İşgalcilere rahat yok

HPG Xakûrkê Eyalet Komutanı Bager Erdal, Türk işgalciliğine karşı direnişi büyütüp eylemlerini yaygınlaştıracaklarını söyleyerek, uzun süre kalmalarına müsaade etmeyeceklerini vurguladı. Erdal, "İşgalciler rahat edemeyecek" dedi.

05 Mayıs 2018 Cumartesi | Haber

GELAWÊJ EWRÎN / ANF/BEHDİNAN


HPG Xakûrkê Eyalet Komutanı Bager Erdal, Türk işgal güçlerinin Bradost'a yönelik saldırılarının devam ettiğini belirterek, "Bazı anlaşmalar sonucu Türk devletinin Güney Kürdistan'ı işgal etmesine müsaade edilmiş. Güney Kürdistan yönetiminin bu konuda bilgisi var, eğer onların izni olmasaydı ve birtakım görüşmeler yapılmasaydı bu işgal harekatı başlamazdı" dedi.

Türk devletinin işgal alanını genişleterek 'Misak-i Milli’yi de aşmak istediğini kaydeden Erdal, tek bir işgalcinin Kürdistan topraklarında kalmaması için Şehit Agirî ve Şehit Pîroz Devrimci Hamlesi’ni başlattıklarını söyledi. Erdal, "İşgalci güçlere karşı her şartta direnmeye devam edeceğiz. Kürdistan topraklarında bu kadar kalmalarına izin vermeyeceğiz. Bu hamle, Lêlikan bölgesi ile sınırlı kalmayacak. İşgalciler rahat edemeyecek" şeklinde konuştu.


Halk toprağını terk etmemeli

Kürdistan gerillası olarak her zaman Bradost halkının yanında olacaklarını vurgulayan Komutan Erdal, Bradost halkının da bu işgal girişimini PKK'ye yönelik bir operasyon olarak değerlendirmemesi gerektiğini söyledi. HPG Xakûrkê Eyalet Komutanı Bager Erdal, şunların altını çizdi: "Bradost halkımızın kadim toprağıdır, bin yıllardır bu topraklarda yaşıyor. Düşmanın tüm saldırılarına rağmen halkımız topraklarını terk etmemeli. Bradost halkımız bilmeli ki; her zaman onları savunacağız. Bu eylemlerin ardından işgalci Türk ordusu halkımızı 'PKK'ye destek verirseniz evinizi bombalarız' diye tehdit etti. Türk ordusu bu tehditlerle Bradost halkını korkutmak ve bizden uzaklaştırmak istiyor. Halkımızın çıkarları için gerilla olarak üzerimize ne düşüyorsa yapacağız."


Bitti dedikleri yerde çıkıyoruz


Şehit Agirî ve Şehit Pîroz Devrimci Hamlesi’ndeki gerillalar, askerlerin Lêlikan’daki bağırış ve kaçışlarını gördüklerini belirterek, "Düşmanın bitti dediği yerde, ortaya çıkıyoruz" dedi.

HPG ve YJA-STAR gerillaları, Güney Kürdistan’daki işgal saldırılarını yaygınlaştırarak sürdürmeye çalışan ve işgal ettiği alanda kalmayı planlayan Türk ordusuna karşı başlattıkları Şehit Agirî ve Şehit Pîroz Devrimci Hamlesi’ni değerlendirdi.

Hamleyi başlatan eylemde yer alan gerillalardan Hawar Bedran, Türk ordusunun bütün teknik donanımına rağmen direnme ve başarma iradelerini kıramadığını söyledi. Bedran, şunları ifade etti: "Kış boyunca Kanireş bölgesinden başlayıp en son Bradost alanını işgal etmek istedi. Bizim de hedefimiz bu girişimleri kırmak, işgalin varlığını kalıcılaştırma planlarını püskürtmek oldu."


Gerilla ilkeleriyle boşa çıkarıyoruz

Sürekli bir hazırlık içerisinde olduklarını belirten Bedran, şöyle devam etti: "Türk devletinin savaş gerçeği zaten biliniyor, tekniğe dayalı bir savaş tarzları var. Biz de bu tekniği kendi tecrübelerimize dayanarak gerilla ilkeleri ile boşa çıkarıyoruz. Hamleyi, büyük bir iddia ve moral ile başlattık. Düşmana çok büyük darbeler vurduk. Düşman perişan oldu; Lêlikan tepesinde bağırışlarını, kaçışlarını gördük.”


Bu halkın çocukları izin vermeyecek

Hamlenin ilk eyleminde yer alan YJA-STAR gerillası Zeryan Şemzînan ise hamleyi YJA-STAR komutanlarından Pîroz şahsında başarıya ulaştıracaklarını söyledi. "Bu halkın çocukları olarak varlığımız sürdükçe işgalcilere izin vermeyeceğiz" diyen Zeryan Şemzînan, son geliştirdikleri hamleyle de Türk güçlerine büyük bir cevap verdiklerini kaydetti. Hamleyi mutlaka başarıya ulaştıracaklarını belirten Şemzînan, "Bu konuda iddiamız çok büyüktür" dedi.


Henüz hamlenin başlagıcıdır

Lêlikan eyleminde yer alan HPG gerillası Zana Serhed, hamlenin adını aldığı Komutan Agirî’nin zaten Xakûrkê sahasının komutanı olduğunu hatırlattı. Serhed, şunları söyledi: "Heval Agirî, adıyla düşman içinde korku ve kabus, halk içinde ise bir efsaneydi. Bu eylem, hamlenin başlangıcıydı; devamı da gelecek. Düşmanın bitti dediği yerde, ortaya çıkıyoruz. Halkımızı, ülkemizi ve Önderliğimizi özgürleştireceğiz; statüsüz yaşama son vereceğiz."Çelê ve Lêlikan’da eylem

Gerillalar, Çelê ve Lêlikan’da Türk güçlerine yönelik eylemlerde 3 askeri öldürdü.

HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM) tarafından yapılan yazılı açıklamada, eylem ve operasyonlarla ilgili şu bilgiler paylaşıldı:

* Şehit Agirî ve Şehit Pîroz Devrimci Hamlesi kapsamında 3 Mayıs günü Hakkari’nin Çelê (Çukurca) ilçesine bağlı Koordine tepesindeki Türk askerlerine yönelik bir eylem düzenlendi. Yoğun ateş altına alınan mevzilerdeki ölü ve yaralı asker sayısı tespit edilemedi.

* Çelê’ye bağlı olan Xeregol tepesindeki Türk güçlerine yönelik de bir eylem yapıldı. Mevzilerin üç koldan etkili bir şekilde vurulduğu bu eylemde 3 mevzi imha edildi; ölü ve yaralı asker sayısı netleştirelemedi.

* Aynı gün saat 08.40’ta Lêlikan alanına bağlı Êlîdirej mıntıkasında askereler suikast eylemi yapıldı; 1 asker öldürüldü. Saat 13.30 ve 14.30’da tepedeki askerlere iki suikast eylemi daha yapıldı ve 2 asker öldürüldü.  


 ANF/BEHDİNAN


3901

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA