Britanya’da hedef yüzde 70

Britanya’da geçtiğimiz 7 Haziran seçimlerinde HDP sandıktan birinci parti çıkarken ve yine referandumda Avrupa genelinde yüksek bir oyla Erdoğan diktatörlüğüne ‘Hayır’ denilmişti. HDP için 24 Haziran’da hedeflenen ise yüzde 70’lik oy oranı.

04 Mayıs 2018 Cuma | Dünya

EREM KANSOY / LONDRA


Avrupa’da 7 Haziran’da başlayıp 19 Haziran’da sona erecek Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimleri için Britanya’da çalışmalar hızlandırıldı. Britanya Demokratik Güç Birliği (DGB) bileşenleri, tüm seçmenlere bu sürece katılma, çevrelerini katma ve sandığa gitme oranını yükseltme çağrısında bulunuyor. Britanya DGB bileşenleri, 12 Mayıs’a kadar kaydı olmayan seçmenlerin kayıt başvurularının yaptırılması için tüm olanakların seferber edilmesi gerektiğini belirtiyor.


Britanya’da ilk tur

Britanya’daki seçmenler için ilk tur oy kullanma tarihleri belli oldu. Londra Türk Konsolosluğu’ndan verilen bilgiye göre Londra’da oy kullanma tarihleri 16-17-18-19 Haziran olarak belirlenmiş ancak sandıkların kurulacağı merkez henüz netleşmedi.

Yürütülecek çalışmalarla, Britanya’daki 90 bine yakın seçmenden 60 bininin Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) oy vermesi hedefleniyor. Bu da yüzde 70’lik oran demek.

DGB bileşenleri, tüm seçmenlere bu sürece katılma çağrısında bulunarak, Britanya’da tüm bileşenleriyle birlikte seçim çalışmalarına ivme kazandırdı. Geçtiğimiz hafta seçim çalışmalarını kendi içerisinde bir komisyon kurarak başlatan DGB, hafta başında yaptığı toplantıyla çalışmalarını tüm bileşen kurumlarına yayarak toplumun tüm kesimlerini bu çalışmalara aktif katmayı hedefliyor.


Seçim çalışmalarında öne çıkanlar

DGB bileşenleri çalışmalar kapsamında yoğun ev ziyaretlerini sürdürürken, kurumlarda seçmen sorgulama ve Adres Beyan Formu doldurma işlemlerinin yapılması, bilgilendirme stantlarının açılması, kitlesel kutlama ve etkinliklerde bilgilendirmelerin yapılması, konsolosluğa gitmekte zorlanan özellikle yaşlı ve engelli seçmenlerin konsolosluğa götürülmesi, seçmen sorgulama ve bilgilendirme için iletişim hatlarından sürekli hizmet verilmesi kararlaştırıldı. Adres beyanında bulunacak seçmenlere yardımcı olmak amacıyla da 12 Mayıs’a kadar her gün bir temsilci konsolosluk önünde hizmet verecek.

Ayrıca yerel radyolarda, ulusal basında da Kürtçe ve Türkçe bilgilendirme ve seçmen sorgulama hizmeti için programlara katılım sağlanacak.


Özgün seçim komiteleri oluşturuldu

24 Haziran seçimleri için sadece Londra’da değil tüm Britanya’da komiteler şeklinde çalışmalar yürütülmesi için birçok ilde özgün seçim komiteleri de oluşturuldu. Cardiff, Brighton, Edinburgh gibi daha birçok kent ve bölgede özgün seçim komiteleri oluşturularak seçim çalışmalarına Britanya genelinde hız kazandırıldı. 24 Haziran seçimlerinde İskoçya’da çalışmalar Britanya’dan ayrı yürütülecek.


Hedef 32 kurum

Britanya’da çalışma yürüten Britanya Kürt Halk Meclisi, Kürt Toplum Merkezi, Halkevi, Nothingham Kürt Toplum Merkezi, Sussex Kürt Toplum Merkezi, Roj Kadın Meclisi, Göçmen İşçiler Kültür Derneği (GİK-DER), Londra Sosyalist Kadınlar Birliği, Türk Kürt Dayanışma ve Toplum Merkezi (DAY-MER), Elbistanlılar Toplumu (El-Com) ile birlikte şu anda toplam 27 kurum, kuruluş, yöre derneği ve dost kuruluş Britanya DGB içerisinde 24 Haziran seçimlerinde demokrasiye destek sunacak. Bu süreçte oluşturulması planlanan HDP Seçim Platformu’na 32 kurumun katılması ve Britanya genelinde oy oranının geçen seçimlere nazaran artırılması da hedefleniyor.


Seçim çalışmaları 4 aşamadan oluşuyor

* Britanya’daki çalışmalarında birinci aşama hızla devam ediyor. Britanya Demokratik Güç Birliği, şu aşamada seçmen kayıtlarının tamamlanması için çaba harcıyor. Kaydı bulunmayanların veya kayıt başvurularında eksiklikler bulunan seçmenlerin, kayıt işlemleri yapılıyor.

* Sokak sokak, mahalle mahalle seçmenler ziyaret edilerek, özellikle neden HDP’ye oy verilmesi gerektiğinin anlatıldığı ve örgütlenme çalışmalarının yapıldığı süreç ise ikinci aşamadır. 

* Çalışmaların üçüncü aşamasına ise ulaşım yönündeki sorunlar  çözülecek. Otobüs, minibüs ve özel araçlarla Britanya’nın birçok şehrinden seçmenler sandıklara taşınacak. Ciddi bir organizasyon ve güvenlik tedbirleri gerektiren ulaşım konusunu geçtiğimiz seçimlerde Britanya’daki demokratik kurumlar başarıyla gerçekleştirmişti.

*  En önemli bir diğer konu ise oy verme işlemleri esnasında ve yine oyların YSK’ya ulaştırılmasıyla ilgili çalışmalar. Sandık müşahitliği, güvenlik görevlileri, yollarda güvenlik elemanları ve araç park organizasyonu sağlanacak. Aynı zamanda Britanya’dan oyların ta ki Türkiye’ye gitmesi ve YSK’ya kadar takibi de sağlanacak.


Britanya’da HDP farkı ve diktatörlüğe karşı ‘Hayır’ zaferi

7 Haziran 2015 seçimlerinde HDP yüzde 59.2 oy oranıyla Birleşik Krallık’ta birinci parti olurken, CHP yüzde 20.86 ile ikinci, AKP yüzde 14.49 üçüncü parti olmuştu. 1 Kasım seçimlerinde ise HDP yüzde 54,5, CHP yüzde 21,4, AKP yüzde 20,2 oy almıştı.

7 Haziran 2015 Genel Seçimlerinde HDP Londra’da yüzde 59.2, Edinburg’da yüzde 63.6 oy oranlarıyla Birleşik Krallık’ta birinci parti olmuştu, Londra sandığına kayıtlı 81 bin 634 seçmenin yüzde 24.59’una tekabül eden 24 bin 155’i oy kullandı. HDP yüzde 59.2, CHP yüzde 20.9, AKP ise yüzde 14.6 oy oranına sahipti. Edinburg’da ise toplam 2 bin 925 seçmenin yüzde 25.33’üne tekabül eden 741’i oy kullandı. HDP yüzde 63.6 CHP yüzde 19.6, AKP ise yüzde 9.1 oy oranına sahipti. 

16 Nisan 2017 referandumunda Londra sandığına kayıtlı 89 bin 553 seçmenin yüzde 38,47’ine tekabül eden 34 bin 451 seçmen oy kullandı. Sandıktan yüzde 20.1 ‘Evet’, yüzde 79.9 ‘Hayır’ çıktı.

Edinburg’da ise 3 bin 389 seçmenin yüzde 42.31’ine tekabül eden bin 434 seçmen oy kullandı. Sandıktan yüzde 25.1 ‘Evet’, yüzde 74.9 ‘Hayır’ çıkmıştı.


Devletin adaletsiz oyunlarına da karşı çıkılacak

Her seçimde olduğu gibi yine Londra’da organizasyonunun Türk Elçiliği tarafından yapıldığı sandıklar kurulacak. Son 2 seçimdir Türk ve Kürt halklarının yaşadığı bölgelere oldukça uzak bir noktada sandıkları kurmayı gelenek edinen devlet zihniyeti bu şekilde kullanılan oy oranlarını da düşürmeyi hedefliyor. Kürt toplumunun birçok kesimi tarafından elçiliğin mekan seçimi oy oranlarını düşürerek ‘daha fazla rezil olmamayı’ amaçladıkları yönünde nitelendiriliyor.

Britanya Demokratik Güç Birliği, 24 Haziran seçimlerinde, sandık alanının seçiminin oy kullanma oranını doğrudan etkilediği dolayısıyla oy merkezinin toplumlarımızın yoğunluklu yaşadığı Kuzey Londra’ya alınması için girişimlerde de bulunulacak.

Diktatöryal rejimin darbelenmesinin önemine de vurgu yapan DGB, 12 Mayıs’tan sonra çalışmaların gözden geçirilip zenginleştirileceğini de duyurdu.


Seçmen kaydınızın olduğundan emin misiniz?

Yurt Dışı Seçmen Kütüğü’nde ismi bulunmayanlarla kayıtlarında düzeltme veya yerleşim yeri değişikliği yapmak isteyen seçmenlerin, 2-12 Mayıs günleri arasında dış temsilciliklere başvurarak adres beyan formu doldurmaları gerekiyor.

Aynı adrese kayıt olacak kişilerin kaydı tek Adres Beyan Formu üzerinden yapılabiliyor ve o adres için başvuru yapan bir kişinin bu formu diğerlerinin kimlik fotokopileri ile birlikte konsolosluğa götürmesi yeterli oluyor. Aynı adresten herkesin konsolosluğa gitmesine gerek yok. Yurt Dışı Seçmen Kütüğü, 2 Mayıs Çarşamba günü itibariyle http://www.ysk.gov.tr adresinden ilan edildi. Türkiye dışında yaşayan tüm seçmenlerin kayıtlarını tekrar kontrol etmeleri gerekiyor.


Kayıtlarınız için kurumları ziyaret edebilirsiniz

Haringey bölgesinde Kürt Toplum Merkezi, Tottenham bölgesinde DAY-MER, Woodgreen’de Cem Evi, Edmonton bölgesinde Britanya Alevi Federasyonu, Enfield bölgesinde Kırkısraklılar Derneği, Dalston bölgesinde Halk Evi’nde kurulan iletişim ve başvuru masalarından bilgi edinilebilir. 

Ayrıca, telefon üzerinden seçmen kaydına baktırmak ve bilgi almak isteyenler ise, 07833 897 898 ve 07799 777 879 numaralardan ulaşabilir.


1147

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA