İstanbul Eşbaşkanı tutuklandı

Güngören'de halk toplantısını basan polislerce gözaltına alınan HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Cengiz Çiçek’in de aralarında bulunduğu 10 kişi “örgüt propagandası” iddiasıyla tutuklandı.

05 Mayıs 2018 Cumartesi | Haber

Güngören'de halk toplantısını basan polislerce gözaltına alınan HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Cengiz Çiçek’in de aralarında bulunduğu 10 kişi “örgüt propagandası” iddiasıyla tutuklandı.  

İstanbul’da HDP Güngören ilçe binasında 24 Haziran baskın seçimleri ve 1 Mayıs gündemli halk toplantısını basan polisler aralarında HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Cengiz Çiçek'in de olduğu 41 kişiyi gözaltına almıştı. Gözaltına alınanlardan 31'i ifadeleri ardından serbest bırakılırken, Cengiz Çiçek, Gönül Karaman, Keziban Bulak, Gülsimet Önal, Kazım Köse, Yusuf Kesik, Ömer Özkan, Mehmet Emin Kılıçarslan, Halit İpekyüz ve Yüksel Seyithan gözaltında tutuldu. 

 6 gün gözaltında olan 10 kişi, Emniyet işlemlerinin ardından savcılığa sevk edildi. Savcılık 10 kişiyi ifadelerini almadan tutuklama talebiyle mahkemeye sevk etti. 3. Sulh Ceza Hakimliği’ne çıkarılan 10 kişi “örgüt propagandası” iddiasıyla tutuklandı. 

 

Hukukla ilgisi yok

Çiçek ve HDP yöneticilerinin adliye getirilmesi sonrası aralarında HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Esengül Demir ile HDP MYK üyesi Zeynep Kara’nın da olduğu çok sayıda partili ve aile adliye geldi. Adliye önünde yaptıkları açıklamayla karara tepki gösteren partililer ve aileler, “Rehin alabilirsiniz ama teslim alamazsınız” pankartı açtı. Burada konuşan Özgürlükçü Hukukçular (ÖHP) üyesi ve HDP yöneticisi Avukat İnan Poyraz, 24 Haziran baskın seçimleri komisyonlarının belirlenmesine yönelik toplantının “yasadışı” olarak gösterilerek, HDP yöneticilerin tutuklandığını ifade etti. Poyraz, daha çok çalışacaklarını kaydetti. 

HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Esengül Demir ise şunları söyledi: “AKP-MHP-kolluk ve yargı aracı ile rehin alınmış durumdadır. Bunun seçim eksenli bir operasyon olduğunu biliyoruz. 6 milyon oy almış bir partinin en doğal hakkı propaganda yapmaktır. Bunun yasadışı, suç oluşturacak hiçbir yanı yoktur. HDP binalarını basarak, yöneticileri gözaltına alınarak tutuklanması hukuk dışıdır. Bizler bu baskılara boğun eğmeyeceğiz.”  


 MA/İSTANBUL


698

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA