Taşdemir: Eş cumhurbaşkanlığı sistemini getireceğiz

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir, partilerinin cumhurbaşkanı adayının kazanması halinde tüzüklerinde yere alan eşit temsiliyet ilkesi gereği, önümüzdeki yıllarda ‘eş cumhurbaşkanlığı’ sistemini getireceklerini söyledi.

04 Mayıs 2018 Cuma | Kadın

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir, 24 Haziran’da gerçekleşecek baskın seçime ilişkin HDP Kadın Meclisi’nin seçim stratejisine ilişkin Parti Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi.

 

Hesap sorma günü

 Kadın ittifakının heyecanı ile 24 Haziran’a hazırlandıklarını belirten Taşdemir, HDP Kadın Meclisi’nin seçim çalışmalarına yönelik görüşlerini paylaştı. Taşdemir, “AKP-MHP ittifakına karşı, zulüm politikalarına karşı 24 Haziran bizim için hesap sorma günüdür. AKP-MHP ittifakı kadın karşıtı politikasıyla, tecrit ve siyasi soykırım politikalarıyla, yolsuzluklarıyla Efrîn’e yönelik işgal ile ülkeyi bir krizin içine sokmuştur. Bu krizi aşmanın yolu olarak panik seçim süreci başlatıldı” ifadelerini kullandı.

 

‘Korkularını başlarına getireceğiz’

 Uyum yasalarının Meclis’ten çıkmadan seçim kararı alındığının altını çizen Taşdemir, yasaların hile olduğunu ifade etti. 

Yasaların kadınların HDP’de eşit temsiliyet temelinde verdiği mücadeleyi engellemeye dönük olduğunu belirten Taşdemir, şunları söyledi: “Kadınların siyaset yapmasından korkuyorlar. Onun için de biz bir kez daha 24 Haziran’da kadınların siyasetten uzaklaştırılmasına karşı daha güçlü parlamentoda yerimizi alacağız. Korkularını başlarına getirmiş olacağız. Faşizm kadar kadın düşmanlığı da kurumsallaştırılmaya çalışılıyor. Bunu AKP’nin 15 yıllık kadın politikalarından biliyoruz. Sözde açılım süreçlerinde bile kadınlara dair söyledikleri tek şey kadınları eve kapatmak, bir eklektik güç haline getirmekti. Nüfusun yarısıyız ama eşit haklara sahip değiliz. 24 Haziran’da biz bunu değiştireceğiz.”

 

24 Haziran bir dönüm noktası

 Taşdemir, 7 Haziran’da kadınların büyük bedellerle seçim sonuçlarını zafere götürdüklerini belirterek, 24 Haziran’da yapılması gerekenlere dikkat çekti. Taşdemir, bu konuda “Yapmamız gereken şey, sandıkları koruyarak oylarına sahip çıkmak. 24 Haziran’a giderken aklımızda, yüreğimizde taşıyacağımız bazı değerler var. Biz sandığa giderken Figen’i, Gültan’ı, Sebahat’i unutmayacağız. 24 Haziran’a giderken savaş politikalarına karşı çıktığı için 7 gün cenazesi yerde bırakılan Taybet Ana’yı unutmayacağız. 85 yaşında cezaevinde tutulan Sisê Ana’yı unutmayacağız. Şiddet sonucu katledilen kadınları unutmayacağız. Yüksel Caddesi’nde hepimiz adına direnen Perihan Abla’nın o morartılmış gözlerini unutmayacağız ve hesabını soracağız. Kendimize güveniyoruz. 24 Haziran bizim açımızdan açısından bir dönüm noktasıdır. Sadece oylarımızı kullanmayacağız; ayrıca sandıklarımıza sahip çıkacağız. Bunu da en iyi kadınların yapacağına inanıyoruz” dedi.


Eşit temsiliyet gereği 

Kadınlara HDP’den aday adayı olma çağrısında bulunan Taşdemir, partilerinin Cumhurbaşkanı adayı olarak belirledikleri adayın kazanması halinde “eş cumhurbaşkanlık” sistemini getireceklerini de kaydetti.

Taşdemir, “İlkesel olarak eşit temsiliyet programlarımızda var. Yine tüm mekanizmalarımızda eşit temsiliyet uygulanacak. Milletvekillerimizin yarısı kadın olacak. Bizim cumhurbaşkanı adayımız kazandıktan sonra önümüzdeki yıllarda eş cumhurbaşkanlığı sistemini de kadınların mücadelesi ile getireceğiz. Biz kazanacağız, bu rejimi biz değiştireceğiz” diye konuştu. 


 ANKARA991

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA