Kadın savaşçılar Cannes’da

71’nci Cannes savaşçı Kürt kadınlarını konuk ediyor!

14 Nisan 2018 Cumartesi | Kültür-Sanat

ALİ GÜLER / PARİS


71’nci Cannes savaşçı Kürt kadınlarını konuk ediyor!

Bu yıl 71’ncisi yapılacak Uluslararası Cannes Film Festivali’nin programı belli oldu. Festivalde, “Altın Palmiye” için yarışacak 18 film arasında DAİŞ’e karşı savaşan Kürt kadınlarını anlatan bir film de var.

Dünya sinemasının önde gelen film festivalleri arasında olan Uluslararası Cannes Film Festivali, bu yıl 71’nci kez kapılarını açıyor. 8-19 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek olan bu yılki festivalin merakla beklenen programı Perşembe günü başkent Paris’te başkan Thierry Frémaux, tarafından açıklandı.

Bu yılki festivalde toplam 18 film, büyük ödül “Altın Palmiye” için yarışacak. İranlı yönetmen Asghar Farhadi’nin Everybody Knows isimli filmiyle açılacak festivalin, “Ana Yarışma”, “Yarışma Dışı”, “Belirli Bir Bakış (Un Certain Regard)”, “Özel Gösterimler”, “Yönetmenlerin 15 Günü” başta olmak üzere bütün bölümlerde onlarca film gösterilecek.

Yarışmada, Fransız yapımı Eva Husson’un yönetmenliğini üstlendiği DAİŞ’e karşı savaşan Kürt kadınlarını anlatan Güneş’in Kızları (Girls of the Sun) filmi de yer alıyor. Film, Kürt kadınlarının mücadelesi ve direnişini beyaz perdeye aktarıyor.

Güneş’in Kızları ismiyle Kürt kadınların mücadelesini anlatan film, 2017 yılının son baharında çekildi. Film, DAİŞ’in Kürdistan’ın Gordyen isimli bir kenti işgali ve buna karşı bir grup kadın savaşçının direnişini anlatıyor.360

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA