Genç Sol’dan kampanya

İsveç Sol Parti’nin gençlik örgütü Genç Sol Merkez Yönetim Kurulu, Efrîn’deki direnişine destek vermek amacıyla YPG/YPJ için bağış kampanyası başlattı. Genç Sol tarafından yapılan yazılı açıklamada Efrîn’i işgal eden Türk devletinin halkı topraklarından sürer ve soykırım yaparken dış dünyanın suskun kalması eleştirildi.

17 Nisan 2018 Salı | Haber

İsveç Sol Parti’nin gençlik örgütü Genç Sol Merkez Yönetim Kurulu, Efrîn’deki direnişine destek vermek amacıyla YPG/YPJ için bağış kampanyası başlattı.  Genç Sol tarafından yapılan yazılı açıklamada Efrîn’i işgal eden Türk devletinin halkı topraklarından sürer ve soykırım yaparken dış dünyanın suskun kalması eleştirildi.

Kürtlerin yüz yıllardır baskı, eziyet ve işgale uğradıkları hatırlatılan açıklamada “Efrin’de Kürtlere yönelik etnik temizlik ve soykırıma tanıklık ediyoruz. Kürtlerin Türk devletinin işgaline karşı özgürlük mücadelelerini destekliyoruz. Genç Sol, İsveçli politikacıların suskunluk ve pasifliklerini kınıyor. Biz İsveç Hükümeti’nin Efrîn işgaline karşı açıktan tutum almasını talep ediyoruz” denildi. 

Genç Sol üye örgütlerinde YPG/YPJ için maddi yardım kampanyaları düzenlemeleri ve İsveç halkına da bağış kampanyasına katılmaları çağrısı yaptı. 

Genç Sol Genel Başkanı Henrik Malmrot, “Bazen çatışan taraflarından birini desteklemek tartışmalı olabilir. Eğer taraflardan biri demokrasi ve özgürlük için savaşıyorsa ortada tartışılacak bir durum görmüyorum” dedi.


‘Mücadelenizde yanınızdayız’

Genç Sol, Sol Parti’nin geçmişte İspanya’da Cumhuriyetçileri, Filistin’de savaşanları desteklediğini ve ambargonun delinmesi mücadelesi veren Ship to Gaza’ya maddi destekte bulunduğunu hatırlattı. Genç Sol yaptığı yazılı açıklamada “Biz Kürt halkı için özgürlük istiyoruz ve bunu hemen talep ediyoruz. Genç Sol YPG/YPJ’li yoldaşlarına dayanışma mesajı gönderiyor. Diktatör Erdoğan’a karşı mücadelede sizin yanınızdayız. Türkiye Efrîn’den çıkmalı” diyerek dayanışmanın süreceği mesajını verdi. 


ANF / STOCKHOLM40

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA