Newroz ruhuyla 1 Mayıs

Kamuda işten atılmaların, güvencesiz çalıştırmanın ve savaş politikalarının emekçileri doğrudan etkilediği için 2018’in 1 Mayıs’ının önemli olduğunu kaydeden KESK Eşbaşkanı Mehmet Bozgeyik, 1 Mayıs’ı Newroz ruhuyla kutlayacaklarını söyledi.

17 Nisan 2018 Salı | Haber

MUHAMMET DOĞRU/MA/İSTANBUL

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Türk Tabipleri Birliği (TTB) ile Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), İstanbul Valiliğinin Taksim’de izin vermemesi üzerine 1 Mayıs’ı Maltepe Miting Alanı’nda kutlama kararı aldı. KESK Eşbaşkanı Mehmet Bozgeyik, 1 Mayıs’a ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 Bozgeyik, 20 Temmuz 2016’da ilan edilen OHAL süreciyle birlikte Türkiye’nin tamamen baskıcı ve otoriter bir rejime evirildiğini belirterek, “AKP’nin ekonomik ve sosyal politikalarına itiraz eden tüm toplumsal muhalif kesimlere yönelik bir baskı süreciyle 20 aydır mücadele ediyoruz. Özellikle kamuda işten atılmalar, güvencesiz çalıştırma, yine bölgemizde yürütülen savaş politikaları emekçileri de doğrudan etkiliyor. Bu bağlamda 2018’in 1 Mayıs’ı önemini daha da arttırmış durumda. Tüm bu sorunları alanlarda özgürce ifade etmek, toplumsal muhalif kesimlerle birlikte alana çıkmamız açısından 1 Mayıs önemlidir” dedi.

AKP’nin baskıcı ve otoriter politikalarına itiraz eden tüm toplumsal kesimler açısından sokağa çıkmanın önemli olduğunu ifade eden Bozgeyik, “Bu noktadan hareketle Türkiye’nin 81 ilinde olduğu gibi İstanbul’da da Maltepe Meydanı’nda bütün işçilerle, emekçilerle, yoksullarla, Kürt sorununun demokratik, barışçıl çözümünden yana olan, halkların bir arada yaşama arzusunda olan tüm kesimlerle birlikte 1 Mayıs’ı kutlayacağız” diye konuştu.

 

Güvenlikten ziyade zihniyet

 İçişleri Bakanı ve İstanbul Valiliği’nin, Taksim’i “güvenlik” gerekçesiyle yasakladığını aktaran Bozg eyik, şöyle devam etti: “Ancak biz biliyoruz ki AKP, kendi yandaş sendikalarına ve sivil toplum örgütlerine Taksim Meydanı’nı açtı. Bu hafta polis haftası onunla ilgili birçok etkinlik yapıldı. Dolayısıyla bu alanın emekçilere kapatılmasının hiçbir hukuksal, demokratik gerekçesi olmadığını belirtiyoruz. Güvenlik sorunu varsa herkes açısından vardır. Bu sadece İstanbul’la da sınırlı değil. Kocaeli’nde de bizim arkadaşlarımızın başvurusu valilik tarafından reddedildi. Hak İş’in de orada mitingi var. Dolayısıyla bizlere verilmiyor. Güvenlikten çok bir zihniyet sorunu ve muhalefeti biat etmeye yönelik bir anlayıştan kaynaklandığını düşünüyoruz. Bunu bizim kabul etmemiz mümkün değil.” 

 

Türk İş’e Hatay eleştirisi

  Türk İş’in 1 Mayıs’ı Hatay’da kutlama kararını eleştiren Bozgeyik, şunları söyledi: “Savaşla işçi sınıfının, emekçilerin yan yana getirilmesi doğru değil. Çünkü emekçilerin barıştan yana tutum almaları gerekiyor. Özellikle AKP ve Türkiye’nin Büyük Ortadoğu Projesi kapsamında Suriye’deki bu paylaşım savaşına dahil olması, en son Efrîn’le birlikte de Suriye’nin bir bölümü Türkiye’nin valileri, kaymakamları, PTT ve bankalarıyla orada olduğu bir süreçle karşı karşıyayız. KESK olarak itirazımızın olduğunu ifade ediyoruz. Zaten 1 Mayıs’ı Hatay’da kutlama kararından sonra  Türk İş’e bağlı birçok sendika da bu karara karşı olduklarını ve Hatay’daki kutlamalara katılmayacaklarını açıkladı."

 

Newroz yol açıcı oldu

 8 Mart’ı, Türkiye’deki baskı ortamında demokratik muhalefetin önünü açan önemli bir süreç olarak gören Bozgeyik, devamla şunları belirtti: “Zaten biz ‘8 Mart’tan 21 Mart’a, 21 Mart’tan 1 Mayıs’a’ şiarıyla her yerde 1 Mayıs çağrımızı yapıyoruz. Sonuçta AKP’nin 20 aylık OHAL ve KHK sürecinde tüm toplumsal muhalif kesimlere yönelik yoğun bir baskıyla karşı karşıyayız. HDP Milletvekilleri, eşbaşkanları, CHP milletvekili cezaevinde. Yine 94 belediyeye kayyum atanmış, belediye eşbaşkanları tutuklanmış. 170’e yakın gazeteci ve 50 bine yakın öğrenci cezaevinde, sendikacılar tutuklanıyor. Doğal olarak da insanlar hükümetin uyguladığı bu anti demokratik uygulamalara karşı tepkilerini özgürce ve barış içinde alanlarda ifade etmek istiyor. O açıdan Newroz da bizim için yol açıcı olmuştur. Özellikle Türkiye’nin tüm illerinde alanlarda barış içinde insanlar AKP’nin baskıcı politikalarına, otoriterleşmeye, tek adam rejimine karşı çıktı. Yine Kürt sorunun demokratik çözümünde ısrarlarını ve Suriye’deki savaş sürecinin sonlandırılarak demokratik bir Ortadoğu taleplerini ifade etmişlerdir. Bizim açımızdan 1 Mayıs da Newroz ruhu ve coşkusuyla en kitlesel şekilde Türkiye’nin her yerinde başta İstanbul olmak üzere emekçi, kadın, genç ve yaşlıların alanlarda taleplerini dillendirecekleri bir süreç olarak geçecektir. Umutluyuz."290

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA