, Kürdistani siyasi parti ve örgütlerinin 3 ay önce bir çalışma başlattıklarını hatırlattı. Tek, şunları söyledi: “2 Mayıs’ta, Kürdistani seçim ittifakı metnini kamuoyuyla paylaştık. Anlaşma metnimizde yer alan maddelerden birisi Pervin Hanım’ın da dile getirdiği gibi Türkiye’deki demokrasi ve özgürlük mücadelesi açısından çok önemli olan 24 Haziran seçimlerinde olası en geniş ittifakı sağlamak için çalışma başlattık. Bugün de HDP’li arkadaşlarla bir araya geldik. Kuşkusuz çalışmalarımıza sonuç alana kadar devam edeceğiz. Umarız bu çalışmalarımız sonuç verir. Pervin Hanım’ın dediği gibi Kürtler tarihlerinde ilk defa böyle geniş bir uzlaşıya varırlar. Bu doğrultuda çabalarımıza devam edeceğiz” Daha sonra görüşme basına kapalı devam etti. 

 

Görüşmeler olumlu geçti

Görüşmenin ardından İl binası önünde açıklama yapıldı. PAK Genel Başkanı Mustafa Özçelik yaptığı açıklamada, 15 talebi içeren dosyayı HDP Eşbaşkanı Pervin Buldan’a teslim ettiklerini söyleyerek, “Bu prensipler çerçevesinde seçim ittifakını kurmak istiyoruz. Görüşmemiz olumlu geçti. Arkadaşlarımız kendi yönetimleriyle paylaştıktan sonra nihai kararı verecekler. Seçim ittifakının yanı sıra geniş bir ittifak kurulmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı. 

 

Buldan: Kürtlerin ortak talepleridir 

Özçelik’in ardından konuşan HDP Eşbaşkanı Pervin Buldan da “HDP olarak 5 partiden oluşan Kürdistani partilerin, partimize yaptıkları ziyaretten büyük bir memnuniyet duyduk. Özellikle 24 Haziran seçimleri öncesi, oluşacak Kürt ittifakının Kürtlerin geleceği ve yarınları açısından oldukça anlamlıdır ve önemlidir. Heyetin bize iletmiş olduğu talepler, bizim kabul ettiğimiz ve Kürt halkının ortak talepleri olarak özellikle gördüğümüzü belirtmek isteriz. Elbette ki bu talepler kabul edilir ve Kürt halkının geleceğini ilgilendiren talepler olduğu için bu talepleri önemsiyoruz. Bu taleplere en kısa zamanda bir cevap vereceğimizi belirtmek isteriz. Bu ittifakın daha da büyümesi için ve bu tür görüşmelerin devam etmesi açısından önümüzdeki dönemde de sürdüreceğiz. Elimizden gelen tüm çabaları göstereceğiz.” 


Ahmet Türk:Yaramızı sarmalıyız

HDP, DTK ve DBP’den oluşan heyet, seçim ve ulusal birlik çalışmaları çerçevesinde HAK-PAR’ı ziyaret etti. Heyette yer alan Kürt siyasetçi Ahmet Türk, önlerindeki sürecin çok önemli olduğunu vurgulayarak, Kürtlerin birliğinin genişletilmesi gerektiğini ifade etti. 

Seçim ittifakı ve ulusal birlik çalışmaları çerçevesinde Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkanı Pervin Buldan, yerine kayyum atanan Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Türk, HDP’li milletvekilleri İmam Taşçıer, Nimettullah Erdoğmuş ile parti yöneticileri, Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR) Amed İl Örgütü’nü ziyaret etti. HAK-PAR’lı yöneticiler, heyeti kapıda karşıladı. Ardından görüşme yapmak üzere toplantı salonuna geçildi.

Görüşme öncesi açıklama yapan Ahmet Türk, Ortadoğu ve Türkiye’de Kürtlere karşı nasıl bir siyaset yürütüldüğünün herkes tarafından görüldüğünü ifade ederek, “Şunu çok iyi biliyoruz; bugün kendi yaramızı kendi elimizle sarmazsak hiç kimse yaramızı sarmaz” dedi. 

 Bugün her şeyden önce Kürt ulusal birliğinin sağlanmasının gerekli olduğunu vurgulayan Türk, “Amacımız, özgür ve demokratik bir yaşam için Kürt ve Kürdistan halkının birliğini oluşturmaktır. Önümüzde çok önemli bir süreç var. Bu süreç öncesi ulusal birliğin çalışmasını yapmalıyız. Birliğimizi genişletmeliyiz. Umut ediyorum ki yükümüzü hafifleteceğiz” diye konuştu. 

HAK-PAR Genel Başkanı Refik Karakoç ise, seçimi gündemlerine alarak tartışacaklarını söyledi. Karakoç, “Kürtler birliğini oluşturursa ülkemizin kurtuluşu olacaktır. Gerçek bir siyasetle ulusal birlik oluşturup yürütülmesi gerekiyor. Halkın kurtuluşu birlikte geçiyor. Birlik doğru temelde yürütülürse devamı da gelecektir. Bundan sonra hataların yapılması hiç kimsenin hakkı değildir” dedi. 

 Konuşmaların ardından görüşme basına kapalı devam etti. 


  MA/AMED


3160

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA