Ciwanên Azad: AKP’nin provokasyonlarına dikkat

Ciwanên Azad Koordinasyonu Efrîn’i sahiplenmek için sokağa çıkan Kürtler ve dostlarını, Efrîn’i sahiplenme eylemleri sırasında AKP ve MİT’e bağlı çetelerin olası provokasyonları konusunda duyarlılığa davet etti.

14 Mart 2018 Çarşamba | Dünya

Ciwanên Azad Koordinasyonu Efrîn’i sahiplenmek için sokağa çıkan Kürtler ve dostlarını, Efrîn’i sahiplenme eylemleri sırasında AKP ve MİT’e bağlı çetelerin olası provokasyonları konusunda duyarlılığa davet etti. 

Ciwanên Azad Koordinasyonu açıklaması şöyle: “Şimdiye kadar Ciwanên Azad ve Jinên Ciwanên Azad adına yapılan tüm eylemsellikler meşru temelde kalmış, Efrîn direnişinin haklılığını Avrupa kamuoyuna duyurmada önemli bir etki yaratmıştır. Bundan sonraki süreçte Ciwanên Azad ve Jinên Ciwanên Azad’ın tüm eylemleri ve etkinlikleri bu çerçevede devam edecek. Özellikle bu konuda provokatif, kaynağı belli olmayan açıklama ve çağrılara karşı duyarlı olunmalı, dikkat edilmelidir. Alman devletinin işgalci Türk devleti ile işbirlikçi politikası temelinde Avrupa’da yaşayan halkımızın özgürlük mücadelesini kriminalize etme politikası son günlerde daha da yoğunlaştı. Bu konuda Avrupa’da yaşayan Kürdistanlı gençler, meşru eylemlerini Avrupa kamuoyunun desteği ile daha da büyütmeli ve zenginleştirmelidir. Gençlik direnişin öncüsü olmalıdır.”


Nûçe Ciwan’dan zorunlu açıklama 

Nûçe Ciwan, 10 Mart gününden bu yana ajanslarının hedef alındığı için zorunlu bir açıklama yayınladı. 

Yazılı bir açıklama yapan Nûçe Ciwan “Onayımız dışında, ajansımızın güvenlik açıklarından yararlanılarak eklenen bir açıklamayla, ajansımızın ilişkilendirilmesini kesinlikle kabul etmiyoruz” dedi.

Nûçe Ciwan açıklaması şöyle:”10 Mart günü Morgenpost gazetesi ve birçok Alman yayın organı ‘Kürt örgütü Avrupa’da saldırı çağrısı yapıyor’ başlığıyla yayınladıkları haberle, ajansımız hedef gösterildi. Kürt kurumları ve ajansımız bilinçli olarak kimliği belirsiz kişilerce ortaya atılan açıklama üzerinden illegalize edilmek isteniyor. Nûçe Ciwan-Gençlik Haber Ajansı olarak hiç kimseye eylem ve etkinlik çağrısında bulunma gibi bir misyonumuz yok. Bizim kaynaklarımızdan ve muhabirlerimizden gelen bilgi ve haberleri kamuoyu ile paylaşma dışında bir faaliyetimiz ve misyonumuz bulunmuyor. Dolayısıyla, ajansımıza, onayımız dışında, ajansımızın güvenlik açıklarından yararlanılarak eklenen bir açıklamayla ajansımızın ilişkilendirilmesini kesinlikle kabul etmiyoruz. Sözkonusu açıklamanın içeriğindeki şiddet ibareleri yayın politikamız ve ilkelerimize terstir.” n HABER MERKEZİ


309

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA