İşgale ve tecride karşı yürüdüler

Avrupa’da Kürtler ve demokrasi güçleri için Efrîn’in işgali ve Öcalan’ın özgürlüğü, öncelikli gündem olmaya devam ediyor. Eylemlerde Türk turizmi ve mallarının boykot edilmesi de istendi.

16 Nisan 2018 Pazartesi | Haber

Avrupa’da yaşayan Kürtler ve demokrasi güçleri, Efrîn’in Türk devleti ve çeteleri tarafından işgali ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmeyi sürdürüyor. Protesto eylemlerinde Türk turizmi ve Türk mallarının boykotu için çağrılar da yapıldı. 

Hafta sonu Fransa, Almanya, Hollanda, Danimarka, Avusturya ve İtalya’da tecrit ve işgal karşıtı eylemler yapıldı. 


DANİMARKA

Danimarka’nın başkenti Kopenhag‘ta ‘Kürt kadın devrimini sahipleniyoruz’ şiarıyla Svanemøllen istasyonundan Türk Konsolosluğu’na kadar yürüyüş düzenlendi. ‘Berxwedan jiyane’ pankartı ile yapılan yürüyüşte Öcalan’a yönelik tecrit ve Efrîn işgali protesto edildi. Sêvê Kadın Meclisi, antifaşist, enternasyonalist ve devrimci sosyalist gruplar öncülüğünde yapılan eyleme binlerce kişi katıldı. Eylemde konuşan Kopenhag DKTM Eşbaşkanı Saime Bilen, Türkiye’nin Efrîn işgalinin kadın devrimine yapılan bir saldırı olduğunu vurguladı.

Demos (Halk) örgütü adına konuşan Tove Jensen, Sakine Cansız’ın, Rosa Luxemburg ve Clara Zetkin’den sonra kadın özgürlük hareketinin öncülüğünü yaptığı için katledildiğini fakat onların özgürlük bayrağını Efrîn’de şehit düşen Anna Campbell ve Alina Sánches teslim aldığını kaydetti. Sêvê Kadın Meclisi adına konuşan Figen Fener de ”Faşistlerin korkusu silahlarımız değil, Önderliğimizin ideolojisidir” dedi.


FRANSA

Marsilya şehrinde Türk turizmi boykot etmek ve Efrîn işgaline tepki amacıyla bir çalışma yapıldı. Marsilya İnsan Hakları Kurumu’nun mülteciler için çıkan yasaya tepki gösterme amaçlı düzenlenen mitingte, Marsilya DKTM Dış İlişkiler öncülüğünde çok sayıda bildiri dağıtıldı. Ardından saat 14.00’da Jean Luc Melenchon, Fransa Demir Yolları Sendikası ve CGT gibi birçok siyasetçi ve sendikanın katıldığı ‘Stop Macron’ yürüyüşü düzenlendi. Yürüyüşte Türk turizmini boykot ve Efrîn işgaline dikkat çekmek için yaklaşık dört bin bildiri dağıtıldı. 

Fransa’nın Mantes La Jolie kentinde de Efrîn’in işgali protesto edildi. Eylem, Ciwanên Azad ve Jinên Ciwanên Azad üyeleri öncülüğünde yapıldı. Poissy Garı önünde ‘Katil Erdoğan’ sloganları atan eylemciler, ‘Seri Hilde’ pankartı ile yürüyüşe geçti. Bildirilerin de dağıtıldığı yürüyüş, belediye önüne kadar sürdü. Yapılan mitingte Öcalan üzerindeki ağır tecride ve Kürdistan’da her gün Türk devletinin gerçekleştirdiği saldırılara karşı duyarlılık çağrısı yapıldı. 


ALMANYA

Mannheim‘da Cumartesi günü Kürdistanlılar ve demokratik kitle örgütleri bir yürüyüş düzenledi. Bini aşkın kişinin katıldığı yürüyüş, Altefeurwache’da mitinge dönüştü. Mitinge, NAV-DEM, DKTM, Berivan Ronahî Kadın Meclisi, Êdî Bese Platformu, Alman partileri Sol Parti, MLPD ve Yeşiller Partisi temsilcileri de katıldı. 


Mannheim


MLPD ve Yeşiller Partisi temsilcileri yaptıkları konuşmalarda 

Efrîn halkının yalnız olmadığı belirtti. Kürt halkının yanında olduklarını ifade eden Alman partileri temsilcileri, mücadelelerinin Kürt halkıyla bütünleşeceğini vurguladı. Almanca pankartların açıldığı mitingte, Efrîn işgaline dair bildiriler dağıtıldı.


Hannover 


Hannover kentinde Şehit Ronahî Kadın Meclisi tarafından Efrîn ile dayanışma standı açıldı. Bundan böyle her Cumartesi açılacak stantta bildiri dağıtıldı. Efrîn’de yaşananlara ilişkin bilgilendirmenin yapıldığı eylemde, Türk turizmi ve mallarını boykot çağrısı yinelendi. Eylemde konuşan NAV-DEM üyesi Altun Bischoff, standın halkı bilgilendirmek için önemli olduğunu belirterek, ”Efrîn’de kadınlar, çocuklar, yaşlılar ve yaralılar soykırıma uğruyor ama buradaki vatandaşlar rahat ve sakince hayatlarını sürdürüyor. Tabii ki vatandaş, Alman devletinin ikiyüzlülüğünü bilmiyor. Alman devleti Erdoğan gibi diktatör ile işbirliğini güçlendirdi ve DAİŞ yeniden canlandırıldı” dedi.


Giessen 


Almanya’nın Giessen kentinde Öcalan’a Özgürlük Yürüyüşü düzenlendi. Kirchplatz’ta bir araya gelen Kürdistanlılar ve dostları, Öcalan’ın özgürlüğü için yürüdü. Efrîn işgalinin de protesto edildiği yürüyüş, Berlinerplatz’ta son buldu.


Dresden


Saksonya Eyaleti’nin başkenti Dresden‘de bir araya gelen Kürdistanlılar, Türkiye’nin Efrîn işgalini protesto etti. Eylemde yapılan konuşmalarda, Efrîn işgalinin bir an önce son bulması ve Efrîn halkının evlerine dönmesi için sonuna kadar direnişin sürdürüleceği mesajı verildi.

Efrîn’in Türk devleti ve çetelerince işgal edilmesi Freiburg kentinde de yapılan bir eylemle protesto edildi. 

Freiburg Demokratik Kürt Toplum Merkezi (DKTM) ve Nuda Kadın Meclisi tarafından düzenlenen eylemde Efrîn’e yönelik saldırılar protesto edildi. Şehrin Alte Synagoge meydanında toplanan çok sayıda Kürdistanlı ve Kürt dostu, YPG/YPJ bayrakları ve işgali kınayan pankartlar taşıdı.

Eylemciler, Türk devleti ve çetelerinin Efrîn’de yaptığı vahşeti anlatan yüzlerce bildiri dağıtarak eylemlerini sonlandırdı.


Bremerhaven


Almanya’nın Bremerhaven kentinde Efrîn ile dayanışma mitingi yapıldı. Mitingte konuşan Bremerhaven DKTM Eşbaşkanı Nizam Sincar, Efrîn özgürlüğüne kavuşuncaya kadar her gün eylemde olacaklarını belirtti. Sincar, Kürt Halk Önderi Öcalan’a dönük tecride ilişkin ise ”Öcalan’ın özgürlüğü Kürt halkının özgürlüğüdür” dedi. Sincar, Türk turizmi ve Türk mallarına ilişkin boykota da herkesi aktif katılması gerektiğini söyledi. 


HOLLANDA

Hollanda’nın Arnhem kentinde Efrîn işgalini protesto etmek amacıyla merkezi bir yürüyüş yapıldı. Arnhem şehir merkezinde bir araya gelen Kürtler ve dostları yürüyüş boyunca sürekli ‘Terörist Türkiye’, ‘Katil Erdoğan’, ‘Diktatör Erdoğan’, ‘Faşist Türkiye Kürdistan’dan defol’ ve ‘Avrupa finanse ediyor, Türkiye bombalıyor’ sloganlarını attı. Yürüyüş Efrîn’i Sahiplenme Platformu adına okunan bildirinin ardından sona erdi.


AVUSTURYA

Avusturya’nın başkenti Viyana’da Türk devletinin Efrîn işgali ve Öcalan’a yönelik ağır tecrit protesto edildi. Viyana Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nin organize ettiği yürüyüşe yüzlerce Kürdistanlı ve dostları katıldı. Sol sosyalist ve anarşist grupların da destek verdiği yürüyüş Rusya Konsolosluğu önünde bir basın açıklaması ile devam etti. Eylemde sık sık, ‘Her yer Efrîn, her yer direniş’, ‘Öcalan’a özgürlük’ ve ‘Katil Erdoğan’ sloganları atıldı.


İTALYA 

Floransa’da çoğunluğu İtalyanlardan oluşan yüzlerce kişi Efrîn’e destek amacıyla bir yürüyüş gerçekleştirdi. 

Yürüyüş sırasından Efrîn’e destek bildirileri okundu. İtalya’nın en büyük silah fabrikasının (Leonardo) merkez bürosu önünde devam eden yürüyüşte, Efrîn saldırılarında katledilen sivillerin fotoğrafları taşındı. Eylem, ‘Bijî berxwedana Efrînê’, ‘Katil Erdoğan’ ve ‘Bijî Serok Apo’ sloganlarıyla son buldu.  


HABER MERKEZİ
Alman ve Kürt gençlerinden ortak eylem Alman ve Kürt gençleri, Almanya’nın başkenti Berlin’de Kürt Halk Önderi Öcalan’ın özgürlüğü ve Efrîn için ortak bir yürüyüş düzenlendi. Wedding semtinde yaklaşık 5 kilometrelik yürüyüşte sürekli Efrîn’le dayanışma mesajları verildi ve PKK ve Öcalan lehine sloganlar atıldı.
Andrea’nın eylemi sürüyor


İtalya’nın Ivrea kenti, 33 gündür Kürt dostu Andrea’nın Efrîn için yaptığı eyleme ev sahipliği yapıyor. Tek başına Êfrîn ile dayanışma eylemi yapan Andrea’yı İtalya’nın Torino kentinden gelen bir grup eylemci ziyaret etti ve ona destek verdi. 300

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA