Halk Mahkemesi yarın başlıyor

Türk devletinin savaş suçlarının yargılanacağı Halk Mahkemesi yarın Paris’te başlıyor. Mahkemeye öncülük eden kurumlar dün Paris Barosu’nda basın toplantısı düzenledi.

14 Mart 2018 Çarşamba | Dünya

SELMA AKKAYA / PARİS


Uluslararası Tribunal ya da diğer adıyla Daimi Halk Mahkemesi, 15-16 Mart tarihlerinde Paris’te İş Borsası binasında toplanacak. Türk Cumhuriyeti ve resmi yetkilileri tarafından Kürt halkı ve örgütlerine karşı işlenen hak ihlallerinin yargılanacağı mahkeme öncesi Paris Barosu’nda mahkemenin düzenlenmesinde öncülük rolü oynayan Uluslararası İnsan Hakları ve Demokrasi Derneği (MAF-DAD), Uluslararası Demokratik Hukukçular Derneği (IADL), Avrupa’da Demokrasi ve Dünya İnsan Hakları İçin Hukukçular Derneği (ELDH) ile Brüksel’de faaliyet yürüten Kürt Enstitüsü basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Daimi Halk Mahkemesi’nin Genel Sekreteri Gianni Tognoni, Paris Barosu eski Başkanı Christian Charriere-Bournazel, Paris Barosu Başkan Yardımcısı Basile Ader, Bertrand Russell Peace Vakfı’ndan Tony Simpson, Uluslararası Demokratik Avukatlar Derneği Genel Sekreteri Jan Fermon ve Fransız Milletvekili Paul Molac katıldı. Toplantının moderatörlüğünü ise gazeteci Heval Arslan yaptı.


Bournazel: İnsanlığa karşı suçlar yargılanmalı

Heval Arslan, mahkemenin amacını ve mahkemeye dair genel bilgileri sunarak basın toplantısını açtı. İlk sözü Paris Barosu eski Başkanı Christian Charriere-Bournazel aldı. Böylesi bir mahkemenin yapılmasını bir hukukçu olarak önemli bulduğunu ifade eden Bournazel, “Bu mahkeme ile yakından ilgiliyim. Kürt halkının dili, kültürü toplamda kimliği yasaklanmış, dört parçaya ayrılmış bir coğrafyada yaşıyor. Kürtler 30 yılı aşkın bir süreçtir her anlamda mağdur. İnsanlığa karşı işlenmiş suçlar mahkemelerin önüne taşınmalıdır” dedi.  

Uluslararası Demokratik Avukatlar Derneği Genel Sekreteri Jan Fermon, “Kurumum bu mahkeme konusunda inisiyatif alan dört kurum arasında yer alıyor” diyerek mahkemeyi örgütleyen hukuk kurumları hakkında bilgi vererek sözlerine başladı. “2015-2017 tarihleri arasında çok büyük kriminal suçlar işlendi Türkiye’nin doğusunda. Türk otoriteleri söz konusu yıllar arasında yaptıklarıyla Kürt halkının daha önce angaje olduğu barış sürecine dair umudunu elinden aldı” diyen Fermon, söz konusu süreçte yaşananları barış sürecine dönük sabotaj olarak değerlendirdi. Yaşananları savaş suçu olmasına karşın Kürtlere karşı işlenen suçların asla ulusal mahkemeler ya da uluslararası mahkemeler önünde savaş suçu olarak tanımlanmadığını ifade eden Fermon, söz konusu mahkemenin bu anlamda büyük bir misyonunun olduğunu ifade etti. 


Tognoni: Tarihsel misyonu var

Daimi Halk Mahkemesi’nin Genel Sekreteri Gianni Tognoni “Bu mahkemeyi oluşturmadan önce birkaç ay önce dört kurumun başvurusu oldu. Söz konusu başvuru sonrası elde bulunan belgeler ışığında iddianameyi hazırladık. Bütün bu süreçte bu halkın hakkını savunmak için başvuracağı hiç bir kurumun olmadığını net bir biçimde gördük. Bu anlamda mahkeme olarak oturum gerçekleştirmenin önemini bir kez daha gördük” dedi. Kürt halkının sürekli mağdur olduğunu ama  savunma hakkı için dünyada hiçbir hukuksal olanağının olmadığının altını çizen Tognoni, “Daimi Halk Mahkemesi’nin toplanmasının tarihsel bir misyonu var” vurgusunda bulundu. 


Molac: Halkların hakları için 

Basın toplantısına katılan Fransız Milletvekili Paul Molac ve Paris Barosu Başkan Yardımcısı Basile Ader de yaptıkları konuşmada mahkemenin Paris’te toplanmasının önemine vurgu yaptı. Milletvekili Molac şöyle konuştu: “Her şeyden önce halkların hakları için böylesi bir mahkemeyi destekliyorum. Burada sadece bir halkın kültürüne dönük değil etnik kimliğine ve tüm insan haklarına dönük bir saldırı söz konusu. Bu insanlık suçudur. Bu mahkeme aynı zamanda daha geniş kitlelerin vicdanına seslenerek, bir yaygın kamuoyu yaratma açısından önemlidir. Kürt olmanın suçlanmaya yettiği bir süreçte, diktatör bir rejime karşı Kürt halkına böylesi bir ses ve alan vermek önemli. 


Simpson: Adalet için desteklemeliyiz

Bertrand Russell Peace Vakfı’ndan Tony Simpson ise söz konusu mahkemeyi desteklediklerini, bunun Kürt halkı için adaletin sağlanması açısından önemli olduğunu vurgulayan bir konuşma gerçekleştirdi. 


Türkiye savaş suçlarından yargılanacak 

Sur, Cizre ve Şırnak’ta katledilen siviller, yıkılan mahalleler ve Paris’te 2013 yılında üç Kürt kadın devrimcinin katledilmesi yargılama konusu olacak. Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sanıkların başında geliyor. Ordu komutanları, diğer bir çok hükümet yetkilisi ve istihbarat şefi de yargılananlar arasında.

Mahkemeyi 40 dolayında uluslararası kurum ve 300 dolayında şahsiyet destekliyor. 7 yargıcının yöneteceği mahkemede ayrıca 30 ila 50 kişilik bir izleme heyeti olacak. Mahkeme kararını iki ay sonra Mayıs ayında açıklayacak. Bu amaçla Brüksel’deki Avrupa Parlamentosu’nda bir basın toplantısı yapılacak.


2220

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA