İşgalciye Bradost’ta darbe

Güney Kürdistan’ın Kevortê tepesindeki işgalci Türk güçlerine yönelik iki sabotaj ve bir baskında eyleminde 14 asker öldürüldü, 4 asker ise yaralandı.

17 Nisan 2018 Salı | Haber

HPG, Güney Kürdistan ve Siirt’te Türk ordusuna yönelik sabotaj eylemleri ile Sason’daki çatışmalarda 1’i uzman çavuş 16 askerin öldürüldüğünü bildirdi.

 HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM) tarafından dün yapılan yazılı açıklamada, eylem ve operasyonlarla ilgili şu bilgiler paylaşıldı:

* Gerillalar, 13 Nisan günü saat 11.00 ve 15.00 sıralarında Güney Kürdistan sınırları içerisinde bulunan Lêlikan mıntıkasındaki Kevortê tepesinde konumlanan işgalci TC ordusuna yönelik iki sabotaj eylemi düzenledi; 8 asker öldürüldü, 2 asker ise yaralandı.

* İki gün sonra Kevortê tepesindeki Türk askerlerinin konumlandığı bir barınağı hedefledi. Yoğun ateş altına alınan barınak tümden imha edildi; 6 asker öldürüldü, 2 asker ise yaralandı.


Gizli birlik vuruldu

* Gerillalar, 13 Nisan günü saat 10.30’da Siirt’in Baykan ilçesine bağlı Kelanis alanında konumlanan gizli bir birliğe yönelik sabotaj eylemi düzenledi; 1 Türk askeri öldürüldü.


Sason’da uzman çavuş

* Türk ordusu İHA’lar desteğinde 22 Mart gecesi Batman’ın Sason alanında bir operasyon başlattı. Savaş uçakları da alanı yoğun bir şekilde bombaladı. Bu bombardımanlarda bir gerilla şehadete ulaştı.

* Devam eden operasyon kapsamında, 23 Mart günü, Hesena köyüne bağlı Geliyê Zorê mıntıkasında çatışma yaşandı. Etkili bir şekilde vurulan Türk birliğinde 1 uzman çavuş öldürüldü, 1 uzman çavuş ise yaralandı. 

* Karadan gidemeyen işgalci TC ordusu, gerillanın bulunduğu yeri kimyasal gaz içeren bombalarla bombaladı. Uluslararası savaş hukukuna aykırı bir şekilde yapılan kimyasal saldırıda iki gerilla şehadete ulaştı. 26 Mart günü operasyon alanını genişleten işgalci TC ordusu, 27 Mart günü geri çekildi. 


ANF/BEHDİNAN


769

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA