FEDA Alevileri buluşturdu

Almanya’nın Bergisch Gladbach kentinde, Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA) ‘Zalimin Zulmüne Karşı, Hakikat Yolunda Buluşalım’ şiarı ile bir etkinlik düzenledi.

17 Nisan 2018 Salı | Haber

ERDAL ALIÇPINAR / KÖLN


Almanya’nın Bergisch Gladbach kentinde, Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA) ‘Zalimin Zulmüne Karşı, Hakikat Yolunda Buluşalım’ şiarı ile bir etkinlik düzenledi. Etkinliğe FEDA Eşbaşkanı Veli Kaya, TV 10 temsilcisi Elif Sonzamancı, HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız ve HDK-A Eşsözcüsü Demir Çelik katıldı.  Alevi erkanına göre gerçekleşen etkinlik, Melek Ana ve Veli Dede’nin gulbang okumasıyla başladı. 

TV 10 adına konuşan Elif Sonzamancı konuşmasına 1 Mayıs’ta yayına başlayacak CAN TV’nin müjdesini vererek başladı. Sonzamancı, Türkiye’deki baskılara değinerek şunları söyledi: “CAN TV sizsiniz, biziz. Bugüne kadar nasıl TV 10 için lokmalarınızı vererek sahip çıktıysanız CAN TV’ye de öyle sahip çıkacağınıza inanıyorum.”FEDA Eşbaşkanı Veli Kaya ise Aleviler üzerinde yürütülen asimilasyon politikalarının tekrar gündemde olduğunu belirterek, Alevileri bu saldırılara karşı duyarlı olmaya çağırdı. Kaya, Avrupa’da yaşayan Alevi gençlerin içinde olduğu durumun ve Avrupa’ya devlet tarafından gönderilen dedelerin bu politikaların ürünü olduğunu altını çizdi ve  “Gençlerimize ulaşamıyoruz. Milyonlarca gencimiz yok olmak ile karşı karşıya, bunu kurumların güçlü çalışması ile boşa çıkarabiliriz” vurgusunda bulundu. 


Katliam politikaları sürüyor

HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız ise yaptığı konuşmada, “Aleviler direndikleri için, tarih boyunca katliamlardan geçirildi. Günümüzde de bu katliam politikaları devam ediyor. Aleviler evrensel değerleri sahiplenerek günümüze kadar geldiler. Alevi inancı tüm insani değerleri içinde barındırıyor. Bugün her yerde çok yakıcı bir süreç yaşıyoruz. Bizi biz eden değerlerimizi bir bir elimizden almak istiyorlar. Aleviler, Kerbela’dan bugüne kadar nasıl direnerek geldilerse bugün de direnerek devam edecekler” ifadelerini kullandı.

HDK-A Eşsözcüsü Demir Çelik ise, “Bizi katliamlarla karşı karşıya bırakan zihniyete itirazımız büyük olmalı fakat umudumuz da bir o kadar büyük olmalı” dedi. Etkinliğe Ozan Emekçi, Ebru Doğan, Cemo Doğan, Kirvem Erdal, Rodi ezgileriyle renk kattı.


60

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA