Gerilla MİT’çileri vurdu

Siirt’in Mawa alanındaki Meina ve Mulê köyleri arasında arazide yüksek rütbeli MİT elemanlarının bulunduğu bir araç vuruldu; 3 MİT elemanı öldürüldü.

16 Nisan 2018 Pazartesi | Haber

Siirt’in Mawa alanındaki Meina ve Mulê köyleri arasında arazide yüksek rütbeli MİT elemanlarının bulunduğu bir araç vuruldu; 3 MİT elemanı öldürüldü.

HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM) tarafından yapılan yazılı açıklamada eylem ve operasyonlarla ilgili şu bilgiler verildi:

* Şehit Delal Amed ve Besta Şehitleri Devrimci Hamlesi kapsamında 23 Mart günü saat 13.30’da Siirt’in Mawa alanındaki Meina ve Mulê köyleri arasında arazide konumlanan istihbaratçılara yönelik bir eylem düzenlendi. Yüksek rütbeli MİT elemanlarının bulunduğu bir araç, yakın mesafeden etkili bir şekilde vuruldu. Araç aldığı ağır darbeler sonrasında yoldan çıkarak devrildi. Aracın üzerine doğru giden gerillalar, araç içinde bulunan 3 MİT elemanını öldürdü. Araçtaki 3 adet AK-47 silahı ve bu silaha ait 5 şarjör ile 150 mermiyi, 1 adet kamera, bu şahıslara ait kimlik ve birçok belge - dökümana el koydu.

* Eylem ardından işgalci TC ordusu yoğun teknik destek altında çok sayıda Skorksy helikopter ile alana indirmeler yaptı. 24 Mart günü yoğun çatışmalar yaşandı. Bu çatışmalarda çok sayıda Türk askeri öldürüldü. Canşêr Raman (Haydar Topkan / Batman) ve Şoreş Xeyri (Mahmut İbiş / Kobanê) yaralandıktan sonra esir düşmemek için kendi bombalarını kendilerinde patlatarak şehadete ulaştı. Operasyon 26 Mart günü geri çekildi. Operasyon süresinde işgalci güçler Mulê köyüne baskın yapıp köy halkına baskı uyguladı.


Lêlikan’da 5 asker öldürüldü

* Gerillalar, 14 Nisan günü saat 16.50’de Güney Kürdistan sınırları içerisinde olan Lêlikan tepesindeki işgalci TC ordusuna yönelik bir eylem düzenledi. Mevzi ve çadırlarının etkili bir şekilde vurulduğu bu eylemde, 5 asker öldürüldü.

* Aynı gün Hakkari’nin Gever (Yüksekova) ilçesine bağlı Elîşêr tepesindeki işgalci TC ordusuna yönelik bir eylem yapıldı; ölü ve yaralı asker sayısı tespit edilemedi. 

* Çelê (Çukruca) ilçesine bağlı Deştanê vadisinde konumlanan işgalci güçleri hedefleyen bir eylem gerçekleştirildi; ölü ve yaralı asker sayısı tespit edilemedi.


Zırhlı araca sabotaj

* Gerillalar, 30 Mart günü Gever ilçesine bağlı Wargenıma karakolu ile Tempo tepesi arasında işgalci TC ordusuna ait 1 zırhlı araca yönelik sabotaj eylemi düzenledi; 4 asker öldürüldü.


Bradost'taki 7 şehit

BİM, Mart ayında Medya Savunma Alanları’nda Brados bölgesinde şehit düşen 7 gerillanın kimliklerini açıkladı.

BİM’in açıklamasında, "İşgalci TC devleti geçtiğimiz 14-26 Mart tarihleri arasında Güney Kürdistan’ın Bradost mıntıkasına yönelik bir işgal operasyonu başlatmıştı. Gelişen operasyon kapsamında şiddetli çatışmalar yaşanmış ve gerilla gücümüzün de eylemleri gelişmiştir. Xakurkê Eyaleti komutanlarından Agirî arkadaşın öncülüğünde gelişen direniş, düşmana ağır kayıplar verdirmiştir. Halen çatışma ve gerilla eylemlerinin devam ettiği alanda, düşmanın yoğun teknik ve hava saldırısı kullandığı çatışmalarda kimi arkadaşlarımız da şehit düşmüşlerdir. Yaşanan çatışmalarda Cudi (Muhammed Salih Çiçek) arkadaşımız yaralı bir şekilde düşman güçlerine esir düşmüş, Egit (Hasan Ünat) isimli şahıs ise düşman güçlerine teslim olmuştur" denildi.

Şehadete ulaşanların kimlik bilgileri şöyle: Agirî Mazlum Pirdoğan (Birdal Burhanlı / Muş), Argeş Tekoşer (İbrahim Gelici / Hakkari), Ciwan Kiçî (Mehdi Dalmış / Şırnak), İntikam Zagros (Yıldırım Koca / Van), Rüstem Şemzinan (Cengiz Dündar / Hakkari), Tekoşer Mardin (Mehmet Reşit Savucu / Mardin) ve Xwinrej Gever (Vedat Çetin / Hakkari).  


ANF/BEHDİNAN


1483

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA