Efrînliler şehitliğe yürüdü

İşgalci Türk devletinin saldırılarına karşı direnişin 54’üncü gününde sürdüğü Efrîn'de binlerce kişi, Şehit Avesta Xabûr Şehitliği'ne yürüdü.

14 Mart 2018 Çarşamba | Haber

Türk ordusu ve El Kaide/DAİŞ çetelerinin işgal saldırılarına karşı direnen Efrîn kent çevresi ve zaman zaman mahalleleri, önceki geceden itibaren bombalanıyor. Hava saldırılarına rağmen halk kenti terk etmeyerek, "Burası bizim toprağımız" diyor.

Türk devleti ve ona bağlı yayın organlarının "Siviller şehir terk ediyor, sivillerin çıkışına izin verilmiyor" yönündeki yalan haberlerine karşı halk öğlen saatlerinde Avrin Hastanesi önünde toplandı. Buradan "Biji berxwedana Efrinê", "Şehîd namirin" ve "Efrînê heya mirine bi te re ne" sloganlarıyla direnişte şehit düşen YPG/YPJ savaşçılarının mezarlarının bulunduğu Şehit Avesta Xabûr Şehitliği’ne doğru yürüyüş başlattı.

Genç yaşlı binlerce kişinin katıldığı yürüyüşün ardından şehitlikte mezarlar tek tek ziyaret edildi ve direnişe bağlılık sözü verildi. Kadınların sarı-kırmızı-yeşil puşilerini mezarlara bağladığı görülürken, dualar okundu ve direniş marşları söylendi.

Halkın mezarlığı ziyaret ettiği sırada Efrîn çevresine yönelik hava saldırıları sürdü. Halk atılan top ve uçak saldırılarına karşı zılgıtlarla "Bijî berxwedana Efrinê" sloganı attı. Kadınlar ise bomba seslerine zılgıtlarla karşılık verdi.

Halk ziyaretin ardından "Buradayız, bir yere gitmiyoruz, burası bizim toprağımız" mesajlarıyla kente geri döndü. İşgalcilere en büyük cevaptır 

Çağın Direnişi’ne destek için Cizîr Bölgesi’nden Efrîn’e gelen yüzlerce yurttaş, “Halkların işgale karşı Efrîn’e akması işgalcilere en büyük cevaptır” dedi.

Cizîr Bölgesi’nden gelen yurttaşlar Şêrawa’nın Sogonakê köyünde toplandı. Köyde Efrîn yönetim kurumları temsilcileri tarafından karşılanan halk, saldırılara karşı köyde nöbet tutmaya başladı.

Burada konuşan Demokratik Toplum Hareketi (TEV-DEM) Kobanê Kantonu Eşbaşkanı Ehmed Şêxo, Efrîn’de şehitlerin kahramanca direnişi ile yeni bir tarihin yazıldığını belirtti. Efrîn halkının NATO’nun güçlü ordusuna karşı günlerdir tarihte eşi benzeri görülmemiş bir direniş sergilediğin belirten Şêxo, “Kuzey Suriye halklarının Efrîn’e akıp, işgal saldırılarına karşı burada direnmesi Türk işgalciliğine en büyük cevaptır” dedi.

Qamışlo Kanton Meclisi Eşbaşkanı Perwerîn Yûsif ise hiçbir saldırının halkların iradesini kıramayacağını belirtti. Halkın direnişine destek olmak için kente geldiklerini kaydeden Girê Spî Demokratik Özerk Yönetim Eşbaşkanı Hemdan El-Ebid ise Türkiye’nin Efrîn halkını göçerterek hayata geçirilen ortak yaşamı dağıtmak istediğini ancak Kuzey Suriye halklarının direnişleriyle buna izin vermeyeceğini vurguladı. ANHA/EFRÎN
494

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA