‘Futbol sadece kazanmak veya kaybetmek değil’

2017-2018 sezonunun ilk yarısını lider kapatan FC Amedspor Wetzlar takımının kurucuları, takımın kuruluş amacı, mantalitesi ve hedeflerini anlattı.

03 Mayıs 2018 Perşembe | Toplum-Yaşam

AZAD AGIR/FRANKFURT/WUPPERTAL


FC Amedspor Wetzlar takımı Yöneticisi Erdal Pamukçu, “Biz de Dalkurd takımı gibi adım adım en yükseğe çıkmaya çabalıyoruz” diyor. 

 Almanya’nın Wetzlar kentinde, 2016 yılında Ozan Korkmaz tarafından kurulan Kreisliga B takımı FC Amedspor Wetzlar’ın yöneticisi Erdal Pamukçu, kuruluş amacını birlik, beraberlik ve farklılık yaratmak yaşatmak olarak özetliyor. 

Takımın antrenörlüğünü Osman Polat ve yardımcılığını da Pepino Lazarov yapıyor. Takımın yönetim kurulu ise şu isimlerden oluşuyor: Erkan Yorulmaz, Hüseyin Akbalık, Zafer Bağlan, Zülfikar Adıgüzel ve Hüseyin Güler. Takımın 30 üyesi ve 5 sponsoru var. 


İlk yarıyı 42 puanla lider olarak kapattı

FC Amedspor Wetzlar, 2017-18 sezonunun ilk yarısını 42 puanla lider olarak kapattı. Amedspor Wetzlar, ligin ilk yarısında 15 haftada 85 gol kaydederken kalesinde 24 gol gördü. En golcü oyuncuları ise 34 golle Sedat Akbaş. Ortalama 100 ila 300 arasında taraftar takıma karşılaşmalarda tribün desteği veriyor.


‘Barıştan yanayız ve ayrımcılık yapmıyoruz’

Erdal Pamukçu takımın oyuncularının yüzde 90’ının Kürt diğer oyuncuların ise yabancı olduğuna işaret ederek, “Buna rağmen uyum oldukça iyi, zaten biz barıştan yanayız ve ayrımcılık yapmıyoruz” diyor. Pamukçu, Dalkurd takımını örnek aldıklarını ifade ederek devam ediyor: “Biz de Dalkurd takımı gibi adım adım en yükseği hedefliyoruz.” 


‘Takımı çok daha iyi yerlere taşıyabiliriz’

Wetzlar bölgesinde, başta gençler olmak üzere halkın sahiplenmeyi değerlendiren Pamukçu, “Öncelikle Wetzlar bölgesindeki halkın bugüne kadarki maddi ve manevi desteklerinden dolayı teşekkür ederiz fakat bu yeterli değil. Biraz daha destekle takımı çok daha iyi yerlere taşıyabiliriz” sözleriyle desteğin büyütülmesi çağrısı yapıyor.  

“Futbol sadece kazanmak yada kaybetmek değildir” diyen Pamukçu, futbolun iyi günde olduğu kadar kötü günde de beraber olmak olduğunu ifade ediyor ve ekliyor: “Ligin ilk yarısını bir yenilgiyle lider kapadık hedefimiz ligin ikinci yarısını da lider kapatıp şampiyon olmak.” 

FC Amedspor Wetzlar kurulduğu yıl bulunduğu ligi, 11’inci sırada bitirmişti.903

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA