‘Efrîn direniş ile kazanacak’

KONGRA-GEL Eşbaşkanı Remzi Kartal, “Efrîn, şu an 4 parça Kürdistan’da yükseltilecek direnişle kazanılacak” dedi. Bremen’deki toplantıya katılan PYD Eş Başkanı Şahoz Hesen ise Efrîn’de muazzam bir direnişin sürdüğünü söyledi.

17 Nisan 2018 Salı | Haber

Efrîn Rojava Direniş Platformu, İsviçre’nin Zürih kentinde Kürdistan’da son dönemde yaşanan siyasi süreçli ilgili kitlesel Halk Toplantısı düzenledi. Toplantıda KONGRA-GEL Eşbaşkanı Remzi Kartal ve İsviçre Kürt Kadın Hareketi başta olmak üzere yüzlerce Kürdistanlı ve dostları hazır bulundu. 

Toplantının açılış konuşmasını Platform adına Cansu Akkaya yaptı ve  3 ay boyunca sokaklarda Efrîn için mücadele ettiklerini belirtti. “ NCDK-S Eşbaşkanı Metin Mintaş, Rojava Devrimi’nin önemine dikkat çekerek, 4 parça Kürdistan ve Avrupa’da yaşayan Kürtlerin tek yürekle direnişi yükseltmesi gerektiğini dile getirdi.


‘Tarihi direniş devam ediyor’

KONGRA-GEL Eşbaşkanı Remzi Kartal sözlerine Kürdistan’da yaşamını yitirenleri anarak başladı. Kürdistan’da yaşanan son süreç ile ilgili tüm Kürt halkının net olması gerektiğinin altını çizen Kartal, Kürt Halk Önderi  Abdullah Öcalan’ın son süreçle ilgili yaptığı açıklama unutmamalı ve ona göre sürece yaklaşması gerektiğini söyledi.  Efrîn’de askeri gücün ve halkın geri çekilmesine ilişkin yapılan eleştirilere yanıt veren Kartal, bu kararın askeri stratejik bir karar olduğuna dikkat çekti.  Efrîn’de 58 gün süren direnişe karşı tüm devletlerin sessizliğini koruduğunu hatırlatan Kartal, “Önderlik, halk ve gerilla  tarihi direnişi sürdürüyor. Tüm Kürt halkı ve dostları bunu böyle bilmelidir. Efrîn halkı çetelerin saldırılara rağmen geri çekilmiyor. Avrupa’da yaşayan halkımız  bu direnişi daha da güçlendirerek destek vermek zorundadır. Efrîn, 4 parça Kürdistan’da yükseltilen direnişle kazanacak.”

Kuzey Kürdistan’daki gelişmeleri değerlendiren Kartal, faşist Türk devletinin muhalif hiç bir gücün sokağa dökülmesine izin vermediğini ama önümüzdeki süreçte gerillanın ve halkım yapacağı eylemlerle faşizmi kalbinden vuracağını dile getirdi. 


 ZÜRİH  


690

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA