Harçlıklarını Efrîn için biriktirdiler

Heyva Sor a Kurdistan, aylardır Efrîn için seferber olmuş durumda. Bu seferberliğe siz de bütçenizin el verdiği miktarda katılabilirsiniz. Tıpkı Saarbrücken’de yaşayan müzik grubu üyesi çocukların harçlıklarını biriktirerek Heyva Sor’a ulaştırması gibi...

04 Mayıs 2018 Cuma | Toplum-Yaşam

ERKAN GÜLBAHÇE / SAARBRÜCKEN


Almanya’nın Saarbrücken kentinde çalışmalarını sürdüren Koma Dengê Mezopotamya Çocuk Müzik Grubu’ndan, Heyva Sor a Kurdistane’nin (Heyva Sor) Efrîn için başlattığı yardım kampanyasına anlamlı destek. Koma Dengê Mezopotamya grubuna bağlı yaşları 7 ila 15 arasında değişen çocuklar ailelerinin verdiği cep harçlıklarını biriktirerek topladıkları 500 Euro’yu Efrîn’e ulaştırması için Heyva Sor’a teslim etti. Kampanyaya katılan çocuklar ayrıca bir çağrıda bulunuyor: “Herkesi, Efrîn için ve Kürdistan’da evlerini terk etmek zorunda kalan çocuklar için yardıma çağırıyoruz.”

Saarland Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nde (DKTM) bir araya gelen grup üyelerinin bir bölümü topladıkları parayı düzenlenen kısa bir merasim ile Heyva Sor adına yetkili Ekrem Yavuz’a teslim etti. 


‘Herkesin örnek almasını bekliyoruz’

Koma Dengê Mezopotamya Grubu’na kısa bir teşekkür konuşması yapan Ekrem Yavuz, Kürtlerin olağanüstü bir süreçten geçtiğini belirterek, “Kürdistan’ın dört parçasına saldırılar var. Yüzbinlerce insan evlerini terk etmek zorunda kaldı. Heyva Sor, Kürdistan’da evlerinde göç etmek zorunda kalan insanlarımıza imkanları oranında yardım ediyor. Bu temelde çeşitli yardım kampanyaları düzenledik. Koma Dengê Mezopotamya Çocuk Grubu da örnek bir davranış göstererek harçlıklarında topladıkları paraları yardıma muhtaç olan insanlarımıza göndermek için bize teslim etmelerini çok anlamlı buluyoruz. Koma Dengê Mezopotamya Çocuk Grubu’nun bu davranışını takdir ile karşılıyor ve herkesin örnek almasını bekliyoruz” dedi.


‘Birkaç Euro’luk yardım yapabilirler’ 

Koma Dengê Mezopotamya Çocuk Grubu üyesi Rodi Bizen ise, böylesi bir yardım kampanyasının bir parçası olduğu için çok mutlu olduğunu belirterek, “Avrupa’da yaşayan çocukların çok acil bir ihtiyacı yok. Ama ülkede evlerini terk etmek zorunda kalan insanları her gün haberlerde görünce çok üzülüyorum. Avrupa’da yaşayan çocuklar, sembolik de olsa cep harçlıklarından birkaç Euro’luk yardım yapabilirler” şeklinde konuştu.  


‘Sembolik de olsa anlamlı buluyoruz’

“Belki 500 Euro Kürdistan’da yardıma muhtaç çocukların ihtiyaçlarını karşılamak için yetersiz ama sembolik de olsa anlamlı buluyoruz” diyen Berfîn Kazık da şöyle devam etti: “Herkes yardım elini uzatırsa yardıma muhtaç olan çocukların büyük bir bölümünün ihtiyacını karşılamış oluruz. Kaç çocuk aramızda 500 Euro topladık. Yüzbinlerce Kürt çocuğu Avrupa’da yaşıyor herkes birkaç Euro katkı sağlarsa muazzam bir yardım ortaya çıkacak onun için herkesi, Efrîn için ve Kürdistan’da evlerini terk etmek zorunda kalan çocuklar için yardıma çağırıyoruz.”


968

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA