ABD, Fransa ve İngiltere’nin tasarısı BMGK’de

Önceki gün kimyasal saldırı iddiasıyla Suriye’yi vuran ABD, Fransa ve İngiltere şimdi de diplomatik atakla kimyasal iddialarının incelenmesi için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne ortak bir tasarı sundu.

16 Nisan 2018 Pazartesi | Dünya

Önceki gün kimyasal saldırı iddiasıyla Suriye’yi vuran ABD, Fransa ve İngiltere şimdi de diplomatik atakla kimyasal iddialarının incelenmesi için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne ortak bir tasarı sundu. 

Tasarıda, Duma’daki kimyasal saldırı iddialarıyla ilgili bağımsız bir araştırma yürütülmesi çağrısı yinelenerek ayrıntıların ortaya çıkarılması ve kim tarafından gerçekleştirildiğinin tespit edilmesi istendi. Ayrıca insani yardım karşısındaki engellerin kaldırılması ve ateşkes çağrıları yer da yer aldı. 

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’ne (OPCW) bağlı heyetler, Perşembe ve Cuma günleri Suriye’ye gitmişti. Yeni tasarıya göre, OPCW’den Suriye’nin kimyasal silah stoklarıyla ilgili bilgileri tam olarak paylaşıp paylaşmadığı ile ilgili değerlendirmesini 30 gün içinde sunması isteniyor. Cumartesi günü üç ülkenin düzenlediği saldırı öncesinde ABD ve Rusya BMGK’ya kimyasal saldırı iddiaları ile ilgili iki ayrı tasarı sunmuş ancak tasarılar karşılıklı olarak veto edilmişti.  


NEW YORK
Hangi noktalar vuruldu? ABD, İngiltere ve Fransa, Duma’da Esad rejiminin kimyasal silah kullandığı ve 70 kişinin bu saldırıda öldüğü iddialarının ardından önceki gün sabaha doğru Suriye’de tespit ettikleri hedefleri vurdu. 

Reuters; ABD, İngiltere ve Fransa’nın Suriye’de hedef aldıkları noktaların listesini açıkladı. Reuters’in haberine göre; Barzeh’teki araştırma merkezi, Humus’taki askeri deponun ve  Şam’ın batısında, Dimas bölgesinde bulunan bir askeri üssün hedefler arasında olduğu belirtildi.

Ayrıca hedef alınan Şam’ın kuzeyinde Masyaf’taki tesisin, Masyaf Batılı İstihbarat Örgütleri tarafından geçen yıl kimyasal silah ürettildiğini iddia ettiği Bilimsel Çalışmalar ve Araştırma Merkezi’nin bir şubesi bulunuyor.

Şam’ın kuzeydoğusundaki Kalamun ve güneyindeki Kiswah bölgeleri de hedeflerin arasında.İran’ın Kiswah’ın dışında daimi bir askeri üs inşa ettiğini ve İsrail’in geçen Aralıkta tesise füze attığı ve bazı binaları imha ettiği belirtilmişti.

ABD, İngiltere ve Fransa’nın gerçekleştirdiği saldırıya Türkiye, Suudi Arabistan, Almanya, Kanada, İsrail, AB, NATO ve uluslararası güçlerden destek açıklaması geldi. 


Fransa: Şimdilik operasyon yok 

Öte yandan Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Suriye’ye yönelik saldırıda ‘amaca ulaşıldığını’ belirterek, kimyasal silahların önemli bir kısmının imha edildiğini söyledi. 

BFMTV’de konuşan Dışişleri Bakanı Le Drian “Suriye’de amaca ulaşıldı. Kimyasal silahların önemli bir kısmı imha edildi. Şu aşamada operasyonların devamı öngörülüyor” dedi. Fransa Dışişleri Bakanı, ancak yeni kimyasal saldırı olması halinde askeri anlamda başka bir müdahalenin de olacağını kaydetti. 


ŞAM/PARİS111

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA