Seçim koordinasyonları HDP’nin gözü kulağı olacak

Avrupa’da 7 Haziran’da başlayacak olan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimleri için Almanya’nın Frankfurt, Stuttgart kentlerinde seçim koordinasyonları kuruldu. İsviçre’nin Zürih kentinde ise, koordinasyon ek kararlar aldı.

03 Mayıs 2018 Perşembe | Dünya

Avrupa’da 7 Haziran’da başlayacak olan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimleri için Almanya’nın Frankfurt, Stuttgart kentlerinde seçim koordinasyonları kuruldu. İsviçre’nin Zürih kentinde ise, koordinasyon ek kararlar aldı. 

Almanya’nın Frankfurt kentinde, Avrupa’da 7 Haziran’da başlayıp 19 Haziran’da sona erecek olan seçimler için ‘Frankfurt Seçim Koordinasyonu’ kuruldu. Frankfurt, Hanau, Offenbach seçim komisyonların katılımıyla gerçekleşen toplantı Frankfurt Demokratik Kürt Toplum Merkezi (DKTM) lokalinde gerçekleşti.   Frankfurt ve çevresinde 160 bin Türkiyeli seçmenin yaşadığına dikkat çekilen toplantıda şunlar belirtildi: “İlk etapta bizler seçmenlere ulaşıp, seçmen sorgulamasını yapmalıyız. Kayıtlı olmayan herkesi, mutlaka kayıt ettirmeli ve kayıtlı olanlarında, seçmen kontrolünü yapmalıyız. Bunun için de başta Frankfurt ve Hanau DKTM’leri, birer seçim bürolarına dönüşmeli. Oy kullanma zamanı geldiğinde seçim komisyonları kitleyi sandıklara taşımak için araçlarla konsolosluğa götürüp oy kullandırmalı. Ayrıca sosyal medya komiteleri kendi alanlarında seçim çalışması başlatmalı.”  Toplantı sonunda Frankfurt’ta 7 kişilik seçim koordinasyonu kuruldu. 

Kuruluşunu ilan etti

Öte yandan Avrupa Seçim Koordinasyonu’nun 24 Haziran seçimlerine ilişkin çağrısı üzerine, HDP Stuttgart Seçim Platformu kuruluşunu ilan etti. Kuruluş toplantısına, Almanya Göçmen İşçiler Federasyonu (AGİF), Almanya Türkiyeli İşçiler Federasyonu (ATİF), Ausländer Deutsche Gemeinsam (ADG), Dersim Soykırım Derneği, Federasyon Civakên Kurdistanê (FCK), Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Ludwigsburg Alevi Derneği, Maraş İnisiyatifi, Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB), Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) temsilcileri katıldı. Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) ise toplantıda gözlemci olarak yer aldı. 

Toplantıda, şu vurgular yapıldı: “Demokratik siyaseti tasfiye eden, belediyelere el koyarak gasp eden, milletvekillerini, belediye eşbaşkanlarını, onbinlerce siyasetçiyi, aydın, yazar ve gazeteciyi tutuklayan, kadın, kültürel ve ekolojik kırımı devreye sokan AKP-MHP faşist iktidarının 24 Haziran baskın seçimleriyle rejimini kurumsallaştırmak istemektedir. Zaman kaybetmeden tüm antifaşist, demokrat, emek ve özgürlük savunucuları olarak; hak, adalet, demokrasi ve özgür geleceğimiz için yan yana gelmemiz, iki ay sonraki seçimde işi şansa bırakmadan faşizmi yenmek durumundayız.” Toplantıda ayrıca, her hafta toplanacak koordinasyon ve yürütme oluşturularak; basın, maliye ve teknik komisyonlar ve oy kullanma bölgelerinde yetkili görevliler de belirlendi.

Oy verme esnasında görev alacak müşahitlerin de belirlendiği toplantıda şu kararlarda alındı:

*  13 Mayıs’ta HDP milletvekili Nurseli Aydoğan’ın katılımıyla seçim mitinginin yapılması.

*  Seçmen kayıtlarının kontrol edilmesi.

*   Seçim bölgesine bağlı kentlerde komisyonların kurulması.

*  Sosyal medya grubunun kurulması gibi birçok karar alındı.

 

İsviçre’de seçim çalışmaları hız kazandı

 İsviçre’de baskın seçime karşı kurulan, ‘Diktatörlüğe Karşı Seçim Platformu’ 2. toplantısını düzenleyerek yeni kararlar aldı.  Seçim Koordinasyonu içinde yer alan, Zürih Kürdistanlılar Toplum Merkezi’nde (NCDK) yapılan toplantıya; Kürdistanlılar Toplum Merkezi-İsviçre (NCDK-S), Devrimci Komünarlar Partisi (DKP) HDK-İsviçre, Kürdistan Komünist Partisi (KKP), Avrupa Türkiyeli İşçiler Federasyonu (ATİK), Devrimci Parti, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP), İsviçre Alevi Birlikleri Federasyonu (İABF), Avrupa Suryaniler Birliği (ESU) katıldı. İsviçre Demokratik Halklar Federasyonu (İDHF) da gözlemci sıfatıyla toplantıda yer aldı.

Pazartesi akşamı toplanan koordinasyon, seçim çalışmalarını gözden geçirirken, tüm temsilcilere ait kurum ve bürolardaki, seçmen kayıtlarının acilen tamamlanması kararı aldı. Koordinasyon daha önce alınan kararlar dışında şu ek kararları aldı:

*  Koordinasyonun haftada bir toplanması. 

*   İsviçre genelini kapsayıcı örgütlülüğünün pekiştirilmesi.

* Yurtdışına çıkmış olan milletvekili, belediye başkanı ve parti mensuplarının deneyimlerinden yararlanılması. 

*  19 Mayıs’ta Zürih’te merkezi miting.

* 27 Mayıs’ta Zürih’te geniş katılımlı kitle toplantısı.

*  6 Mayıs Maraşlılar Gecesi ve 13 Mayıs Yeni Özgür Politika Gazetesi gecelerinde seçim çalışması yürütülmesi.

* 31 Mayıs’ta Ramazan ayı nedeniyle “İnançlar iftarda buluşuyor” yemeği düzenlenmesi ve bütün inanç temsilcilerinin katılımının sağlanması. 

*  8 Mayıs’ta genişletilmiş seçim platformunun toplanması 

* Kürdistan ve Türkiye’de seçim çalışmalarına destek sunacak elamanların tespit edilmesi.

* Sandık görevlilerinin tespit edilip bildirilmesi.  


 HABER MERKEZİ951

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA