Türkiye esas duruşta

ABD, Fransa ve İngiltere’nin Cumartesi günü sabaha doğru Suriye’ye düzenlediği saldırının ardından bu saldırıya destek açıklamasını yapan Türkiye’nin pozisyonu tartışmalı bir duruma gitirdi.

17 Nisan 2018 Salı | Dünya

ABD, Fransa ve İngiltere’nin Cumartesi günü sabaha doğru Suriye’ye düzenlediği saldırının ardından bu saldırıya destek açıklamasını yapan Türkiye’nin pozisyonu tartışmalı bir duruma gitirdi. 

Dün Ankara’yı ziyaret eden NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Suriye’ye dönük saldırı için “Operasyon, Esad rejimi ve destekçileri Rusya ve İran’a verilen açık mesajdı” derken, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron “Suriye’ye saldırılar Rusya ve Türkiye’nin arasını açtı” ifadesini kullandı. 

Suriye’ye yönelik saldırı hakkında BFMTV ve Mediapart tarafından canlı olarak yayınlanan özel programa katılan Macron, gazetecilerin sorularını yanıtladı. 


‘Ayırmayı başardık’

Saldırı öncesi ABD tarafıyla yoğun bir görüşme trafiği yaşandığını kaydeden Macron, “10 gün önce ABD Başkanı Trump askerlerini Suriye’den çekeceğini söylemişti. Amerikalıları Suriye’de kalmaya biz ikna ettik. Tweetleri nedeniyle işler coşunca, düzenleyeceğimiz saldırının kimyasal silah tesisleriyle sınırlandırılmasına da Trump’ı biz ikna ettik” dedi.  Ankara saldırıya onay verdiği için saldırının Türkiye ile Rusya’nın arasını bozduğunu belirten Macron, “Biz bu operasyon ile Türkler ve Rusları ayırmayı başardık. Türkler kimyasal saldırıyı kınadılar ve ardından operasyonu desteklediklerini söylediler” ifadelerini kullandı. 


‘Erdoğan, Putin ve Ruhani ile bir araya gelmeyi planlıyorum’

Fransız Cumhurbaşkanı, Suriye krizini çözmek için Fransa’nın tüm ülkelerle konuştuğunu ve yeniden inisiyatif alacağını ileri sürerek, “Eğer Doğu Guta’daki kimyasal saldırı ve çatışmalardaki yoğunluk artmasaydı, ben Türkiye’ye giderek Erdoğan, Putin ve Ruhani ile bir araya gelmeyi planlıyordum. Bu buluşmayı gerçekleştirmek için yeniden girişimde bulunacağım” dedi.


Macron’a yanıt: Biz ayrılmadık

Macron ve dün Ankara’yı ziyaret eden NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Suriye’ye dönük ABD, İngiltere ve Fransa’nın saldırısını, Türkiye’nin destek açıklamasını Türkiye’nin Rusya ve İran’dan kopma olarak okuyor.  Peki Türk tarafı ve Rusya buna ne diyor? Dün Stoltenberg ile görüşen Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu “Farklı düşüncelerimiz olabilir ama Rusya ile ilişkilerimiz Macron’un sözleri ile bozulacak değil” ifadesini kullandı. 

Rusya cephesinden Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ise “Moskova ve Ankara’nın görüşlerinin bir dizi konuda birbirinden farklılık gösterdiği kimse için sır değil. Fakat bu durum, görüş alışverişi yapmaya ya da görüşlerimizdeki bu farklılıkları tartışmaya devam etmemizi engellemiyor” dedi.

Bu arada resmi temaslar için Türkiye’de bulunan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, hafta sonunda ABD öncülüğünde Suriye’ye yönelik düzenlenen saldırıyı değerlendirdi. NTV’ye konuşan Stoltenberg, “Operasyon, Esad rejimi ve destekçileri Rusya ve İran’a verilen açık mesajdı. Operasyon uluslararası kamuoyunun kenarda sessizce oturmadığını gösterdi” dedi. 


PARİS/ANKARA


97

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA