Buraya mektup göndermeye devam etsinler

Hüseyin AYKOL

17 Nisan 2018 Salı | Forum

Özgürlük Demokrasi gazetesine ve onun da basıldığı -ki ayrı bir şirkettir- Gün Matbaası'na el konulmasıyla birlikte, İçeriden köşemiz 'öksüz' kaldı. Ancak bana yazılan mektupların öncelikle burada özetlenerek yayınlamasıyla birlikte, daha geniş haber yapılması ve gerekiyorsa, ilgili insan hakları kurumlarına iletilmesi gibi bir işlevi vardı ve bu durum bundan sonra da devam edecek. Bu durumu, içerideki mahpus arkadaşlarımıza, dostlarımıza ve akrabalarımıza iletmek, onların dışarıda bulunan akrabalarının-görüşçülerinin en öncelikli işlerinden biri olmalı...

* * *

Proleter Devrimci Duruş dergisinin Sahibi ve Yazıişleri Müdürü olan Çağdaş Büyükbaş, dergisinin Ocak, Şubat, Mart ve Mayıs 2016 tarihli sayılarında yayınlanan ve ağırlıklı olarak Kürt sorunu ile ilgili yazılardan kaynaklı olarak İstanbul 13. ve 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde -her hangi bir ilgisi olmadığı halde- "PKK-KCK propagandası yapmak" iddiasıyla yargılandı. 13. Ağır Ceza Mahkemesi ona propaganda yapmaktan 1 yıl 10 ay ve 15 gün hapis cezası verdi. Hükmün Mayıs 2017'de onaylanması üzerine, 11 Ağustos 2017 günü tutuklanan Çağdaş Büyükbaş, 7 ayı geçen bir süredir hapishanede bulunuyor. 

Hapiste kalınacak süre bir yılın altına düştüğünde "denetimli serbestlik"ten yararlanması gerekir; ancak kendisi "örgütten ayrıldığına dair belge vermediği" ve "taraflı koğuşta kalmaya devam ettiği" için hak ettiği denetimli serbestlikten yararlanamıyor. Devrimci mahpuslar, haklı olarak "pişmanlık" göstermek demek olan böylesi dilekçeler vermiyor; çünkü bunun adı "bana yaptığınız her şeyi hak ettim" demek olur ki, böyle bir durum yok. Yapılan bir gazeteciliktir ve düşünce özgürlüğü uluslararası bir haktır. 

Özgürlükçü Demokrasi gazetesine ve onunla birlikte pek çok sol, sosyalist gazete ile dergilerin basıldığı Gün Matbaası'na el konularak kayyum atanması ardından içeriden gelen ilk mektup, Patnos L Tipi Cezaevi'nde bulunan Çetin Kabul'den geldi. Gazetemize el konulmasını protesto eden okurumuz, özgür basın geleneğinin bir şekilde devam edeceğinden emin olduğunu belirtiyor. 

Tekirdağ 1 nolu T Tipi Cezaevi'nde bulunan Recep Ertunç'un 19 Şubat 2018 tarihli mektubu, bana bu hafta ulaşabildi. Efrîn ile ilgili makale içeren mektubun sakıncası artık geçmiş olmalı. 


MEKTUBU GELENLER:

--------------------------------

Resul Kocatürk 

- Kırıkkale F Tipi Cezaevi

Haydar Sönmez 

- Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi

Çetin Kabul 

- Patnos L Tipi Cezaevi

Çağdaş Büyükbaş 

- Silivri 5 nolu L Tipi Cezaevi

İbrahim Tekin 

- Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi

Recep Ertunç 

- Tekirdağ 1 nolu T Tipi Cezaevi


170

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA