Kanla beslenen diktatöre oy vermeyin

Türk devletinin beslediği DAİŞ/El Qaide çeteleriyle birlikte Efrîn’e saldırısı sonucu topraklarından edilen Türkmen kadınlar, ‘kanla beslenen diktatör’ olarak tanımladıkları Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yaklaşan seçimlerde oy verilmemesi çağrısı yaptı.

05 Mayıs 2018 Cumartesi | Kadın


Türk devletinin beslediği DAİŞ/El Qaide çeteleriyle birlikte Efrîn’e saldırısı sonucu topraklarından edilen Türkmen kadınlar, ‘kanla beslenen diktatör’ olarak tanımladıkları Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yaklaşan seçimlerde oy verilmemesi çağrısı yaptı.  

DAİŞ ve benzeri çete gruplarının elinden kurtularak sığınak olarak gördükleri Efrîn’e geldiklerini belirten Türkmen kadınlar, buranın huzurlu yapısına tahammül edemeyen Türkiye’nin Efrîn’i hedef aldığını kaydetti. Erdoğan’a hitaben seslenen Hatice İbrahim, “Senden korkmuyoruz. Çocuk, kadın demeden herkesi katlettin. Sen insanlıktan uzak birisin, Saddam Hüseyin de senin gibi bir diktatördü ama sonu ne olduysa senin de sonun onunki gibi olacaktır” dedi. 

 

‘Türkmenlerden uzak dur’

 Erdoğan’a “kardeş değil düşmansın” diyerek seslenen İbrahim, “İnsanlık düşmanı olan biri kardeşlikten bahsedemez. Her yerde halka saldırıyorsun, sonra da kardeşlikten bahsediyorsun. Sen ve çetelerin Şehba’ya saldırdınız, Efrîn’e kaçtık; Efrîn’e saldırdın, Şehba’ya kaçtık. Senin düşmanlığından hep kaçıyoruz. Nereye kadar? Bize düşmanlık yaparken eline ne geçiyor? Türkmenlerden ve insanlıktan uzak dur, senden bir şey istemiyoruz” diye konuştu. 

Şehba’da Erdoğan ve çetelerinden çok zulüm gördüklerini anlatan Leyla Hisên de tepkisini “Yaşattığın zulmü yaşadığımız sürece unutmayacağız. ‘Türkmen kardeşlerime devlet kuracağım’ demeyi bırak. Biz seninle aynı cihanda nefes bile almak istemiyoruz. Bir Türkmen kadını olarak diyorum; senin gibi kadın, çocuk düşmanıyla asla kardeş olamayız” sözleriyle ifade etti. 

 

‘Erdoğan’ı sandığa gömün’

 Cihan Hisên ise Türkiye’de yapılacak erken seçime işaret ederek, Türkmenlerin AKP’ye oy vermemesi gerektiğinin altını çizdi. Hasan,  “Bir Türkmen kadını olarak tüm Türkmen ve demokratlara sesleniyorum; kimse çocuk katili Erdoğan’a oyunu vermesin. Her bir oy, bir çocuğun katletmesine ‘evet’ demektir. Kanla beslenen birine oy vermek onun gibi kanla beslenmek demektir. Erdoğan’ın çocuk katili olduğunu herkes bildiği halde nasıl ona oy verecek? Bu kadar ananın yüreğini yakan bu diktatöre başta kadınlar karşı çıkmalı. Biz Türkmen kadınlar asla Erdoğan’a güvenmiyoruz” dedi.   

Ebir Musa da “Tüm Türkmen ve vicdanlı kadınlara sesleniyorum, kimse Erdoğan’a oy vermesin. Her bir oy bir kurşun olup çocukları, kadınları katledecektir. Tüm kadınlar katliamların önüne geçmek için el ele verip seçimde Erdoğan’ı sandığa gömmelidir” diye konuştu. 


ANHA/ŞEHBA900

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA