Frankfurt’ta Soykırım Konferansı

Hans Böckler Vakfı ve Kürt Akademisyenler Birliği KURD-AKAD’ın ortaklığıyla Frankfurt’ta ‘Ortadoğu’da Soykırımlar ve Uzlaşmanın Perspektifleri” başlıklı konferans düzenlendi.

16 Nisan 2018 Pazartesi | Toplum-Yaşam

NİHAL BAYRAM / FRANKFURT


Almanya’nın Frankfurt kentinde “Ortadoğu’da Soykırımlar ve Uzlaşmanın Perspektifleri” başlıklı konferans düzenlendi. Dünya tarihinde soykırım ve katliamların anlatıldığı konferansta Kürt toplumunun yaşadığı sorunlar ele alındı. Çözüm ve var olma mücadelesini sürdürebilmek için mücadele yöntemleri tartışıldı. 

Hans Böckler Vakfı ve Kürt Akademisyenler Birliği Kurd Akad’ın ortak düzenlediği Konferansa, Sebastian Cobler Vakfı, Civaka Azad ve Frankfurt-Kobane Kent Kardeşliği de destek verdi. Saalbau Bockenheim Salonu’ndaki konferansa Frankfurt ve çevre kentlerinden çok sayıda Alman, Ermeni, Kürt ve Türk dinleyici katıldı. Almanca ve Türkçe sunumların yapıldığı konferans 3 ayrı oturumdan oluştu. 

“Geçmişten günümüze Ortadoğu’da soykırımlar” başlıklı ilk oturumu Siyasal Bilimci İsmail Küpeli modere etti. Tarihçi Mehmet Bayrak, Piskolog Prof. Dr. Jan İlhan Kızılhan ve Ruhr-Ünivesitesi Doçenti Prof. Dr. Mihran Dabag katıldı.


Katliam Rojava’da güncellendi

Tarihçi, araştırmacı-yazar Mehmet Bayrak, Osmanlı’dan günümüze halklara uygulanan etnik katliam ve soykırımları anlattığı konuşmasında yerli halkların göçertilmesi, zorla din değiştirme politikalarına değindi. Başta Ermeni ve Alevi Kürt Halkları olmak üzere, Süryani-Keldani ve Êzîdî soykırımların da yaşandığını vurguladı. Dersim 38’e özel olarak değinen Bayrak, 1925 yılında Dersim’de uygulanan Şark-Islahat Planının bugün Rojava’da güncellendiğini kaydetti. Êzîdîlerin ne ölüsü ne dirisi rahat bırakıldı!

Prof. Dr. Jan İlhan Kızılhan ise Êzîdî Soykırımı konusuna odaklandı. İlk olarak tarihin çeşitli dönemlerinde Amerika ve Almanya’da soykırım yapıldığını hatırlatan Kızılhan, milyonlarca insanın vahşice katledildiği ve yurtlarından edildiğini hatırlattı. 

Ardından Êzîdî soykırımını anlatan Prof. Dr. Kızılhan, kendisinin de bizzat orada çalışmalarda bulunduğu dönemlerde Êzîdîlere uygulanan vahşeti 3 çocuklu genç bir annenin yaşadıkları vahşeti üzerinden ayrıntılı bir şekilde anlattı.

Konuyla alakalı birkaç örneğin ardından Prof. Dr. Kızılhan,  Osmanlı döneminden Adnan Menderes dönemine kadar Êzîdî köylere toplam 1.500 cami yaptırıldığına dikkat çekerek Êzîdî geleneklere göre toprağa verilen Êzîdîlerin tekrar  mezarlarından çıkarılıp, İslam geleneklerine göre gömüldüklerini, o yılarda Êzîdîlerin ne dirisi ne de ölüsünün rahat bırakıldığını söyledi.


Siyaset yapma yeteneği gelişmeli

Konferansa Skype üzeri bağlanan Prof. Dr. Mihran Dabag, günümüzdeki Kürt Sorununu anlamak için yaşanan soykırımları anlamak gerektiğini vurguladı. Soykırımın sadece bir katliamlar serisi olarak adlandırılamayacağını kaydeden Dabag, tümden bir siyaset ve sistematik olarak da halkları yok etme anlamını taşıdığına işaret etti. Günümüzde halen soykırımların sürdüğüne değinen Dabag, Kürt halkı başta olmak üzere dünya üzerinde bu tehlike ile karşı karşıya olan halkların siyaset yapma yeteneklerini geliştirmesi gerektiğini kaydetti. 

Moderatörlüğünü Dr. Dersim Dağdeviren’in yaptığı „Günümüzden geleceğe Ortadoğu için demokratik modeller“ başlıklı ikinci oturumda ise tarihçi Michael Knapp ve eski Cizre Belediye Başkanı Leyla İmret sunum yaptı. 

Tarihçi Michael Knapp, Ortadoğu için demokratik bir seçenek olan Rojava modelini ele alarak, dünya üzerinde iki ayrı model olduğunu alattı. Birincisinin Ulus Devlet modeli; organize şiddet, tekçilikle var olduğunu, ikincisinin ise Demokratik Konfederalizm; otonomi, eşitlikçi, özgür kimlikçi, kendini yönetme olduğunu anlattı. Knapp Rojava modelinin güncel olarak bunu hayata geçirdiğini ayrıntılarıyla anlattı. 

Eski Cizîr Belediye Başkanı Leyla İmret de yerel yönetim tecrübelerini paylaşarak devlet aklının Kürdistan’da uyguladığı katliam politikalarına değindi. İmret Türk devletinin alternatif demokratik politika üretenleri hedefine alarak yok etmeyi amaçladığını ifade ederek özellikle de Kayyumlar aracılığıyla elde edilen tüm Kürt kazanımlarının yok edilmeye çalışıldığını belirtti. 

Cihan Ünlübayır’ın yönettiği Konferansın son oturumunda ise tüm panelistler dinleyicilerin sorularını yanıtladı.


583

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA