Yurtdışında seçmen kaydı sorgulamasında son gün 12 Mayıs

Başta Avrupa olmak üzere tüm dünyada seçim süreci, 2 Mayıs’ta seçmen kaydı sorgulaması ile resmen başladı. 2 Mayıs’ta başlayan süreç 12 Mayıs’ta sona eriyor.

05 Mayıs 2018 Cumartesi | Dünya

Başta Avrupa olmak üzere tüm dünyada seçim süreci, 2 Mayıs’ta seçmen kaydı sorgulaması ile resmen başladı. 2 Mayıs’ta başlayan süreç 12 Mayıs’ta sona eriyor.

2 ila 12 Mayıs tarihleri arasındaki süreçte, yeni 18 yaşına girenler ve kayıtları olmayanların, Türkiye dışındaki seçim merkezleri olan konsolosluklara giderek, seçmen kayıt işlemlerini yapmaları gerekiyor. Oy kullanabilecek olanlar pasaportuyla konsolosluklara giderek, kayıt işlemlerini bu süre zarfında yapmaları zorunludur. Aksi taktirde 24 Haziran’da oy kullanamazlar. 

Ancak geçtiğimiz seçimlerde oy kullanan seçmenler bile bu adres üzerinde kayıtlı olup olmadıklarını kontrol ederek, öğrenebilirler: https://secmen.ysk.gov.tr/ysk/secmenBilgiYurtdisi.jsp

Avrupa’nın herhangi bir ülkesinde geçen yıllarda oy kullanmış olsanız bile YSK sayfasında adınızı kontrol ettirmenizde büyük fayda var. 


Kullanılmayan her oy Erdoğan’a hizmettir 

Gazetemize konuşan Avrupa Demokratik Kürdistanlılar Toplum Merkezi Eşbaşkanı (KCDK-E) Yüksel Koç, 12 Mayıs’a kadar HDP seçmenlerini, seçmen kaydını yaptırmaya davet etti. Hem 18 yaşına girmesi itibariyle, hem de Türkiye’den karşılaştığı baskıdan dolayı Avrupa’ya gelen çok sayıda yeni seçmenin bulunduğunu dile getiren Koç, ancak bu kesimin oy kullanması için verilen son tarih olan 12 Mayıs’a kadar seçmen sorgulamasını yapması gerektiğini söyledi. 

Koç şunları belirtti:”Eğer kendileri bu işlemleri yapamıyorlarsa, derneklerimizde ve semtlerde görevli seçmen sorgulama komitelerindeki arkadaşlarımızdan yardım isteyebilirler.  Ama mutlaka oylarını sağlıklı bir şekilde kullanmaları için bu işlemi zamanında yapmaları gerekiyor. Kendine yurtsever, devrimci, demokrat diyen hiç bir insanımız bu konuyu ihmal etmemeli. Unutmayalım ki, kullanılmayan her oy, Erdoğan diktatörlüğüne hizmettir. Yine bu konuda dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da geçmişte, Avrupa’nın her hangi bir ülkesinde oy kullansanız bile bu seçmen kaydı sorgulamasını mutlaka yapınız. Kaydınız yoksa, seçmen kayıt formuyla en yakın konsolosluğa başvurun. Kimse de konsolosluğa gitmekten çekinmesin. Türk vatandaşı olan herkes oy kullanabilir.”

Konsolosluğa gitmeden de posta yoluyla da adres beyanı yapmak mümkün. Ancak bu işlemin şartları var. 

Yurtdışı Adres Beyan Formu internetten indirildikten ve kutucuklara gerekli bilgiler yazıldıktan sonra, üzerinde kimlik numarası olan TC kimliğinin fotokopisi adres beyan formu ile birlikte iadeli taahütlü en yakın konsolosluğa gönderilebilir. Ancak iadeli taahütlü posta ile gönderilmesi şarttır.   

  

 HABER MERKEZİ


2448

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA