Silah ticaretine karşı alanlara

Almanya’nın Türk devleti ile yaptığı silah ticaretine karşı eylemsellik süreci başlıyor. Kürtlerin de aralarında olduğu savaş karşıtı çok sayıda kurumun organizasyonu ile 5-21 Mayıs tarihleri arasında bir çok kentte silah ticareti protesto edilecek.

05 Mayıs 2018 Cumartesi | Haber

Almanya’da savaşa ve silahlanmaya karşı mücadele büyüyerek devam ediyor. Türk devletinin Kürtlere karşı yürüttüğü savaşa, silah satışı yaparak destek olan Alman devleti, Berlin ve Düsseldorf’taki Rheinmetall Fabrikası merkezleri önünde bugün düzenlenecek yürüyüşlerle protesto edilecek. 

8 Mayıs günü ise Berlin Maritim Hotel’de düzenlenecek olan Rheinmetall hissedarlar toplantısı sırasında düzenlenecek gösteri ile dikkatler Kürdistan’daki katliamlara çekilecek. Eylem saat 09:00’da Stauffenbergstr 26 adresinde bulunan otelin önünde gerçekleştirilecek. “Rheinmetall’i silahsızlandırın! Silah ihracatı durdurulsun” sloganıyla yapılacak eyleme, NAW-DEM, Eleştirel Hissedarlar İnisiyatifi, savaş karşıtı örgütler, barış hareketi, kilise ve çevre örgütleri katılacak.


NAV-DEM’dem çağrı

NAV-DEM, bugün düzenlenecek protesto yürüyüşlerine kitlesel katılım çağrısında bulundu.

Kürtleri ve dostlarını Berlin ve Düsseldorf’taki yürüyüşlerle katılmaya çağıran NAV-DEM şunlara dikkat çekti: “5 Mayıs’ta Alman silah firması Rheinmetall Fabrikası’na karşı protesto yürüyüşlerini birçok savaş karşıtı, barış yanlısı dost kurum ve kuruluşları organize ediyor. Bu yürüyüşlere tüm bileşenlerimizi ve halkımızı güçlü katılmaya çağırıyoruz. Uzun yıllardır Türk devletinin Kürtlere karşı sürdürdüğü yok etmeye yönelik savaş politikasında Almanya, daima Türkiye’nin yanında yer alan birinci derecede ülke oldu. Efrîn savaşında da Türkiye’ye en yakın duran ve bu savaşta destekleyen konumda olan Avrupa ülkelerinin başında Almanya geliyor. Alman Tankları Efrîn’de sivil halka karşı kullanılırken, artan tepkilere rağmen Almanya Türkiye’ye karşı yaptırımdan kaçınıyor. Merkel hükümeti, Türk devletinin işlediği suçların ortağı olmuştur, olmaya devam ediyor. Türk devleti Efrîn’e saldırı sürecinde, Alman hükümetinin Türk devletine sadece 20 gün içinde 4.4 milyon dolar değerinde silah ve silah malzemeleri sattı. Türk devletine bu silahları satanlar bu kanlı suça ortak olmuştur. Alman Leopard 2 tanklarının koruması altındaki DAİŞ, tarafından kullanılıp Efrîn’i talan ediyor, yağmalıyor. Bütün bunlar Almanya hükümetinin Türkiye’ye verdiği silah, maddi ve siyasi destekle olmaktadır. Onun için direnişi artırmalıyız.”


Değerlendirme konferansı

Kampanyayı yürüten örgütler 17 Haziran’da Frankfurt’ta bir değerlendirme konferansı düzenleyecek. “Bilgi alışverişi, ağ kurma ve strateji buluşmaları” adıyla yapılacak toplantıda savaş ve silahlanmaya karşı mücadelenin nasıl yürütülmesi gerektiği ele alınacak. Toplantıya Almanya genelinden barış hareketi temsilcileri katılacak. 


Oberndof’tan Berlin’e yürüyüş

Ayrıca Baden Württemberg Eyaleti’nde 21 Mayıs’ta başlamak üzere 2 Haziran’a kadar silah ticaretine karşı uzun bir yürüyüş yapılacak. Yürüyüş Oberndof’ta başlayacak, Berlin’e kadar sürecek.

11-12 Temmuz’da başta Brüksel olmak üzere bütün NATO üyesi ülkelerin başkentlerinde protesto gösterileri gerçekleştirilecek. 8 Temmuz pazar günü ise yine Brüksel’de NATO’ya karşı alternatif bir zirve düzenlenecek. Zirveye bütün NATO üyesi ülkelerden katılımın olması bekleniyor. Bu toplantıda ağırlıklı olarak NATO üyesi ülkelerde ABD tarafında yerleştirilen atom silahlarına karşı mücadele ele alınacak.


Eylem takvimi


5 MAYIS

Düsseldorf

Saat 11.30

Friedrich-Ebert- Strasse 34 – 38

Berlin

Saat 15.00

Platz vor dem MOA Bogen 5


7 MAYIS

Berlin

Saat 17.30

Stauffenbergstr. 26


8 MAYIS

Berlin

Saat 10.00

Stauffenbergstr. 26

Göttingen

Saat 19:00, 

Göttingen Üniversitesi Merkez Anfi


10 MAYIS

Stuttgart

Saat 12:00, 

US-AFRICOM-Stuttgart-Möhring


12 MAYIS

Münster

Saat 11:00

Şehir Merkezi


14 MAYIS

Stuttgart

Saat 19:00 

Charlottenstr. 17 


15-16  MAYIS

Stuttgart 

Saat 08:00-09:00 arası 

Landgericht Stuttgart, Olgastr. 2 

16 Mayıs-Saat 17:00

Messepiazza 1663

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA