Provokatöre tebrik!

AKP hükümeti tarafından Almanya’da Kürtlere karşı devreye konulan çetelere en üst düzeyde destek veriliyor. Stuttgart’taki çadır eylemine saldıran Yusuf Ünsal, Türk Cumhurbaşkanı ve Başbakan tarafından tebrik edilerek yeni saldırılar için teşvik edildi. Stuttgart polisi ise saldırgan hakkında suç duyurusunda bulundu.

11 Nisan 2018 Çarşamba | Haber

ÖZCAN BOZOĞLU / STUTTGART


Almanya’nın Stuttgart kentindeki Efrînle dayanışma çadırına saldıran Türk faşist Yusuf Ünsal’ı arayan Türk Cumhurbaşkanı Recep T. Erdoğan ve Binali Yıldırım ırkçı söylemlerle saldırgana desteklerini belirtip, saldırıların devamını istedi. Çadır eylemine her zamankinden daha fazla sahip çıkacaklarını ve eylemi büyüteceklerini belirten Stuttgart Efrîn ile Dayanışma Platformu bileşenleri, “Saldırının arkasında Türk devleti var. Bizi korkutamazlar, sahiplenme büyüyecek” mesajı verdi. 

Almanya’nın Stuttgart kentinde Türk devleti tarafından Efrîn’e yönelik başlatılan işgal ve katliam girişimlerine karşı duyarlılık oluşturmak için açılan çadır nöbet eylemi yaklaşık 3 aydır devam ediyor. Her gün kentteki farklı demokratik kurumun nöbet tuttuğu çadır eylemine Alman kamuoyu da destek veriyor. Çadır eylemi Türk milliyetçilerini ve devletini rahatsız etmiş olacak ki, çadırda asılı bulunan Kurdistani flamalar ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın posterine tahammül edemeyen Türk ırkçı Yusuf Ünsal (39) Cumartesi günü çadıra saldırdı. Alman polisinin müdahale ettiği, yere yatırarak etrafında çember oluşturduğu Ünsal’ın ‘Reis’i seviyoruz’ sözleri dikkat çekerken, saldırının organize olduğunu da akıllara getirdi. Alman hükümetinin saldırganlara ilişkin tavır alması bekleniyor.


Polis suç duyurusunda bulundu

Erdoğan ve AKP medyasının iddiaları Stuttgart polisince yalanlandı ve izinli bir gösteriye saldırı, hakaret ve güvenlik güçlerine mukavemetten Ünsal hakkında suç duyurusunda bulunulduğu ifade edildi.  Stuttgart polis yetkilileri konu ile ilgili yaptıkları açıklamada, saldırgana şiddet uygulandığını reddetti ve şahıs hakkında,  saldırı girişimi, hakaret ve mukavemetten dolayı suç duyurusunda bulunulduğunu belirtti. 


Arkasında bir güç olduğu belliydi!

Çadır eyleminde yer alan Stuttgart Yeni Demokratik Gençlik (YDG) Temsilcisi Munzur Şahin, saldırı günü de çadırda olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Her gün provokatörler burada laf atıyorlar. Cumartesi günü çadıra direkt bir saldırı oldu. Arkasında bir güç olduğu kesindi. Çünkü bu şahıs polise karşı da tepki gösteriyordu. Diğer provokatörler bu şekil yapmıyordu. Çadırda o esnada müzik yapılıyordu. Cebinden telefonunu çıkararak, bizleri çekecekti. Müdahale edip uzaklaştırmaya çalıştık. Bize saldırınca polisin müdahalesi oldu. ‘Reis’i seviyoruz’ mesajı

Müdahale sırasında orada bulunan 20 civarında Türk saldırgana destek veriyordu. Yere yatırıldığı anda 25-26 yaşlarında bir kişi cep telefonuyla çekim yaparak kişiye yaklaştı ve ‘Abi bunu Türkiye’ye gönderecem bir şey diyor musun?’ dedi. Saldırgan ise, ‘Reis’i seviyoruz’ diyerek show yaptı.” 


Erdoğan’dan provokatöre tebrik!

Kısa süreli alıkonulma ardından serbest bırakılan saldırgan, AKP’nin Almanya kolu olan Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin (UETD) bölge başkanlarının da aralarında bulunduğu bir ortamda, Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan tebrik telefonu aldı. Erdoğan, Kürtlere karşı daha önce yapılan saldırılarda konsolosluk düzeyinde olan tebrikleri yetersiz bulmuş olacak ki, artık kendisi saldırganları motive etmek için arıyor. 


‘Saldırıları sürdürün’ mesajı

Erdoğan, “Her zaman böyle, her zaman beraber ve her zaman yan yana” diyerek Ünsal’ı kutlamakla yetinmeyip daha da ileriye giderek şu ırkçı ve provokatörce sözleri sarf ediyor: “Bir Türk kimlere bedel? Onu ortaya koymuşsunuz bu çok önemli.” Erdoğan ayrıca telefonda  “Her zaman böyle” diyerek Türk ırkçılarını Avrupa’nın her yerinde saldırıya teşvik ediyor. Erdoğan ile yapılan telefon görüşmesi AKP’ye yakın sosyal medya hesaplarından paylaşıldı.

Türk Başbakan Binali Yıldırım da telefonla görüştüğü saldırgandan ’Vatan, millet’ nutuklarıyla saldırıların devamını istedi. 

Erdoğan’ın Avrupa’daki borazanı Sabah gazetesi ise, saldırganın Erdoğan tarafından Saray’ına davet edildiğini ve Türk Konsolos Ahmet Akıntı tarafından kabul edildiğini yazdı. 


Kürt halkını yıldıramazlar

Çadır eylemini yürüten aktivistler ise faşist saldırıya tepki göstererek, çalışmalarına devam edeceklerini vurguladı. Stuttgart Efrîn ile Dayanışma Platformu içerisinde yer alan Stuttgart Demokratik Kürt Toplum Merkezi Eşbaşkanı Garip Nurhak gazetemize şöyle konuştu: “‘Meyve veren ağacı taşlarlar.’ Bu anlamda çadır eylemimiz Stuttgart ve çevresinde gelen etkili bir destek ile devam ediyor. Efrîn ile Dayanışma Platformu’nun üstlendiği bu eylem birilerini rahatsız ediyor. Bu nedenledir ki, çadıra yönelik saldırılar yapılmaktadır. Ama bunların arkasında Türk devletinin olduğu her halükarda görülüyor. Bilinçli bir şekilde yapılan bu saldırılar Kürt halkını yıldıramaz. Peşini bırakmayacağız

Hukuk komitesi kurduklarını ifade eden Nurhak şöyle devam etti: “Çalışmalarımız devam ediyor. Belgeler hem bizim elimizde var hem de polisin elinde bulunuyor. İleriki süreçte bu yapılanlar hakkında davacı olacağımızı söyleyebiliriz” diye belirtti. 


Halkımız duyarlı olmalı

Efrîn ile Dayanışma Platformu içerisinde yer alan bütün kurumların tüm destekleriyle çadır eylemini sürdürdüğünü vurgulayan Nurhak, “Her gün farklı kurumlar ve komiteler çadırı üstlenmektedirler. Bu sahiplenme zaman zaman miting ve yürüyüşlerle sonuçlanıyor. Bu saldırılar ülkede olduğu gibi burada da Kürtlere yönelik olan bir durumdur. Halkımız bunlara karşı daha duyarlı olmalı” çağrısında bulundu. 


Sahiplenme büyümeli

Stuttgart Yeni Demokratik Gençlik (YDG) Temsilcisi Munzur Şahin ise şu mesajı verdi: “Çadır, Alman kamuoyunu bilgilendirme açısından da çok önemli bir görev üstleniyor. İnsanlar doğru bilgilendiriliyor. Alman devletinin Türk devletiyle kirli ilişkileri teşhir edilmeli. Yaklaşık 90 gündür Efrîn’i sahiplenen devrimci ve demokratik kurum ve bireylerle beraber sokaklardayız. Halkımızı daha çok Efrîn’i sahiplenmeye, eylemliklerimize katılmaya davet ediyoruz.”


Her gün çadırda olacağız

Bir diğer çadır aktivisti Seval Gümüş ise her gün çadırda olmaya çalıştığını ifade ederek, “Kürdistan’da yapılan katliamlara dur diyoruz. Efrîn’e yönelik katliamlara sesiz kalmamak için açılan bu dayanışma çadırı, her gün faşist zihniyetliler tarafından provoke edilerek çalışılıyor. Çadırda asılı bulunan flama ve katliam resimlerine tahammül edemiyorlar. Mademki bunu hazmedemiyorlar dönüp ülkelerine sorsunlar.  Neden bu katliamları yapıyorlar? Biz artık her gün daha güçlü ve daha hareketli bir şekilde çadırda bulunacağız” diye konuştu. 


Bu saldırı ilk değil

Söz konusu saldırı Baden-Württemberg eyaletinde Türk faşistleri tarafından Kürtlere karşı gerçekleşen ilk saldırı değil. Geçen yıl Şubat ayında Ciwanên Azad ve Jinên Ciwan Azad tarafından “Öcalan’a özgürlük, Kürdistan’a statü” talebiyle, Mannheim’den Strasbourg’a yola çıkan Kürdistanlılara Bruchsal kentinde Türk çetebaşı İbrahim Şimşek (44) ve elemanları tarafından köpekli, bıçaklı ve biber gazlı saldırı yapılmıştı. Saldırgan Şimşek ve elemanlarına özsavunma ile yanıt verilmişti. İbrahim Şimşek’i kaldırıldığı Bruchsal Şehir Hastanesi’nde Karlsruhe Başkonsolosu Cem Örnekol, AKP’ye yakınlığıyla bilinen Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Baden Bölge Başkanı Levent Polat ve Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı da ziyaret etmişti.1967

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA