Kiel’de seçim startı verildi

Avrupa’da 7 Haziran’da başlayacak olan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimleri için Almanya’nın Kiel şehrinde de seçim koordinasyonu kuruldu.

04 Mayıs 2018 Cuma | Dünya

Avrupa’da 7 Haziran’da başlayacak olan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimleri için Almanya’nın Kiel şehrinde de seçim koordinasyonu kuruldu. 7 Haziran’da başlayıp 19 Haziran’da sona erecek olan seçim çalışmaları için, 12 kadın ve 18 erkek üyeden oluşan 30 kişilik bir ekiple seçim startı verildi. İlk etapta seçmen sorgusu ve kayıt işlemleri çalışmalarına başlayan ekip, seçime kadar başarılı bir çalışma yürütmeyi hedefliyor. 


 KİEL

Görev sadece oy vermek değilHDP Muş Milletvekili Ahmet Yıldırım, Berlin’de düzenlenen toplantıda “24 Haziran’daki seçimde görevimiz sadece sandığa gidip oy atmak olmamalı. Bunun çok daha ötesinde yapabileceğiniz işler var” dedi.   Almanya Kürt Demokratik Toplum Merkezi (NAV-DEM) ve DEST DAN Kadın Meclisi’nin düzenlediği toplantıya Yıldırım’ın yanı sıra  Sol Parti Berlin Eyaleti Milletvekili Hakan Taş ve Varto DBP Belediye Eşbaşkanı Hüseyin Güneş katıldı.


‘Selam vermediğim insanları bile ikna etmeliyiz’

Avrupa’daki çalışmalarım önemli olduğunun altını çizen HDP milletvekili Yıldırım seçmenlere şu çağrıyı yaptı: “Bu seçimde göreviniz sadece sandığa gidip oy atmak olmamalı. Bunun çok daha ötesinde yapabileceğiniz işlerin olduğuna inanıyorum. Bu tarihsel kavşakta ya bir bütün olarak ülkemizi bir daha görmemek üzere hasret kalacağız, ya da 24 Haziran’da ellerimizle, dişimizle, tırnağımızla, alın terimizle yaratacağımız, özgürlüğün kalıcı olduğu ülkeye birlikte döneceğiz. Bunun sadece sizin bir oyunuzla sınırlı olmadığını, bunun da ötesinde belki de şimdiye kadar selam vermediğiniz insanları da ikna edip sandığa götürmeniz gerekiyor.”

 Hakan Taş ise  “Ampulü patlayan bir partinin artık Türkiye’nin aydınlatması mümkün değildir.  24 Haziran’da hep birlikte onları sandığa gömmeye gidelim, başkalarını bu seçim için kazanalım, ikna edelim.”

Hüseyin Güneş de 7 Haziran seçimlerinin ardından AKP yönetimindeki Türk devletinin saldırılarının gerçekleştiği ancak kendilerinin bu baskılara boyun eğmediğini belirtti.  


 ANF/BENLİN1008

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA