Daha iyi olacağız

Almanya’nın Wuppertal kentinde Kreisliga A’da mücadele eden BV 1885 Azadî Wuppertal takımı 2006’da Halil Erdem, Gökhan Güner’in öncülük ettiği 5 kişilik gönüllü ekip tarafından kuruldu. Kulübün kuruluşunun en önemli nedenleri arasında Wuppertal’da bir Kürt takımının olmamasının yanı sıra, Kürdistanlı gençleri kötü alışkanlıklara, eğilimlere karşı korumak ve sahip çıkma isteğiydi.

03 Mayıs 2018 Perşembe | Toplum-Yaşam


Almanya’nın Wuppertal kentinde Kreisliga A’da mücadele eden BV 1885 Azadî Wuppertal takımı 2006’da Halil Erdem, Gökhan Güner’in öncülük ettiği 5 kişilik gönüllü ekip tarafından kuruldu. Kulübün kuruluşunun en önemli nedenleri arasında Wuppertal’da bir Kürt takımının olmamasının yanı sıra, Kürdistanlı gençleri kötü alışkanlıklara, eğilimlere karşı korumak ve sahip çıkma isteğiydi. Azadî takımının yöneticisi ve aynı zamanda kurucularından olan Gökhan Güner, “Takımın kurulma kararı alındığında halihazırda var olan yüzyılı aşkın köklü bir geçmişi olan Alman takımı BV 1885 Wuppertal maddi ve futbolcu eksikliğinden dolayı kapanmayla yüz yüzeydi” diyor. Halil Erdem, Gökhan Güner ve arkadaşları bu takımın sorumluluğunu üstlendi. Takımın adının değiştirilmemesi talebi üzerine orijinal isme “Azadî” eklenip, BV 1885 Azadî Wuppertal olarak futbol hayatı tekrardan canlandırılır.

 

En büyük emek Erdem’in

BV 1885 Azadî Wuppertal’da en fazla Halil Erdem’in emeği olduğunu söyleyen Güner, “Takımda en büyük emek Halil Erdem’in demek yanlış olmaz çünkü maddi ve bürokratik pek çok sorunu çözmek zorunda kaldı. Tüm sorunlara rağmen  takıma kilit vurulmasını engelledi, takımı ayakta tuttu ve üstüne üstlük geçtiğimiz yıl takımı şampiyon yaparak A ligine geçmesini sağladı” şeklinde anlattı.

 BV 1885 Azadî Wuppertal takımının yönetiminde Halil Erdem, Gökhan Güner, Mehmet Aycan ve Yunus Kılıç yer alıyor. İkinci takımı da bulunan Azadî Wuppertal’ın maçlarına kent ve çevresinde yaşayan futbolseverlerin ilgisinin az olmasından yakınıyor klüp yöneticileri.


Gol rekoru Mirkan’da

BV 1885 Azadî Wuppertal, 2017/18 sezonunun ilk yarısında 17 maçta 31 puan toplayarak 6. sırada yerini aldı. 45 gol attı, kalesinde ise 37 gol gördü. Takımın en golcü oyuncusu ise 22 golle Mirkan Demirkaya. Takımda 2 Türk, 5 Alman ve 16 Kürt futbolcu bulunuyor.


Geçen sezon şampiyon oldu

BV 1885 Azadî Wuppertal, 2016-2017 sezonunda Kreisliga B’de oynadıkları maçlarda 106 kez rakip kalenin ağlarını havalandırmış, kendi kalesinde 43 gol görmüş ve sezonu şampiyon olarak tamamlamıştı.


Hedef yapay çim saha

BV 1885 Azadî Wuppertal’ın ihtiyaçları 4 sponsor ve yönetimin katkılarıyla sağlanıyor. Takımın toprak sahada maçlarını oynamak zorunda kalması, özellikle sonbahar ve kış aylarında takımı oldukça olumsuz etkiliyor. Birkaç sponsorun, kulüp başkanı ve yöneticilerin cüzi destekleriyle ayakta durmaya çalışan takım, Wuppertal’da yaşayan Kürt işverenlerinin desteğine ihtiyaç duyuyor. Takım yönetiminin acil hedef ve gereksinimleri arasında özellikle futbol sahasının kunstrasen (yapay çim) yapılması yer alıyor. 


‘Desteğinizi bekliyoruz’

Tüm bu eksikliklere rağmen bu yılın ligin ilk yarısını lider takımın 6 puan gerisinde kapattıklarını belirten Gökhan Güner’in, ikinci yarı daha da iyi olacaklarına olan inancı tam. Güner, “Şampiyonluğa giden yolda Wuppertal’da yaşayan futbolseverlerin bizi desteklemeleri gerekiyor” diyerek bölgede yaşayan futbolseverleri desteğe çağırıyor.

Azadî Wuppertal’ın kurucularından ve aynı zamanda antrenörü olan Halil Erdem de bir Kürt takımı olarak tanınır olmak için çaba sarfettiklerini belirterek, destek beklediklerinin altını çiziyor. 


785

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA