Efrîn’siz bir gün yok

Avrupa’da yaşayan Kürdistanlılar kesintisiz bir şekilde Türk devletinin Efrîn’e yönelik işgal ve soykırım saldırılarını protesto ediyor.

14 Mart 2018 Çarşamba | Haber

Avrupa ve dünyanın değişik merkezlerinde  alanlara çıkan binlerce kişi Türk devletinin Efrîn’e yönelik işgal ve soykırım saldırılarını protesto etti. Onlarca merkezde yapılan eylemlerde Türk devletinin katliamlarına göz yuman devlet ve uluslararası kurumlar kınandı. 

AACHEN: Almanya’nın Aachen kentinde Kürt Halk Evi önünde bir araya gelen yüzlerce Kürdistanl kent merkezi olan Elisenbrunnen meydanına kadar yürüyüş gerçekleştirdi. 


BERLİN:Kürdistanlılar ve dostları ABD Konsolosluğu önünde miting yaptı. Yaklaşık 1.500 kişini katıldığı mitingte, “Efrîn’i savunmak, yaşamı savunmaktır!” pankartı taşındı.  Mitingde Berlin DKTM Eş Başkanı Yeko Ardıl ve Die Linke milletvekili Gökay Akbulut birer konuşma yaptılar. YPG, YPJ ve PYD flamalarıyla Rusya Konsolosluğu önüne  yürüyen kitle burada; ‘Teröris Putin, terörist Erdoğan sloganları attı.


BİELEFELD: Önceki gün saat 17.00 de Bielefeld Karstadt Mağazsı önünde bir araya gelen halklar ve inançlar “terörist Erdoğan, yaşasın Efrîn direnişi“ sloganları ile desteklerini dile getirdiler.


HANNOVER: Almanya’nın Hannover kentinde Türk devletinin katliamları, Hannover havaalanında toplanan yüzlerce Kürdistanlı ve dostları tarafından protesto edildi. Eylem yaklaşık 2 saat sürdü. 


BREMEN: Türk devletinin Afrin işgal girişimi ve etnik temizlik saldırınca karşı Almanya’nın Bremen Eyaletin Yapılan Yürüyüş ve Miting ile protesto edildi. Sielwal Semtinden binlerce kişinin katıldığı yürüyüş Bremen Eyalet Parlamentosu Önünde Yapılan mitingle Eylem devam eti. Eylemde konuşan Sol Parti Eyalet Milletvekili Cindi Tuncel Merkel hükümetine etnik temizlik yapan Erdoğan’a desteğini kesmesi çağrısında bulundu. 


EMMERİCH:  Emmerich DKTM çağrısıyla belediye binası önünde toplanan Kürdistanlılar miting düzenledi. SPD ve CDU partilerinin toplantısına denk getirilen eylemde hazırlanan dosyalar parti yektililierine sunuldu. SPD’li  Belediye Başkanı miting alanına gelerek bir konuşma yaptı. 


ULM: Ulm şehrinde Afrin mitingi yapıldı. Gösterisi “Türk Ordusu Kürdistan’dan Defol”, “Merkel Öldürüyor, Erdoğan öldürüyor” ve “Erdoğan Afrin’den defol” yazılı Almanca pankartlar açıldı. Etkinlikte, bombalanan sivillerin canlandırıldığı sokak tiyatrosu büyük ilgi gördü. ATİF, Partizan, AGİF, ADHF, NAV-DEM, SYKP, HDK-Ulm, MLPD, Rebell ve DİDF gibi kurumlar da destek verdi.


HAMBURG:  Hamburg Efrîn’i Sahiplenme Komitesi’nin çağrısı üzerine Mönckeberg Strassede’de yapılan yürüyüşte sık sık, “Bijî Berxwedana Efrînê”, Terörist Erdoğan” sloganları atıldı. Anti faşistler de, Efrîn direnişine destek vermek için yürüyüşe katıldı.


MÜNSTER:Efrîn’deki sivil katliamları protesto etmek amacıyla Türk konsolosluğu önüne kadar yürüyüş gerçekleştirdi. Eylemde, Almanya ile Türk devletinin ittifak ve kirli iş birliği kınandı.

SAARBRÜCKEN: Kent merkezindeki Europa Galeria’nin önünde yapılan mitingde PYD-Saarland adına konuşan, Zerdeshte Kal, sivil katliamlara karşı uluslararası güçlerin acil devreye girmesi gerektiğini belirtti.

STUTTGART: Stuttgart Efrîn’i sahiphenme platformunun düzenlediği nöbet eylemi devam ediyor. Eylemi MLPD üstlendi. Eylemde marşlar eşliğinde “İntikam”, “Biji berxwedana Efrînê” vb. sloganlar atıldı.

BONN: Kürt dernek ve kurumların yanı sıra Kürt dostu Alman çevrelerinin de destek verdiği eylemde, uluslararası kurumları Efrîn’deki katliamları önlemek için acil müdahaleye çağırıldı.

GÖPPİNGEN: Başta kadınlar olmak üzere solcu devrimciler her Pazartesi günü Efrîn direnişini sahiplenmek ve Erdoğan faşizmini kınamak için eylemlerine başladı. 8 Mart’ta bir araya gelen solcu kadın gruplar da eyelem destek verdi. Eylem belediye meydanında yapıldı. 

MÜNİH: Rus Konsolosluğu önünde bir araya gelen kitle, taşıdıkları YPG/YPJ, PYD bayraklarıyla, ‘Bijî berxwedana Efrînê’, ‘Bijî YPG/YPJ’ sloganlarını attı. Yapılan konuşmalarda Rusya’nın hava sahasını açmasıyla katliamların ortağı olduğu belirtilerek, buna son vermesi istendi.


PARİS: Efrîn için Kürdistanlılar Pazartesi günü Paris Rusya Elçiliği önündeydi. Kürdistanlılar ve dostları, ellerinde Efrîn saldırısını protesto eden dövizlerle  “Katil Erdoğan işbirlikçi Putin”, “Katil Putin” sloganları atmaya başladı.


LORİENT: Batı Fransa’nın Lorient kentinde Türk devletinin Efrîn’e yönelik işgal ve soykırım saldırılarına dikkat çekebilmek için bir grup Kürdistanlı üzerine giydikleri kefenlerle kendilerini Lorient Valiliği kapısına zincirlediler. Hazıklanan dosyalar valilik yetkililerine sunuldu. 

MONTPELLIER: Fransa’nın Montpellier kentinde Kürdistanlılar ve dostları Türk devletinin Efrîn’e yönelik işgal ve soykırım saldırılarını protesto etti. Eylem Comedie Meydanı’nda yapıldı. 

TOULOUSE: Toulouse Demokratik Kürt Toplum Merkezi ve Toulouse Kadın Hareketi tarafından Türk devletinin Efrîn saldırılarına karşı sivil itaatsizlik eylemi gerçekleştirdi.

RENNES: Place du Colombi’de başlayan yürüyüşe yüzlerce kişi katıldı. Eylem Rennes belediyesinin önünde yapılan mitingin ardından sona erdi.

INNSBRUCK: Avusturya’nın Innsbruck kentinde Kürdistanlılar ve dostları, Efrîn’e yönelik saldırıları protesto etmek için eylem yaptı.

VİYANA: Avusturya’nın başkenti Viyana’da Demokratik Güç Birliği tarafından kentteki ikinci eylem organize edildi. Alman konsolosluğu önünde düzenlenen eylem ile Alman devletinin Kürt kurumlarına baskı yapması ve kriminalize edilmesi de protesto edildi ve ardından konsolosluk önüne siyah çelenk bırakıldı.

BRÜKSEL: Belçika’nın Başkenti Brüksel’de de Kürdistanlılar ve dostları Birleşmiş Milletler (BM) temsilciliği önünde önünde eylem yaptı. Eylem esnasında Efrînli aileler BM’ye dosya verdi. 

ARNHEM: Kent merkezinde bir araya gelen Kürdistanlılar ve dostları Türk devletinin işgal saldırıları tamamen ortadan kalkana kadar alanrdan çekilmeyeceklerini belirtti.

DEN HAAG: Kürdistanlı gençler Hollanda parlamentosu önünde bir haftalık açlık grevi başlattı.


LONDRA


LONDRA: İngiltere’nin başkenti Londra’da Kürdistanlılar ve dostları İngiltere Başbakanlığı önünde eylem yaptı. Kürdistanlılar ve dostları dün de Rus Büyükelçilği önünde eylemdeydi. Eylemciler Rusya’nın işgal saldırısına desteğini kınadı. 

CARDIFF: İngiltere’nin Galler bölgesinin başkenti Cardiff’te de Kürtler ve dostları bir yürüyüş ile Efrîn’e yönelik işgal ve soykırım saldırılarını protesto etti.

HULL: İngiltere’nin Hull bölgesinde saldırılara tepki olarak sivil itaatsizlik eylemi ile gösterdi.


İtalya’nın 4 merkezinde protesto

İtalya’nın Firenze şehrinde bir araya gelen Kürtler ve İtalyan dostları devlet Tv’si Rai3 önünde toplanarak, Efrîn’e yönelik sivil katliamları protesto etti. Floransa’da ise eylemciler Rusya temsilciliği önüne siyah çelenk bıraktı. Pisa‘da İtalyan sol komünist bir grup Pisa kulesine pankart asarak Efrîn’e yönelik saldırılara tepki gösterdi. Pisa kulesi önünde eylem yapan bir grup da, Türk devletini ve Rusya’yı protesto etti.

TAMBOV:Rusya Federasyonu Tambov kentinde Kürt Kültür Merkezi binası önünde bir araya gelen eylemciler sık sık “Bijî Berxwedana Efrînê” ve “Katil Erdoğan” sloganları attı.


İsveç’te 6 merkez eylemdeydi

İsveç’in başkenti Stockholm’de ABD ve Almanya Büyükelçiliği önünde kitlesel bir gösteri düzenlendi. Efrîn Direnişiyle Dayanışma Komitesi’nin çağrısıyla yapılan eylemde, katliamcıların NATO ve Batılı ülkelerin silahlarını kullandıklarına dikkat çekildi. Gävle’de Storatorget Meydanı’nda bir araya gelen Kürdistanlılar, Çağın Direnişine destek vermek için bir miting ve yürüyüş gerçekleştirdi. Göteborg ilindeki Kürdistanlılar ve dostlarının dünkü adresleri Rusya Konsolosluğu oldu. Kitle, Türk devletiyle kirli anlaşmalar yapan Rusya’yı “Terörist Putin” sloganını atarak protesto etti. Orebro kent merkezinde bir araya gelen Kürdistanlılar, “Türkiye’nin Kürdistan’ı işgalini durdurun yazılı pankratını açarak bir eylem gerçekleştirdi. Malmö’de Triangel Meydanı’nda Çağın Direnişini desteklemek için bir gösteri gerçekleştirdi.


İsviçre yine ayaktaydı 

İsviçre’nin birçok kentinde alanlara çıkan Kürdistanlılar ve dostları gerçekleştirdikleri sivil itaatsizlik eylemleri ile Türk devletinin Efrîn’e dönük soykırım saldırılarını protesto etti. 

İsviçre’nin Cenevre, Zürih, Basel, Bern, Luzern ve Winterthur kentlerinde alanlara çıkan Kürdistanlı ve onların dostları gerçekleştirdikleri sivil itaatsizlik eylemleri Türk devleti ve ona bağlı çetelerin Efrîn’e dönük soykırım ve işgal saldırılarını protesto etti. 
Tek kişilik eylemİtalya’nın Ivrea kenti belediyesi önünde Kürt dostu İtalyan Andera, Erfin’deki soykırım saldırılarına dikkat çekmek amacıyla tek kişilik bir eylem başlattı. “Katil Erdoğan”, “Efrin’deki savaşı, katliamı hemen durdurun” yazılı dövizler taşıyan Andrea her gün eylem yapıyor.  


HABER MERKEZİ


1003

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA