Maketler de poliste rehin

Alman polisinin Mîr ve Mezopotaya Yayınevi’ne yaptığı baskında Amele Can’ın onlarca yıldan beri hazırladığı Mezopotamya’daki tarihi eserlerin maketlerine de el konuldu. Sanatçı Amele Can, hakkında açılan polis soruştarmasına da gitmedi. Can “Mücadelemiz sürecek” dedi.

14 Nisan 2018 Cumartesi | Dünya

RAMAZAN MARANKOZ / HABER MERKEZİ


Alman polisinin Mîr ve Mezopotamya Yayınevi baskınında, Avrupa’daki birçok festivalde sergilenen, Mezopotamya’daki tarihi eserlerin maketlerine de el konuldu. Sanatçı Amele Can baskına tepki gösterince hakkında bir de soruşturma açıldı. İfade vermeye gitmeyen sanatçı gazetemize yaptığı açıklamada “Mücadelemiz devam edecek” dedi. 

Almanya’nın Neuss kentinde bulunan Mezopotamya Yayınevi ve Mîr Multimedya şirketlerine 8 Mart’ta sabah saat 05.00’e doğru baskın yapılmış ve binlerce kitap, CD ve eşyaya el konulmuştu. Baskında el konulanlar arasında Kürt tiyatro sanatçısı Amele Can’ın yaklaşık 40 yıllık emeği Mezopotamya’daki tarihi eserlerin maketlerine de el konuldu. Sanatçı Amele, “Çocuklar için alfabe kitapları, elbiseler hatta mendiller ve dekor tilkilere bile el konuldu, tüm emeğimiz barbarca talan edildi” diye belirtti. 


İfade vermeye gitmedi

Mîr ve Mezopotamya’ya yönelik baskını protesto için Mezopotamya Demokratik Kültür-Sanat Hareketi’nin (TEV-ÇAND) yaptığı basın açıklamasına katıldığı gerekçesi ile hakkında soruşturma açılan Amele Can, 11 Nisan’da Duisburg Emniyeti tarafından ifadeye çağrıldı. Baskın ve hakkında açılan soruşturmaya tepki gösteren Amele, ifade vermeyi de reddediyor. Soruşturma Türk polisten

“TIR’larla götürdükleri malzemelerimiz için düzenlediğimiz basın açıklamasına katıldığım için hakkımda soruşturma açıldı. Bize ‘neden protesto ediyorsunuz’ diyorlar” diyen Amele, kendisini sorguya çağıran polisin de Türk olduğuna dikkat çekti. Amele Can, “Avukatım ifadeye gitmemem yönünde beni bilgilendirdi. Ben gitmedim, avukatım ilgilenecek. Gitmiş olsam bile o polisi reddederdim. Başka biriyle görüşme talebinde bulunurdum” diye belirtti. 


Bakanlığın iddiası gerçek dışı

İçişleri Bakanlığı’nın Mezopotamya Yayınevi ve Mîr Multimedya’yı ‘toplumlar arası barış düşüncesine karşı konumlanmakla’ suçladığına dikkat çekerek, “Bu iddia gerçekdışıdır” dedi ve ekledi: “Biz sanatçılar da düşmanlığı pekiştiriyormuşuz. İddiaların aksine resimlerimizde, tiyatromuzda, müziğimizde tüm çalışmalarımızda ‘halkların kardeşliği’ni pekiştirmek için yıllardır bir uğraş içindeyiz.”


Yaklaşık 40 yıllık emek

Türkiye’de darbe sonrası yaşam koşulları kalmayan sanatçıların Avrupa’da bir araya gelerek sanatsal çalışmalarını burada sürdürdüğünü hatırlatan sanatçı Amele, polis baskınında 30 yılı aşkın süredir toplanan tüm değerlere el konulduğunu kaydetti. Sanatçı Amele Can şöyle konuştu: “Nice şehit arkadaşımız, Şehîd Sefkan, Mizgîn, Serhat, Çiya, Hogir’in uzun yıllardan bu yana kendi el yazmaları, kendi seslerinden oluşan çalışmalarının yanı sıra klasik stranlarımız, masallarımızı toplayarak Avrupa’da bir araya getirmek için çaba sarf ettik. İnsanlarımız ülkeden gelirken beraberlerinde getirdikleri kaset, maket, elbise vb. ‘Bu sanatımızı, kültürümüzü siz koruyabilirsiniz’ diyerek, bize teslim etmişlerdi. Bu topladığımız eşyaları Newroz veya farklı etkinliklerde sergileyerek halkımıza sunduk. 


Barbarca talan edildi

Vefat eden birçok sanatçı arkadaşımızın, Aram Tigran’dan Kerapêtê Xaço’ya, hatta hiçbir yerde olmayan stranları toplayabildik. Arakadaşlarımız Rusya’ya gittiğinde birçok eseri topladı. Avrupa’da da eserleri topladık tabi. 36-37 yıldır topladığımız tüm emeğimiz, çalışmamız yerle bir edildi. Barbarca talan edildi. 5-6 TIR’la götürüldü. Kostümlerimiz, dekorlarımız bile alındı. Bazı şeylerin ‘propaganda’ denilerek götürülmesini anlayabiliriz belki ama çocuklara ait alfabe kitabının götürülmesine ne diyeceğiz. Kendi elbiselerimiz de dahil, mendillerimizi bile götürdüler. Dekor olarak kullandığımız tilkileri bile götürdüler.” 


Mücadele çok yönlü sürecek

Bu baskın ve baskılara karşı TEV-ÇAND sanatçıları olarak her yerde eylemler yaptıklarını ifade eden Amele Can, “Bu yapılanı kabul etmiyoruz. Bir grup avukatla birlikte hukuk mücadelemizi sürdürüyoruz. Sanatçı arkadaşlarımız da katıldıkları tüm etkinliklerde de bu baskıya dikkat çekiyor, çekecek. Mücadelemiz çok yönlü sürecek” diye belirtti. 


Kurumlarımıza sahip çıkalım

Tiyatro Sanatçısı Amele Can, Alman hükümetinin Kürt kurumlarına yönelik baskılarına ilişkin ise Kürdistanlılara şu çağrıda bulundu: “Kültürel çalışmaların, eğitimlerin yapıldığı derneklerimizin basılmasına karşı halkımızın duyarlı olması gerekiyor. Türkiye’de yapılan saldırıların paralelinde yapılıyor bu saldırılar. Baskılara karşı halkımızı kurumlarına sahip çıkmaya çağırıyoruz.”649

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA