Yılmaz Güney Sineması’na ‘yeşil’ darbe!

Batman’da DBP’li belediyeye kayyum atanması ardından kapatılan, ardından da ‘faili meçhul’ bir yangında kül olan Yılmaz Güney Sineması’nın bulunduğu yer ”yeşil alana” dönüştürülüyor.

04 Mayıs 2018 Cuma | Kültür-Sanat

EGİT EREN  


Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) Batman Belediyesi’ne atanan Vali Yardımcısı Kayyum Ertuğ Şevket Aksoy’un kültürel soykırımı sürüyor. Geçen sene 30 Ocak tarihinde gerçekleşen yangınla küle dönen kentin sembolü Yılmaz Güney Sineması’nın mevcut yerinin ”yeşil alana” dönüştürüldüğü öğrenildi. 


Halkın sinema talebine red!

Sinemanın yanması ardından kayyum ”sinema mı yoksa yeşil alan mı yapılsın” şeklindeki bir anket çalışması yapmış ve ankete katılanların büyük bir kısmı sinemanın yeniden yapılması talep etmişti. Kayyum Aksoy yeni bir anket çalışması daha yapmış ve bu kez ”sinema mı yoksa cami mi yapılsın” diye sormuştu. Anket sonuçlarına göre, Batmanlılar’ın yüzde 67’si ”cami ve yeşil alan” yerine ”Yılmaz Güney Sineması’nın yapılması” yönünde görüş bildirmişti. Kayyum, Valilik internet sitesi üzerinden ise Yılmaz Güney Sineması için ”3 imar planından hangisini beğeniyorsunuz?” sorusunu yönelterek, halkın seçeceği proje için çalışmaları başlatacağını duyurmuştu. 


Proje gizli tutuluyor

Batman halkı Yılmaz Güney Sineması’nın yeniden yapılması için proje ihalesini beklerken, sinema salonunun bulunduğu arazide çalışma yürüten işçiler, gizli tutulan projenin yeşil alan olduğunu bildirdi.


Sırada Ahmet Kaya mı var?

Kentte halkın değerlerine yönelik bu tür saldırıların son dönemde artarken, kayyumun Ahmet Kaya Halkevi’nin ismini değiştirmek istediği öğrenildi. Ancak halkın tepkisi karşısında kayyumun geri adım attığı bildirildi.


936

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA