İki halkın sembolüne saldırı

Iğdır’da biri Kürt, diğeri Azeri iki kadının el ele tutuştuğu heykelin bulunduğu Barış ve Kardeşlik Anıtı, belediyeye atanan kayyum tarafından yerinden söküldü. Yıkıma tepki gösteren Tuzluca Belediye Eşbaşkanı Mehmet Gültekin, ‘’Bu heykelin altında kalacaksınız’’ dedi.

05 Mayıs 2018 Cumartesi | Kültür-Sanat

Iğdır’da Demokratik Bölgeler Partili (DBP) Tuzluca Belediyesi tarafından 2016 yılında ilçeye dikilen Barış ve Kardeşlik Anıtı, belediyeyi gasp eden kayyum Kaymakam Abdullah Kadıoğlu’nun talimatıyla yerinden söküldü. Kürt ve Azeri iki kadını temsil eden iki heykelin el ele tutuştuğu anıtın üzerinde yine İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi yer alıyordu.

Yerine park yapacağı ileri sürülen Barış ve Kardeşlik Anıtı, Kaymakam Kadıoğlu’nun talimatı ile belediye işçileri tarafından iş makinaları ile önceki gün öğle saatlerinde yerinden sökülüp, götürüldü. Söz konusu anıt, HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı olan Figen Yüksekdağ tarafından açılmıştı. 


Nerenize battı da yıktırıyorsunuz!

Tuzluca Belediye Eşbaşkanı Mehmet Gültekin, yerine kayyum olarak atanan Kaymakam Kadığplu’nun talimatı ile anıtın sökülmesine sert tepki gösterdi.

Anıtın ilçedeki birlik ve kardeşliği temsil ettiğini söyleyen Gültekin, ”Kayyum oraya havuz yapacağını söyleyerek yıktırmış. Bunlar halkın değerlerini ve kültürünü ayakta tutan tüm maneviyatlara saldırıyorlar. Kardeşliği sembolize eden bu heykel nerenize battı da yıktırıyorsunuz. Burada bulunan Kürt ve Azeri halkımız duruma çok tepkililer. Asıl bölücülük ve ırkçılık bu heykeli yıkmaktır. Bunların birlik ve beraberlik nutuklarının ne kadar sahte olduğu tek tek ortaya çıkıyor. Türkiye’de ilk kez bir belediye Azerilere ilişkin bir heykel dikti ama onu da yıktılar. Onlar bu heykelin altında kalacaklar” dedi. 

 

Kobanê Parkı’nın ismini 15 Temmuz yaptılar

Kayyumun yine ilçede yaptıkları Kobanê Parkı’nın ismini de değiştirerek ”15 Temmuz Şehitler Parkı” yaptığını hatırlatan Gültekin, yaptıkları Kadın Dayanışma Parkı’nın ise çürümeye terk edildiğini ifade etti. 

 

İki halkın sembolüydü 

Azeri olan HDP Tuzluca İlçe Eşbaşkanı Cemşit Bozyiğit ise tepkisini şu sözlerle gösterdi: “Bu anıt burada yaşayan iki halkın ortak sembolüydü. Biri Kürt, diğeri Azeri kadının el ele tutuşarak özgürlük meşalesini yakmasını barışın, iki ulusun simgesi olarak görüyoruz. Buna bile hazmedemediler. Bunlar resmen insanları birbirine düşman etmek istiyorlar. Yıllardır burada iki halk iç içe yaşmış, aynı sofrada yemek yemişler. Bunları birbirine zıtlaştırmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Bunu şiddetle kınıyoruz.”


 MA/IĞDIR


1738

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA