MİT’in has elemanı öldürüldü

MİT’in çete elemanları ve ailelerini Efrîn’e yerleştirme görevi verdiği Cemal El-Zağlul, YPG savaşçıları tarafından öldürüldü. YPG, işbirlikçi herkesin hedefleri olduğunu bildirdi.

05 Mayıs 2018 Cumartesi | Haber

MİT’in çete elemanları ve ailelerini Efrîn’e yerleştirme görevi verdiği Cemal El-Zağlul, YPG savaşçıları tarafından öldürüldü. YPG, işbirlikçi herkesin hedefleri olduğunu bildirdi.

YPG Efrîn Genel Komutanlığı tarafından dün yapılan yazılı açıklamada, Türk ordusu ve bünyesindeki çetelere yönelik eylemlerle ilgili bilgi verildi. Suriye’nin çeşitli bölgelerinden getirilen çete elemanı ve ailelerinin Efrîn’e yerleştirilmesini düzenlemekle sorumlu olan ve bir süredir takibe alınan Cemal El-Zağlul’un öldürüldüğünü duyuran Efrîn Genel Komutanlığı, El-Zağlul hakkında şu detayları paylaştı: "Efrînli aileleri evlerinden zorla çıkartarak yerlerine çete elemanlarının ailelerini yerleştiren El-Zağlul, daha evvel iki kez Türkiye’de MİT mensupları ile görüşmeler gerçekleştirmişti. El-Zağlul aynı zamanda Efrîn’de 'iç güvenlik güçleri' oluşturmak, 'sivil yönetim' ve 'mahkemeleri' kurmak üzere görevlendirilmişti.


Eylemden bir gün önce

Eylemden bir gün önce El-Zağlul, Fırkat el Hamza ve Feylak el Şam çeteleri ile beraber Basûtê köyünde hoparlörler aracılığıyla halka nasıl giyinmeleri gerektiğini ve kadınların evden çıkmamalarını emretmiştir. Silahlarını teslim etmeyenlerin evlerinden çıkarılacağını söylemiştir.


Aracı ve yanındakilerle

Savaşçılar, önceki gün saat 19.00’da Basûtê ve Kurzêlê köyleri arasında El Zağlul’un içinde bulunduğu aracı hedef alarak vurdu. El Zağlul ile yanındaki çete elemanları öldürüldü. Eylem yerine müdahalede bulunmak isteyen Feylak el Şam çetesi elemanları da vuruldu; 3 çete elemanı daha öldürüldü, 2 askeri araç imha edildi."


YPG bir kez daha uyardı

İşgalci Türk devleti ve çetelerinin, Efrîn halkını yerinden ettikten sonra yerlerine çete elemanları ve ailelerini yerleştirmek suretiyle nüfus yapısını değiştirmeye çalıştığını belirten Efrîn Genel Komutanlığı, önceki açıklamalarını hatırlattı.  Komutanlık, "Bu ailelerin Efrîn’e yerleştirilmesinin temel insani haklar ve uluslarası hukuk bakımından gayri meşru olduğunu belirtiyor, bu ailelerin daima güçlerimizin en temel hedefi olacağını açık bir biçimde tekrarlıyoruz. Güçlerimiz Efrîn Kantonu dahilinde işgalci Türk devleti ile ilişki veya işbirliği halinde olan tüm unsurları hedefleyecektir" dedi.  


 ANHA/ŞEHBA


2734

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA