Devlet sertleşiyor

Fransa’da grev ve grevlere bağlı eylemler sürerken, devletin tutumu giderek sertleşiyor. Perşembe gece yarısı grevler ve eğitim alanındaki hükümetin yeni reform paketlerini protesto edip üniversite işgali gerçekleştiren Sonbonne Üniversitesi öğrencileri, saldırıya uğrarken, yapılan operasyonla öğrenciler üniversiteden çıkarıldı.

16 Nisan 2018 Pazartesi | Dünya

SELMA AKKAYA / PARİS


Fransa’da grev ve grevlere bağlı eylemler sürerken, devletin tutumu giderek sertleşiyor. Perşembe gece yarısı grevler ve eğitim alanındaki hükümetin yeni reform paketlerini protesto edip üniversite işgali gerçekleştiren Sonbonne Üniversitesi öğrencileri, saldırıya uğrarken, yapılan operasyonla öğrenciler üniversiteden çıkarıldı. Polisin sınırsız güç kullandığı öğrenciler, Cuma günü grevde olan SNCF işçileri ve greve destek sunan sağlık çalışanlarıyla alanlara çıktı. Cuma, Cumartesi ve Pazar günü demiryollarındaki grev nedeniyle de, Fransa genelinde tren seferleri yüzde 60 oranında durdu. 

Demiryolu emekçileri, öğrenciler ve birçok sektörden destek sunan işçiler grevi kararlı bir şekilde yürütürken, hükümet söz konusu reform konusunda hiçbir taviz vermeyeceği yönündeki açıklamalarını sürdürüyor. 

İşçi sendikalarından CGT, UNSA, Sud Rail, CFDT, içerisinde süresiz grev tartışmaları büyüyor. Özellikle Sud Rail sendikasının başlatmış olduğu tartışma, birçok sendikanın tabanı tarafından destekleniyor. 

haftalık olarak iki gün, olarak başlayan grev bu kez üç güne evrilirken, yeni grev günü Çarşamba ve Perşembe şeklinde kamuoyuna deklare edildi. Grev gününe dair değişim ise 17 Nisan günü demiryolları reformunun hem Fransız Parlamentosu’nda hem de bakanlar kurulunda görüşmeye açılma kararı oldu. 


81

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA