ABD: Efrîn’de 140 bin kişi yerinden edildi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, AKP yönetimindeki Türk devletinin, kendisine bağlı çetelerle Efrîn‘de sivil halka zarar verdiğini ve 140 bin kişinin göç ettirildiğini belirtti.

05 Mayıs 2018 Cumartesi | Dünya

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, AKP yönetimindeki Türk devletinin, kendisine bağlı çetelerle Efrîn‘de sivil halka zarar verdiğini ve 140 bin kişinin göç ettirildiğini belirtti. 

Türkiye’nin dünyada en fazla gazeteciye hapseden ülke olduğuna da vurgu yapan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Türkiye’nin Rusya’dan almak istediği S-400’lere ilişkin ise “S-400’ler NATO ile uyumlu olmaz” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın günlük basın toplantısında konuşan Sözcü Heather Nauert, Türkiye ile ilgili mesajlar verdi. 

Heather Nauert, Türk ordusu ve kendisine bağlı El Kaide, El Nusra ve DAİŞ çetelerinin Efrîn’de gerçekleştirdiği işgale ilişkin şunları söyledi: “Efrîn’deki durumu yakından takip ediyoruz. 140 bin kişi yerlerinden edildi. Sivillerin evlerine dönmelerine izin verilmediğini görüyoruz. İnsani koşullar konusundaki ciddi endişelerimizi dile getiriyoruz.”


İnsani yardımları engelleme çağrısı

Bölgede hayatın normale dönmesi için gerekli adımların atılması gerektiği yönünde çağrıda bulunduklarını belirten Nauert, “Suriye’nin kuzeybatısında rol oynayan uluslararası aktörlere sesleniyoruz, buna Türkiye ve Rusya da dahil. İnsani yardımın ulaşmasına izin verilmeli ve sivillerin evlerine dönmesi için gerekli koşullar oluşturulmalı” dedi. 

Sözcü Heather Nauert, yeni göreve gelen ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yakın bir zamanda Washington’da bir araya gelecekleri ve bu toplantında Efrîn konusu ve yerlerinden edilen sivillerin gündeme geleceği bilgisini, gazetecilerle paylaştı.  Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) de, Nisan ayında raporda Efrîn’de yerinden edilenlerin sayısının 137 bin olduğunu açıklamış, bu sivillerin büyük kısmının Tel Rıfat, Nubl ve Zahra kasabalarına sığındığını aktarmıştı. 


Dünyada en fazla gazeteci hapseden ülke Türkiye 

Nauert, Türkiye’deki basın özgürlüğünün durumuyla ilgili de çarpıcı açıklamada bulundu: “Türkiye dünyadaki diğer ülkelerden daha çok gazeteciyi hapse atmış bir ülke ve bundan ciddi anlamda kaygı duyuyoruz. Bu konuyu burada yoğun biçimde tartışıyoruz ve Türkiye’de basın özgürlüğünün geliştirilmesine destek veriyoruz. Bu konuyu birçok defa Türk hükümetine de ilettik, iletiyoruz, iletmeye de devam edeceğiz. Bu konuyu ön planda tutmaya devam ediyoruz. Sadece yüz yüze görüşmeler aracılığıyla değil, uluslararası kurumlar vasıtasıyla da gündeme getiriyoruz.’’

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, salondaki Türk gazetecilere ‘’Buradaki birçok arkadaşınız Türkiye’ye geri gidemiyor. Neden? Çünkü Türkiye’ye giderlerse işlerini yaptıkları için tutuklanacaklar” diye seslendi. Nauert, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi alımına da şöyle tepki gösterdi: ‘’Türkiye bir NATO ülkesi. NATO çatısı ve NATO anlaşmaları altında sadece NATO’daki ortaklarınızla uyumlu silahlar satın almanız beklenir. S-400’ün NATO ile uyumlu olduğunu düşünmüyoruz.”  


 WASHINGTON753

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA