Şehit Gulan Gulo Meclisi kuruldu

Almanya’nın Hannover kenti yakınlarındaki Lehrte kasabasında Şehit Gulan Kadın Meclisi kuruldu.

17 Nisan 2018 Salı | Kadın

FADIL DONMA / HANNOVER


Almanya’nın Hannover kenti yakınlarındaki Lehrte kasabasında Şehit Gulan Kadın Meclisi kuruldu. 

 Onlarca kadının katıldığı kongrede konuşan NAV-DEM üyesi Altun Bischoff, “Bütün kadınlar örgütlenmeli, kadın komünleri ve meclislerdt yerini almalı” dedi. Hannover, Hildesheim, Salzgitter’den dayanışma için gelen kadın meclislerinin sözcüleri Alya Ekinci,  Hayat Donma ile Hakime Yusif da örgütlülüğü büyütmenin önemine vurgu yaptı.  

Kongreye katılan Şehit Gulan Gulo’nun halası TJK-E üyesi Emel Gulo ise yeni meclisi kutlayarak, meclise adını veren yeğeninin portresini hediye olarak takdim etti.  

Gulo, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın mücadeleye küçük bir grupla başladığına işaret ederek, “Şimdi O’nun yolunda milyonlarız ve başkaldırıyoruz” dedi.  Efrîn’de Türk devletinin saldırılarına karşı büyük bir direnişe imza atıldığını aktaran Gulo, topraklarına geri dönmek isteyen Efrîn halkına ihanet dayatıldığını aktardı. Gulo şunları söyledi: “Efrîn kapıları önünde ‘Şehitlerin cenazelerinin üstüne basın ve geri dönün’ diyorlar. O halk kendisini savunan şehidin üstüne nasıl basabilir? Halkımız şimdi böyle bir durumla karşı karşıya. Efrîn Hastanesi’nin üzerinde artık Türk yazıları var, okullarda işgalci zihniyetle eğitim veriliyor, Türk dili kullanıyor.”

İşgale karşı mücadelenin süreceğini de vurgulayan Gulo, “Tabii ki kabul etmeyeceğiz ve saraylarını başlarına yıkacağız; halkların kardeşçe, barışça ve özgür yaşamını savunacağız” diye konuştu. Harekete savdalı bir aileden

TJK-E üyesi, yeğeni Gulan Gulo’yu ise şöyle anlattı:  “Gulan,1993’de dünyaya geldi. Gulo ailesi 1984’ten beri bu hareketin sevdalısıdır. Gulan’ın amcası, dayısı ve halası şehittir. Aile şehitlerinden etkilendi, küçük yaşta devrimde yer aldı. Önderlik ve kadın eğitiminden geçti, yeni paradigmadan güç aldı ve Rojava’da pratikte kullandı. Rojava’nın birçok yerinde savaştı. DAİŞ’e esir düşmüştü ama yoldaşları tarafından kurtarıldı. En son Efrîn direnişinde yer aldı. Ben onu hiç tanıyamadım ama yoldaşları ve ailesi onun sakin biri olduğunu,  küçük yaşından itibaren hep üzerine büyük yükler aldığını söylüyor. 27 Ocak’ta Şehit Avesta Xabur ve Barîn Kobanê ile aynı gün şehit düştü.”

 Kongrede, şehit Gulan Gulo’nun yaşamı ve mücadelesini konu alan sinevizyon izlendi. 

Kongrede oluşturulan meclisin sözcülüğüne Devrim Alp, Awaş Burç ve Kudret Duran seçildi, komisyonların ise daha sonra belirleneceği ifade edildi. 100

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA