‘Yeteneklerinizi mesleğe dönüştürmekten çekinmeyin’

Yeteneğini mesleğe dönüştürerek lokanta açan Hayriye Ersoy, çalışma yaşamında daha fazla yer alması için sadece kadınlarla çalışıyor.

03 Mayıs 2018 Perşembe | Kadın


Yeteneğini mesleğe dönüştürerek lokanta açan Hayriye Ersoy, çalışma yaşamında daha fazla yer alması için sadece kadınlarla çalışıyor. 

Yemekleri çevresi tarafından çok beğenilen Hayriye Ersoy (40), yeteneğini mesleğe dönüştürdü. Meletî’nin (Malatya) Çirmik (Yeşilyurt) ilçesinde bir lokanta açmaya karar veren Ersoy, burada kadınlara iş imkanı da sağlıyor.  

Kadınların çalışmasına karşı önyargının ancak iş alanlarına daha fazla katılmalarıyla kırılabileceğinin altını çizen Ersoy, lokanta açma fikrinin nasıl geliştiğini şöyle anlattı: “Özellikle ekonomik kriz ve geçim zorluğu yüzünden bir şeyler yaparak ailemin geçimine katkıda bulunmak istedim. Yeteneğimi mesleğe dönüştürme yolları aradım ve en nihayetinde iş yerimi kurdum.”

 

Tercihi kadınlar

 Lokanta çalışanlarının tamamının kadınlardan oluştuğunu söyleyen Ersoy, “Özellikle kadınlarla çalışmayı tercih ediyorum. Çünkü biz kadınlar erkeklere göre daha üretken ve yaratıcıyız. Kadınlar her işi layıkıyla yapar. Kadınların çalışma alanlarında daha aktif olmaları gerektiğine inanan biri olarak istihdam oluşturmak istedim ve çalışma arkadaşı olarak kadınları tercih ettim” dedi. 

Kadınların geçimlerini sağlamaları için kendilerini yeterli buldukları iş alanlarına yönelmeleri gerektiğini dile getiren Ersoy, “Kendinize güvenin ve yeteneklerinizi ekonomiye dönüştürmekten çekinmeyin” diye ekledi.  


 GÜLİSTAN AZAK- JINNEWS/MALATYA686

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA