İtalyan belediyelerinden Efrîn için harekete geçin çağrısı

Kuzey İtalya’nın Güney Tirol Eyaleti Meclisi ve Floransa Belediye Konseyi, işgal altındaki Efrîn için harekete geçilmesini istedi. Güney Tirol Eyalet Meclisi “Rojava/Kuzey Suriye ile dayanışma ve Türk devletinin saldırısını durdur” başlığıyla bir karar çıkardı.

14 Mart 2018 Çarşamba | Dünya

Kuzey İtalya’nın Güney Tirol Eyaleti Meclisi ve Floransa Belediye Konseyi, işgal altındaki Efrîn için harekete geçilmesini istedi. Güney Tirol Eyalet Meclisi “Rojava/Kuzey Suriye ile dayanışma ve Türk devletinin saldırısını durdur” başlığıyla bir karar çıkardı. Mültecilere ev sahipliği yapan Efrîn’de sivil yerleşim yerlerinin bombalandığı ve sivillerin öldürüldüğüne dikkat çekilen kararda, NATO üyesi Türkiye’nin uluslarası hukuka aykırı davrandığı ve Kürtleri, diğer halkları ve mültecileri yerinden ederek savaş suçu işlediği kaydedildi. Kararda, BM ve NATO’nun sessizliği eleştirildi.  Floransa Belediye Konseyi üyesi Donella Verdi ise Efrîn’den gelen çağrılara kulak verilmesini istedi. 

BM’nin ateşkesine rağmen Efrîn’de savaş uçakları ve topların sivillere karşı kullanıldığını belirten Verdi, “Türk ordusu ve cihatçı çeteler, müttefikleri ile birlikte Efrîn’i kuşatmakta ve şehri tehdit etmektedir. Uluslararası toplum Efrîn’de yaşananlara sessiz kalamaz” dedi.   


Y.ÖZGÜR POLİTİKA/ROMA


175

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA