Frankfurt seçime hazır

Demokrasi güçleri, 24 Haziran seçimlerinde Frankfurt ve çevresinde HDP’nin büyük bir başarı ile çıkması için ‘Demokrasi ve Barış Seçim Platformu’nu kurdu. Platform, seçim sürecinde 3 aşamalı bir çalışma yürütecek.

05 Mayıs 2018 Cumartesi | Dünya

AGİT ERKENDİ / FRANKFURT 


Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Frankfurt öncülüğünde Türkiye’de 24 Haziran’da yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimler için Frankfurt kentinde,  ‘Demokrasi ve Barış Seçim Platformu’ adıyla ortak komisyon oluşturuldu. Frankfurt çevresinde faaliyet yürüten kurum, dernek ve şahsiyetler bir araya gelerek Frankfurt Halkevi’nde seçim platformu için toplantı gerçekleştirdi. 

Toplantıda ilk söz alan HDK Frankfurt Eşbaşkanı Aziz Tunç, bileşmelerinin ortak noktasının Erdoğan diktatörlüğünü yıkarak sömürülen halkları bir şemsiye altında toplamak olduğunu ifade etti. 


‘24 Haziran için örgütlenmeliyiz’

HDK-Almanya Yürütme Kurulu Adına ise Mehmet Emin Yıldız’da erken seçime şaşırmadıklarını ve hazırlıklarının olduğunu belirtti. Kürdistan’ın her gün bombalandığını hatırlatan Yıldız, Efrîn işgaliyle de Kürtlere verilen gözdağının hesabını sormak için 24 Haziran’da hesap soracaklarını bildirdi. Kürt halkı başta olma üzere Türkiye’de ötekileştirilmiş halkların Erdoğan diktatörlüğüne bir tokat atacağını işaret eden Yıldız, “Bizlere düşen görev ve sorumluluk bu toplantıda çıkacak karar ile kendi kurum ve halk tabanımızı 24 Haziran seçimleri için iyi örgütlemesidir” dedi.  


‘Efrîn işgaliyle seçim kararı alındı’

Alman Göçmen İşçiler Federasyonu (AGİF) Eşbaşkanı  Mesut Duman ise baskın seçimlerin Efrîn işgaliyle alınan bir karar olduğunu kaydetti.  Duman, OHAL altında yapılacak seçimlerde her türlü baskı ve  tehditin kendilerini beklediğini söyledi.  


Alınan kararlar

Toplatıda baskın seçimlerine ilişkin, 3 temel aşamada sürdürüleceği kararı şöyle:

* Birinci aşamada ilk olarak kayıt işlemlerini kontrol etmek ve kayıtlı olmayan seçmenleri kayıt ettirmek.

* ikinci aşamada seçmenleri sandığa taşımak 

* Üçüncü aşama ise müşahitlerin belirlenmesi ve eğitilmesi. 


7 Mayıs’ta deklerasyon yayımlayacak

3 kişilik koordinasyon seçilen Demokrasi ve Barış Seçim Platformu adına 7 Mayıs’ta da bir deklerasyon yayımlanacağı belirtildi. Ayrıca seçim çalışmaların örgütlenmesi için sosyal medya komisyonları da kurulacak. 


Toplantıya katılan kurumların isimleri:

Frankfurt DKTM, HDK, KCDK-E, Birleşik Haziran Hareketi Frankfurt, Soykırım Karşıtları Platformu, Antifa, YXK, Hoctanus Alevi Derneği, Kızılırmak Kültür Derneği, Almanya Sol Parti, AGİF, Barış için Akademisyenler Platformu, ATİF, Yeni Kadın, Frankfurt Alevi Kültür Merkezi, Frankfurt Cem Evi.2515

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA