Binlerce KİRACI sokağa çıktı

Almanya’nın başkenti Berlin’de son yılların en büyük kira karşıtı eylemi yapıldı. 250’den fazla örgüt ve inisiyatifin çağrıcı olduğu, 4 bin kişinin beklendiği eyleme yaklaşık 15 bin kiracı katıldı.

16 Nisan 2018 Pazartesi | Toplum-Yaşam

FEHMİ KATAR / BERLİN


Almanya’nın başkenti Berlin’de son yılların en büyük kira karşıtı eylemi yapıldı. 250’den fazla örgüt ve inisiyatifin çağrıcı olduğu, 4 bin kişinin beklendiği eyleme yaklaşık 15 bin kiracı katıldı. 

Son yıllarda kiraların iki katına çıktığı, Dünya’da kiraların en çok arttığı başkent olan Berlin’de binlerce insan kiraları karşı yürüdü. ‘Zorla çıkartmalara ve kira deliliğine karşı birlikte direniş’ pankartı arkasında yürüyen 15 bin eylemci Cumartesi günü saat 14.00’da Postdamer Meydanı‘ndan başlayarak, Schöneberg semtine oradan da Kreuzberg’e kadar yürüdü. ‘Kendi içindeki yatırımcıyı öldür’, ‘Kim ki emlakla uğraşıyorsa, o insanla uğraşıyordur’, ‘Kira limon değildir’ yazılı pankartların göze çaptığı eylemde Türkçe, Kürtçe, Almanca, İngilizce konuşmalar yapıldı. 


‘İnsanca konut her insanın hakkıdır’

Son 10 gün içerisinde film gösterimleri, temsili sokak işgalleri ve söyleşilerle hazırlık yapılan eylemde, parti bayraklarının taşınmasına izin verilmedi. Konut ve Kira politikasında radikal bir değişiklik isteyen eylemcilerin hem pankartlarında hem de konuşmalarında öne çıkan iki söylem, ‘Konutların ticaret modeli değildir, evler kazanç sağlamak için inşa edilemez’ ve ‘İnsanca bir konut, her insanın hakkıdır’ oldu. 


‘Artı orta sınıflarda etkileniyor’

2016 ve 2017’de aynı inisiyatiflerin aynı amaçla düzenlediği eylemlere ancak birkaç bin kişi katılmıştı. Eylemleri düzenleyenlerin bile beklediğinin birkaç katı fazla kişinin eyleme katılmasını, organizatörler artan kiraların giderek daha çok geniş bir kesimi etkilemesine bağladı. Eylemin organizatörlerinden, Wedding’ten Elini Çek İnisiyatifi Üyesi 35 yaşındaki Makine Mühendisi Jörg Meyer “Daha önce artan kiralardan sadece düşük gelirliler etkilenirken şimdi orta sınıflar da etkileniyor, yerlerinden edileceklerine dair korkuları var bunun için de bu konuya ilgi gösteriyorlar” dedi. 


Berlin dünyanın en çok kira artan şehri

Emlakçı ve ev danışmanlık firması Knight Frank’ın ‘Global ev yerleşim indeksi/dizini’ araştırmasına göre Berlin dünyada kiraların en çok artığı şehir. Buna göre Berlin’de konut fiyatları geçen seneye göre yüzde 20 artı. Aynı araştırmada 150 şehir arasında ilk ona giren kira artışı olan Alman şehirleri şöyle; Hamburg (yüzde 14,1), Münih (yüzde 13,8), 7. ve 8. sırada yer alırken, Frankfurt am Main (yüzde 13,4) 10. sırada yer aldı. Araştırmaya göre kira artışları aynı geçen senelerdeki artış oranı ile devam ediyor. 

Berlin Koalisyon Hükümeti ortağı partiler Kira artışlarından iktidar ortakları CDU’yu sorumlu tutup, kiralar artışlarını durdurmalarını talep ederken, CDU  ise kiraların artışlarından yeni konut yapmadığı gerekçesiyle Berlin Eyalet Koalisyonu’nun üyesi olan sol hükümet üyeleri olan SPD, Die Linke, Grüne’yi sorumlu tuttu. 


121

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA