Almanya’da AKP’nin çetesine polis baskını

DAİŞ ve El Kaide işbirlikçisi AKP’li Türk Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan’ın Almanya’daki çetesi ‘Osmanen Germania-Almanyalı Osmanlılar’a polis, dün sabah 3 eyalette baskın düzenledi.

14 Mart 2018 Çarşamba | Dünya

DAİŞ ve El Kaide işbirlikçisi AKP’li Türk Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan’ın Almanya’daki çetesi ‘Osmanen Germania-Almanyalı Osmanlılar’a polis, dün sabah 3 eyalette baskın düzenledi. 

Almanya’da cinayet, kadın ve uyuşturucu ticareti, gasp, adam yaralama, Kürtler ve Türkiyeli devrimci demokrat güçlere yönelik saldırılarla gündeme gelen Osmanen Germania çetesi üyelerine, Nordrhein Westfalen (NRW), Hessen ve Baden Württemberg eyaletinde polis baskın düzenledi. Operasyonda 41 ev, kulüp ve işyerinde arama yapıldı.

En fazla polis baskınının gerçekleştiği NRW’deki operasyonların Essen, Duisburg, Köln, Bottrop, Gelsenkirchen, Bochum ve Wuppertal kentlerinde gerçekleştirildiği açıklandı. Eş zamanlı olarak gerçekleşen baskınlarda çete üyelerinin tehlikeli ve silahlı olabileceğini düşünüldüğü için operasyonlara özel polis birlikler de katıldı.

NRW İçişleri Bakanlığı, DAİŞ ve El Kaide işbirlikçisi Erdoğan ve AKP’nin adı çeşitli suçlarla gündeme gelen Osmanen Germania çetesiyle ilişkide olduğunu açıklamıştı. Operasyonlar diğer iki eyalette değişik kentlerde yapıldı. 

Operasyona ilişkin açıklama yapan Essen Savcılığı baskınlarda dernek yapılanması ve faaliyetlerine ilişkin bilgi toplandığını bildirdi. İçişleri Bakanlığı verilerine göre çetenin hali hazırda 22 yerel şubesi bulunuyor.

Alman polisi Osmanen Germania’ya ilk kez operasyon düzenlemiyor. Geçen yıl ve daha önceki yıllarda çete grubuna polis baskın düzenlemiş, çok sayıda üyesini de gözaltına almıştı.

5 Aralık 2017’de Frankfurt kentinde polisin düzenlediği operasyonda çetenin yakalanan üst düzey yöneticilerinden Mehmet Bağcı (37) ve Selçuk Şahin (34) tutuklanmıştı. Alman Bild gazetesi, polis baskınını ‘Osmanlı iktidarının hızlı çöküşü’ şeklinde vermişti. 


AKP çeteyi Kürtlere karşı kullanıyor 

Öte yandan geçtiğimiz Aralık ayında da “Stuttgarter Nachrichten” gazetesi ve ZDF televizyonunda yayınlanan “Frontal 21” programı çetenin, AKP rejimiyle bağlantılarının belgeleriyle kamuoyuna anlatmıştı. O dönem ilk kez yayınlan ses kayıtlarına göre Erdoğan’ın yakın isimlerinden olan AKP’li milletvekili Metin Külünk’ün “Osmanen Germania”nın silah alınması için çetenin lider isimlerine birçok kez para akışında bulundu. Çetenin bu paralarla Kürtlere karşı kullanılmak üzere birçok kez tabanca ve otomatik silah aldığı tespit edilirken, çetenin liderlerinden Mehmet Bağcı ve Selçuk Şahin bu bağlantılar nedeniyle gözaltına alınmış ve tutuklanmıştı. 


Sevim Dağdelen’den destek

Öte yandan suç örgütü Osmanen Germania çetesine yönelik polis baskınına Sol Parti Federal Milletvekili Sevim Dağdelen’den destek geldi. Dağdelen “Kriminal örgüt Osmanen Germania’ya yapılan polis baskını, gecikmeli olsa da doğru yolda adımdır. Türk milliyetçi çetesi Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Almanya’daki kolu gibi çalışıyor. Osmanen Germania yasaklanmalı. Umarım bu baskın, Almanya’daki Erdoğan ağının dağıtılması ve yok edilmesi yönünde bir başlangıç olur. 

Alman hükümeti, Erdoğan’ın Osmanlıları inşa etmede yeterince göz yumdu. Çekingen tutumuyla Türk Cumhurbaşkanı ve kavgacı çetesinin güçlenmesine neden oldu. Bu durum aynı zamanda Almanya’daki toplumsal uyumu da tehlikeye atıyor.  Erdoğan’ın Almanya’daki ajanlar ağı, DİTİB camilerinde savaş için dua edenler, lobi grupları, AKP’nin şubesi UETD tüm bunlar vahşi kavgacılardan oluşuyor. Bunlara tölerans gösterilmemeli.” 


ESSEN684

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA