Kemal Garzan şehit düştü

HPG, Erzurum Eyalet Sorumlusu Kemal Garzan’ın Pülümür kırsalında çıkan çatışmada şehit düştüğünü duyurdu.

12 Nisan 2018 Perşembe | Haber

HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM) Erzurum Eyalet Sorumlusu Kemal Garzan (Medeni Sayılgan) ve beraberindeki 6 gerillanın, 4 Nisan günü Dersim’in Pülümür ilçesi şehit düştüğünü bildirdi. 

BİM, Kemal Garzan (Medeni Sayılgan / Muş) hakkında şu bilgileri paylaştı: Muş’un Vartinis (Altınova) köyünde emekçi bir ailenin çocuğu olarak 1977’de dünyaya gelen Kemal arkadaşımız, bulunduğu her yerde kendi emeğiyle ayakta kalan ve emeğe büyük değer veren biri oldu.


Düşman gerçeğini iyi tanıdı

TC faşizminin Kürdistan’da yürüttüğü soykırım ve işgal savaşının en yoğun olduğu dönemlerden biri olan 90’lı yıllarda Kemal arkadaşın köyü de Türk devleti tarafından yakılıp onlarca sivil katledildi. Her gün düşman saldırıları ve baskılarına maruz kalan bir ortamda büyüyen Kemal arkadaşımız, düşman gerçeğini çok iyi tanıdı. Düşmana karşı sessiz kalmama temelinde 1992’den itibaren Kürt Özgürlük Mücadelesi içerisinde yer aldı. Yaklaşık bir yıl aktif milis olarak çalıştıktan sonra 1993’te Garzan Eyaleti’nde gerilla saflarına katılmıştır.


Öcalan’ın eğitiminden geçti

İlk gerillacılık pratiğini geçirdiği Garzan’da düşmanın en vahşi saldırılarına karşı büyük bir direnişe karşılık veren bir savaşın içinde oldu. Yoğun geçen savaş sürecinin ardından 1997’de Önder Apo’nun yanına giderek bire bir eğitim aldı. Önder Apo’yu tanıdı ve mücadeleye olan bağlılığı daha da arttı. ‘98 yılında tekrar Garzan Eyaleti’ne döndü.


1 Haziran Hamlesi için Garzan’a

Uluslararası komplo sürecinin ardından bir süre daha Garzan Eyaleti’nde kaldıktan sonra Medya Savunma Alanları’na geçti. Buradaki eğitim ve yoğunlaşmaların ardından 1 Haziran 2004 Hamlesi’ne katılmak üzere 2003’te tekrar Garzan Eyaleti’ne gitti. Uzun bir aradan sonra aktif gerilla mücadelesini başlatan bir pratiğin sahibi olup hamleye öncülük etti. Düşmanın ‘artık gerilla savaşamaz’ propagandalarına karşı Garzan Eyaleti’ndeki zor pratikle düşmanı boşa çıkardı. Kürt halkının savunmasız olmadığını ve gerillanın da her koşulda halkını savunabileceğini dost-düşman herkese gösteren bir pratiğin sahibi oldu.Garzan’dan sonra Amanoslar’da

2008’de Amanos alanına geçen Kemal arkadaşımız yaklaşık 3 yıl boyunca burada geliştirdiği gerillacılık ile düşmana ağır darbeler vurdu. Adeta düşmanı şaşkına çeviren bir gerillacılık ile Kürdistan gerillasının her koşulda ve alanda savaşabileceğinin en somut pratiklerinden birini sergiledi.


Xakurkê Eyaleti’nin komutanı

2011-2012 yıllarında da Devrimci Halk Savaşı Hamlesi’ne Xakurkê Eyaleti’nin komutanı olarak katılmış ve bu alanda, Komutan Reşit Serdar ile birlikte düşmana ağır darbeler vurulan savaşın koordinesinde yer aldı.


Orta Saha Komutası’na geçti

Bir süre Zagroslarda görev yaptıktan sonra, 2016’da Kuzey alanlarına doğru yol alan Kemal arkadaşımız, Orta Saha Komutası’nda yer aldı.

Kemal arkadaşımız, 29 yıllık gerillacılık pratiğine büyük bir özveri ile katıldı. Önderliğin iyi bir yoldaşı ve mücadeleye bağlı bir militan oldu. Her zaman savaş pratiğinin içinde kalarak gerillacılıkta yetkin bir komutandı. Kendisine verilen her görevi layıkıyla yerine getirmenin çabası içerisinde olup bir çok kademede sorumluluk yürüttü. 


HPG Komuta Konseyi’ndeydi

En son HPG Komuta Konseyinde yer alarak, gerillacılık deneyimini bir üst aşamada pratikleştirdi. Gerilla savaş tarihine adını yazdıran komutanlardan biri olan Kemal arkadaşımız, Kürt Özgürlük Mücadelesinin yarınlara taşınmasına imza atan kahraman şehitlerimizden biri olarak, gerillanın yüreğinde yer edinen ve ömrünü Kürt halkının özgürlüğüne adayan yoldaşlarımızdan biri olarak her zaman hatırlanacaktır.’’


ANF/BEHDİNAN
Bradost şehitleri açıklandıHPG Basın İrtibat Merkezi, Güney Kürdistan’ın Bradost bölgesinde Türk ordusuyla yaşanan çatışmada şehit düşen üç gerillanın kimliklerini açıkladı.

Açıklama şöyle: 17 Mart tarihli açıklamamızda Güney Kürdistan sınırları içerisinde bulunan Bradost alanında işgalci TC ordusunun başlattığı operasyonda eylem ve yaşanan çatışmaları kamuoyu ile paylaşmıştık. Bu çatışmalarda 2 arkadaşımızın da şehadete ulaştığını belirtmiştik. Şehadete ulaşan arkadaşlarımızın sicil bilgileri şu şekildedir: Berfin Çekdar (Şehriban Temel / Şırnak) ve Fedakar Van (Yunus Yaman / Van)

Türk savaş uçaklarının 22 Mart’taki bombardımanları sonucunda da Demhat Zindan (Demhat Ahmet Rekani / Şeladize) şehit düştü.

BİM’in üç gerillayla ilgili yazdıkları şöyle:

FEDEKAR VAN: Serhat bölgesinin kendini koruyan ve saf Kürtlük özellikleriyle yaşayan Van’da dünyaya geldi. Erken yaşlardan itibaren özgürlük mücadelesinin yanında yer aldı. Yaşadığı ortam itibariyle düşman gerçekliğini tanıyarak büyüyen Fedakar arkadaşımız 2009’da gerilla saflarına katıldı. Gerilla alanlarında da bir çok çalışmada yer aldı, kendisine verilen her göreve de büyük bir emekle katıldı Savaşın en çetin yaşandığı alanlarda kalan Fedakar arkadaşımız 2015’ten itibaren de artan savaş sürecine en aktif katılan arkadaşlarımızdan biri olmuştur.

DEMHAT ZINDAN: Demhat Zindan arkadaşımız, Güney Kürdistan’ın Şeladıze kasabasında dünyaya geldi. Yüzyılı aşkındır savaşın yaşandığı bir coğrafyada büyüyen Demhat arkadaşımız, Kürt halkına yönelik gelişen saldırılara karşı nerede olursa olsun sessiz kalınmaması gerektiğinin bilinciyle Kürt Özgürlük Hareketi içerisinde yer almaya başladı. Önce gençlik çalışmalarına yer aldıktan sonra daha etkili bir mücadele için gerilla saflarına katıldı. Kısa sürede güçlü bir savaşçı olmayı başardı. 2015’te Çarçela alanında aylarca süren savaşta en ön cephede savaşarak düşmana ağır kayıplar verdirdi. Fedai duruşuyla Kürdistan dağlarında iz bırakan arkadaşlarımızdan biri oldu.

BERFİN ÇEKDAR: Berfin Çekdar arkadaşımız, Botan’da yurtsever özelliklerin korunduğu Beytüşebap’ta dünyaya geldi. Aile çevresinde bir çok kişinin özgürlük mücadelesine katıldığı bir ortamda büyüyen Berfin arkadaşımız, erken yaşlarda gerilla saflarına katılarak, kendinden öncekiler gibi Kürt halkının özgürlüğü için mücadele etmeyi tercih etti. Genç yaşına rağmen büyük sorumluluklar temelinde yürüdüğü gerillada her zaman güçlü bir savaşçı olmayı başardı. Önder Apo’nun Kadın Özgürlük ideolojisi ile de kendini yetkinleştiren Berfin arkadaşımız, özlü ve mütevazi kişiliğiyle onu tanıyan tüm yoldaşlarının gönlünde yer etti.


2367

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA