‘Sosyalist Şilan’ İzmir’de toprağa verildi

Yaşadığı Almanya’da geçirdiği ameliyat sırasında yaşamını yitiren Sosyalist Şîlan (Müzeyyen Palabıyık), İzmir’de toprağa verildi.

03 Mayıs 2018 Perşembe | Kadın


Yaşadığı Almanya’da geçirdiği ameliyat sırasında yaşamını yitiren Sosyalist Şîlan (Müzeyyen Palabıyık), İzmir’de toprağa verildi. 

Palabıyık’ın cenazesi önceki gün sabah saatlerinde uçakla İzmir’e getirildi. İzmir Adli Tıp Kurumu’na götürülen Palabıyık’ın cenazesi daha sonra yakınları ve dostları tarafından toprağa verilmek üzere yola çıkarıldı. İzmir’in Bayraklı ilçesinde bulunan Doğançay Mezarlığı’nda yakınları ile birlikte çok sayıda kişi tarafından son yolculuğuna uğurlanan Palabıyık’ın tabutu çiçeklerle süslendi.

Palabıyık’ın cenazesinin toprağa verilmesi ardından yakını Aslı Umar, Palabıyık’ı anlattı. Palabıyık’ın inançlı ve kararlı bir sosyalist, bir devrimci olduğuna vurgu yapan Umar, “20 yıldır bizden ayrıydı ama kalbimiz onunla birlikteydi. Daha sonra orada binlerce yoldaşının ona bizden daha yakın olduklarını gördük. Hayatında iki şeye çok değer verirdi; devrimci yaşayış kültürüne ve ailesine. Ona layık olmaya çalışacağız. Bu kadar çok seveni olduğu için büyük bir gurur yaşıyoruz. Güller içinde uyusun” dedi.

KHK ile kapatılan YAK-DER Eşbaşkanı Zarife Karasungur da “Belki de 5 yaşında Maraş’tan kendini sığdıramadığı İzmir’e geldi. Ama bir kadın ve bir sosyalist olarak Avrupa’ya gitti. Bugün geri dönüş yaptı. Sözümüz olsun, onun mücadelesini devam ettireceğiz” dedi.

HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü ise, Palabıyık’ın devrimci ve sosyalist felsefeye olan bağlılığının örnek alınacak düzeyde olduğunu belirterek, “Sevgili yoldaşımız Abdullah Öcalan, HDP kurulurken ‘Mahir Çayan’ın 40 yıldır bizde duran mirasını size iade ediyoruz’ demişti. İlk başta bir edebiyat gibi çınlıyor kulaklarda ama şimdi bu hakikatlerle yüzleştikçe ne kadar büyük bir emaneti muhafaza ettiğini ve ona ne kadar titizlikle koruduklarını ve geliştirdiklerini görüyoruz. Onu şimdi toprağa verirken fark etmemiz çok acı ama bir bakıma da ondan habersiz olmamız kendi kusurumuz da değil. Devletin sömürgeci siyaseti. Bunu aşmak gerekiyordu. Ve bunu elde etmek için savaşıyoruz” diye konuştu.

Devrimcilerin mücadelesi olmadan da Kürtlerin özgürlük mücadelesinin her zaman olacağını belirten Kürkçü, “Ama bu özgürlük mücadelesini tüm halkların kurtuluşuna bağlayan ortak bir damar olmazdı. Çünkü bunun için kendi halkı kadar insanlığı sevmek insanlık ötesinde doğanın içinde yeni bir doğa kurma arzusuyla doğanın bilinci olma tutkusuyla çırpınmak ve mücadele etmek arzusu olmasa Türkiye’nin ve dünyanın en geri zeminlerinde en ileri fikirleri bu irade olmasa ortaya çıkmazdı. O yüzden çok özel bir kuşağın parçası olduğunu teslim etmemiz lazım. Lakabının ‘Sosyalist Şilan’ olması boşuna değil, besbelli dönüp kaynağa bakıp ona göre meseleye tutum geliştirdiğini hem dinlediğimiz şiirden hem onun geride bıraktığı izden anlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından saygı duruşu yapıldı. 


  İZMİR


851

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA