Bu ödül Efrîn’de direnenlere

Mamle Sanat Ödülünü alan Xelil Xemgin, “Ödülü özellikle Efrîn’de direnenler adına alıyorum. Şarkılarımın tümünü özgürlük için hayatını feda edenlerin anısına seslendirdim. Onlara sözüm var” dedi.

11 Nisan 2018 Çarşamba | Kültür-Sanat

Mamle Sanat Merkezi’nin 2009 yılından beri verdiği Sanat Ödülü’ne, bu yıl Efrînli sanatçı Xelil Xemgin layık görüldü.

Doğu Kürdistan’da 1945 yılında kurulan ve ancak bir yıl ayakta kalabilen Kürdistan Cumhuriyeti’nin başkenti Mahabad’da doğan sanatçı Muhammed Mamle anısına kurulan Mamle Sanat Merkezi, 2009 yılından beri bu ödülü her yıl bir Kürt sanatçısına veriyor.

Sanat Ödülü, bu yıl Almanya’nın Köln kentinde düzenlenen bir tören ile verildi. Törene çok sayıda sanatçı ve aydın katıldı.

Ödül töreninde konuşan Xelil Xemgin, Efrîn’e yönelik Türk ordusunun işgalini kınadığını belirterek, “Ödülü özellikle Efrîn’de direnenler adına alıyorum” dedi.


Yaşadıkça hizmet edeceğim

Ödül töreninde yaptığı konuşmada Xemgin, “Şarkılarımın tümünü özgürlük için hayatını feda edenlerin anısına seslendirdim. Bugün aldığım ödülü de onlara adıyorum. Ödüllerini ne zaman olursa olsun onlara ulaştıracağım. Onlara sözüm var. Yaşadıkça bu hizmeti sürdürmeye devam edeceğim.”

Mamle Sanat Merkezi’nin 2009 yılından bu yana verdiği sanat ödülü, geçtiğimiz yıllarda aralarında Nasır Rezazi ile Hozan Zozan’ın da olduğu sanatçılara verilmişti.


Muhammed Mamle Kimdir?

Mahabad kentinde 1925 yılında doğan Muhammed Mamle, 23 Ocak 1999 yılında yine aynı kentte yaşamını kaybetti. Mezarı, Mahabad kentindeki Budak Sultan Mezarlığı’ndadır.

Mahabad’da kurulan Kürdistan Cumhuriyeti döneminde üretilen birçok marş ve şarkıda imzası olan Mamle, siyasi çalışmaları nedeniyle defalarca tutuklandı ve yaşamının önemli bölümünü İran cezaevlerinde geçirdi.

Mamle’nin, sanat yaşamı boyunca ürettiği 327 eser biliniyor. Birçok eserinin ise yitip gittiğine dair bilgiler var.  


 KÖLN


1068

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA